3 őshonos faj, nyilvános szavazás, egy győztes. Évek óta ilyen feltételekkel zajlik az Év hala szavazás, amelyet legutóbb 2016 októberében írtak ki. Idén a legnagyobb hazai ragadozó halfajtáé lett a megtisztelő cím.

A Magyar Haltani Társaság információi szerint mintegy 5 ezer szavazat érkezett a kiírás napjától a három jelöltre. A szavazatokat a paducra, a halványfoltú küllőre és a harcsára lehetett leadni, ők versengtek a kitüntető címért.

A versenyt a szavazatok 48 százalékának a birtokosa, a harcsa nyerte meg. Mióta a vizák eltűntek a hazai vizekből, ez a legnagyobb halfajunk. Jellemzője, hogy élete végéig növekszik és mivel hosszú életű fajta, így rendkívül nagyra megnőhet. Száz évvel ezelőtt még 200 kilós példányokat is fogtak a halászok és a horgászok, mára azonban már a 100 kiló felettiek is ritkaságszámba mennek.

A harcsa lett az idei Év hala
 

Ragadozó voltából adódóan táplálékát főként az apró halivadékok, illetve a kisebb testű halak, esetenként a víz felszínén úszó kacsák adják. Ikráit júniusban rakja le, melyeket a hím őriz és véd kelésig.

Halgazdálkodásokban mesterséges úton is szaporítják. Mára hungarikumnak számít ez a folyamat. Az üzembiztos technológia lehetővé teszi a tógazdasági és a medencés áruharcsa-termeléshez szükséges ivadék előállítását. Szálkamentes, ízletes húsa a harcsát egyik legkedveltebb étkezési halunkká teszi, amiből a jelenleginél lényegesen nagyobb mennyiség is helyet találhatna a háztartásokban és a vendéglátóiparban.

Megosztás

További híreink

Ne hagyja megromlani az almát! 9 zseniális trükk, amit muszáj kipróbálni

2024.11.15.

Amikor az otthon tárolt alma romlani kezd, több lehetőség is van arra, hogy megmentsük a gyümölcsöt és finom ételeket készítsünk belőle.

Ismeretlen rágcsáló: földikutya a túlélés művésze a föld alatt

2024.11.15.

A földi kutya (Nannospalax) egy különleges, föld alatt élő rágcsáló, amelyet szőrhiánya és alacsony testmagassága különböztet meg a legtöbb rágcsálótól.

Próbálkozhat a dióburok-fúrólégy – odafigyeléssel megmenthető tőle a termés

2024.11.15.

Az idei bőséges esőzések jótékonyan hatottak a diófák növekedésére, a termés pedig biztatónak tűnik. Azonban a nyugati dióburok-fúrólégy megjelenése aggodalomra ad okot, hiszen a kártevő rajzása már elkezdődött, így a diófák védelme különösen fontos ebben az időszakban.

Rengeteg agrotechnológiai fejlesztést hoz a budapesti Agtech SUMMIT digitalizációs konferencia

2024.11.15.

Számos agrotechnológiai fejlesztést hoz Budapesre az Agtech SUMMIT digitalizációs konferencia.

Szigetközi kutatást mutattak be a Széchenyi István Egyetem oktatói a lisszaboni geotechnika eseményen

2024.11.15.

Az Európai Talajmechanikai és Geotechnikai Mérnöki Konferenciát Lisszabonban tartották, az eseményen a Széchenyi István Egyetem több oktatója előadóként vett részt.

Lemodellezték, a jövő héten jön az eső

2024.11.15.

Az elmúlt egy hónap száraz időjárása kedvezett az őszi talajmunkáknak, azonban a korábban vetett gabonák és a repce is megérzik a csapadékhiányt.

Partnerhírek
Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Partner

Toxinos kukorica és alacsony fehérjetartalmú búza – mit hoz a jövő?

2024.10.28.

Az idei év kihívásai a mezőgazdaságban nemcsak a mennyiségi termésadatokban, hanem a minőségben is megmutatkoztak. A búza fehérjetartalma és a kukorica toxinfertőzöttsége jelentős kérdéseket vet fel a következő szezonra nézve. Párkányi Gábor, a Mertcontrol ügyvezető igazgatója részletesen bemutatja az idei termés minőségét és a jövőbeni kilátásokat.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.000 hirdetés 85 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás