Összesen 48 őszi búza fajtát teszteltek az ország 10 helyszínén a Gabonatermesztők Országos Szövetsége, a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara posztregisztrációs fajtakísérletében. A teszt végeredményéről összefoglaló kiadványt is készítettek a termelőknek. Ebből kiderül, melyik őszi búzafajták teljesítettek a legjobban, melyikeket érdemes vetni a jó hozam reményében.

Már 13. alkalommal végzett őszi búza posztregisztrációs kísérletet a Gabonatermesztők Országos Szövetsége (GOSZ), a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (VSZT) és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK). Takács Géza, a VSZT elnöke szerint: az intenzív növénynemesítési munka nyomán folyamatosan jelennek meg újabb és újabb őszi búza fajták. Ezek egyre bővítik az elérhető széles kínálatot. A fajtakísérleteink célja, hogy a gazdák számára olyan jól hasznosítható adatokat kínáljunk, amelyek segítséget jelentenek a fajtaválasztásban. Az ország különböző adottságú tájegységeiről kapott mennyiségi és beltartalmi értékek objektív képet adnak egy-egy fajta teljesítményéről - közölte a szakember.

A kísérletből kiderül, melyik őszi búzafajták teljesítettek a legjobban a 10 helyszín összesített eredményei alapján - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mezőfalva, illusztráció

Hasznosak az őszi búzafajták adatai

Petőházi Tamás, a GOSZ elnöke arról beszélt, hogy a gazdálkodók várják az adatokat, és örülnek annak, hogy az évek óta rendszeresen megjelenő kísérleti eredmények információi segítik meghozni a gabonatermesztés egyik legfontosabb kérdését. Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke pedig arról beszélt, hogy amióta a köztestület 2018-ban csatlakozott a GOSZ és a VSZT által évek óta sikeresen koordinált posztregisztrációs kísérletekhez, azok eredményeire alapozva, jogszabályi felhatalmazás alapján ajánlati fajtalistát állít össze. Győrffy szerint ennek használata számottevően javítja a gazdálkodók versenyképességét. Kukoricára idén már harmadik, őszi búzára második alkalommal készül ilyen lista, a kísérletbe bevont növények köre pedig ebben az évben az őszi káposztarepcével bővült.

Közel 50 fajtát vizsgáltak

Az idei évben a Szombathely, Eszterágpuszta, Iregszemcse, Tordas, Jászboldogháza, Szarvas, Székkutas, Abaújszántó, Mosonmagyaróvár és Mezőfalva térségében beállított kísérleti helyszíneken 2 éréscsoportban összesen 48 őszi búzafajtát vizsgáltak mennyiségi és minőségi szempontok alapján. A kísérletben a Nébih Mezőgazdasági Genetikai Erőforrások Igazgatóság Szántóföldi Fajtakísérleti Osztálya is közreműködött. A vizsgálatok felügyeletét és a lebonyolítását kapcsolatos feladatokat a Fajtakísérleti Innovációs Tanács látta el. A rendkívül aszályos téli és tavaszi időjárás ellenére a kísérleti szemtermés átlagok nem maradtak el az előző évi átlagoktól. A májusi bőséges csapadéknak köszönhetően inkább felülmúlják azokat az eredményeket. A kísérlet eredményeit összefoglaló teljes kiadványt ide kattintva lehet letölteni.

Ők a legjobban termők

  • A minősített őszi búzafajták korai érésű csoportjának legtöbbet termő fajtája a Hyfi hektáronként 9,66 tonnával, a második helyen Princessz végzett 9,42-es eredménnyel, a harmadik pedig a 9,33-at hozó Basilio lett.
  • A középérésű csoportban a legjobban a Hywin termett 9,53 tonnával, hajszálnyival maradt le tőle 9,52-vel a Lindbergh, míg a harmadik a Cellule és a Cameleon lettek 9,40 tonnás hektáronkénti eredménnyel.

A vizsgálatokat több körülmény is nehezítette

A Mezőfalván elvetett bemutató fajtasort a NAK Szántóföldi napok keretében tekinthették volna meg a látogatók. Azonban ebben az évben a járványhelyzet következtében erre nem kerülhetett sor. A mezőfalvai kísérleti helyszínen az időjárási körülmények miatt megkésett a betakarítás, ezért ennek a helyszínnek a mintáit nem vetették alá beltartalom vizsgálatnak. Ez a helyszín csak a terméseredményekkel szerepel a kiadványban. Eszterágpuszta kísérleti helyen a korai éréscsoportban a betakarítás előtti időszakban komoly vadkárt szenvedett a vizsgált állomány. Ez meglehetősen fals eredményeket okozott, ezért erről a helyszínről a korai éréscsoport szemtermés eredményeit nem közölték.

További híreink

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás