Idén is kiderült, melyik őszi búzafajták teremnek a legjobban
Összesen 48 őszi búza fajtát teszteltek az ország 10 helyszínén a Gabonatermesztők Országos Szövetsége, a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara posztregisztrációs fajtakísérletében. A teszt végeredményéről összefoglaló kiadványt is készítettek a termelőknek. Ebből kiderül, melyik őszi búzafajták teljesítettek a legjobban, melyikeket érdemes vetni a jó hozam reményében.
Már 13. alkalommal végzett őszi búza posztregisztrációs kísérletet a Gabonatermesztők Országos Szövetsége (GOSZ), a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (VSZT) és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK). Takács Géza, a VSZT elnöke szerint: az intenzív növénynemesítési munka nyomán folyamatosan jelennek meg újabb és újabb őszi búza fajták. Ezek egyre bővítik az elérhető széles kínálatot. A fajtakísérleteink célja, hogy a gazdák számára olyan jól hasznosítható adatokat kínáljunk, amelyek segítséget jelentenek a fajtaválasztásban. Az ország különböző adottságú tájegységeiről kapott mennyiségi és beltartalmi értékek objektív képet adnak egy-egy fajta teljesítményéről - közölte a szakember.
Hasznosak az őszi búzafajták adatai
Petőházi Tamás, a GOSZ elnöke arról beszélt, hogy a gazdálkodók várják az adatokat, és örülnek annak, hogy az évek óta rendszeresen megjelenő kísérleti eredmények információi segítik meghozni a gabonatermesztés egyik legfontosabb kérdését. Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke pedig arról beszélt, hogy amióta a köztestület 2018-ban csatlakozott a GOSZ és a VSZT által évek óta sikeresen koordinált posztregisztrációs kísérletekhez, azok eredményeire alapozva, jogszabályi felhatalmazás alapján ajánlati fajtalistát állít össze. Győrffy szerint ennek használata számottevően javítja a gazdálkodók versenyképességét. Kukoricára idén már harmadik, őszi búzára második alkalommal készül ilyen lista, a kísérletbe bevont növények köre pedig ebben az évben az őszi káposztarepcével bővült.
Hirdetés
Közel 50 fajtát vizsgáltak
Az idei évben a Szombathely, Eszterágpuszta, Iregszemcse, Tordas, Jászboldogháza, Szarvas, Székkutas, Abaújszántó, Mosonmagyaróvár és Mezőfalva térségében beállított kísérleti helyszíneken 2 éréscsoportban összesen 48 őszi búzafajtát vizsgáltak mennyiségi és minőségi szempontok alapján. A kísérletben a Nébih Mezőgazdasági Genetikai Erőforrások Igazgatóság Szántóföldi Fajtakísérleti Osztálya is közreműködött. A vizsgálatok felügyeletét és a lebonyolítását kapcsolatos feladatokat a Fajtakísérleti Innovációs Tanács látta el. A rendkívül aszályos téli és tavaszi időjárás ellenére a kísérleti szemtermés átlagok nem maradtak el az előző évi átlagoktól. A májusi bőséges csapadéknak köszönhetően inkább felülmúlják azokat az eredményeket. A kísérlet eredményeit összefoglaló teljes kiadványt ide kattintva lehet letölteni.
Ők a legjobban termők
- A minősített őszi búzafajták korai érésű csoportjának legtöbbet termő fajtája a Hyfi hektáronként 9,66 tonnával, a második helyen Princessz végzett 9,42-es eredménnyel, a harmadik pedig a 9,33-at hozó Basilio lett.
- A középérésű csoportban a legjobban a Hywin termett 9,53 tonnával, hajszálnyival maradt le tőle 9,52-vel a Lindbergh, míg a harmadik a Cellule és a Cameleon lettek 9,40 tonnás hektáronkénti eredménnyel.
A vizsgálatokat több körülmény is nehezítette
A Mezőfalván elvetett bemutató fajtasort a NAK Szántóföldi napok keretében tekinthették volna meg a látogatók. Azonban ebben az évben a járványhelyzet következtében erre nem kerülhetett sor. A mezőfalvai kísérleti helyszínen az időjárási körülmények miatt megkésett a betakarítás, ezért ennek a helyszínnek a mintáit nem vetették alá beltartalom vizsgálatnak. Ez a helyszín csak a terméseredményekkel szerepel a kiadványban. Eszterágpuszta kísérleti helyen a korai éréscsoportban a betakarítás előtti időszakban komoly vadkárt szenvedett a vizsgált állomány. Ez meglehetősen fals eredményeket okozott, ezért erről a helyszínről a korai éréscsoport szemtermés eredményeit nem közölték.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés