Összesen 48 őszi búza fajtát teszteltek az ország 10 helyszínén a Gabonatermesztők Országos Szövetsége, a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara posztregisztrációs fajtakísérletében. A teszt végeredményéről összefoglaló kiadványt is készítettek a termelőknek. Ebből kiderül, melyik őszi búzafajták teljesítettek a legjobban, melyikeket érdemes vetni a jó hozam reményében.

Már 13. alkalommal végzett őszi búza posztregisztrációs kísérletet a Gabonatermesztők Országos Szövetsége (GOSZ), a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (VSZT) és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK). Takács Géza, a VSZT elnöke szerint: az intenzív növénynemesítési munka nyomán folyamatosan jelennek meg újabb és újabb őszi búza fajták. Ezek egyre bővítik az elérhető széles kínálatot. A fajtakísérleteink célja, hogy a gazdák számára olyan jól hasznosítható adatokat kínáljunk, amelyek segítséget jelentenek a fajtaválasztásban. Az ország különböző adottságú tájegységeiről kapott mennyiségi és beltartalmi értékek objektív képet adnak egy-egy fajta teljesítményéről - közölte a szakember.

A kísérletből kiderül, melyik őszi búzafajták teljesítettek a legjobban a 10 helyszín összesített eredményei alapján - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mezőfalva, illusztráció

Hasznosak az őszi búzafajták adatai

Petőházi Tamás, a GOSZ elnöke arról beszélt, hogy a gazdálkodók várják az adatokat, és örülnek annak, hogy az évek óta rendszeresen megjelenő kísérleti eredmények információi segítik meghozni a gabonatermesztés egyik legfontosabb kérdését. Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke pedig arról beszélt, hogy amióta a köztestület 2018-ban csatlakozott a GOSZ és a VSZT által évek óta sikeresen koordinált posztregisztrációs kísérletekhez, azok eredményeire alapozva, jogszabályi felhatalmazás alapján ajánlati fajtalistát állít össze. Győrffy szerint ennek használata számottevően javítja a gazdálkodók versenyképességét. Kukoricára idén már harmadik, őszi búzára második alkalommal készül ilyen lista, a kísérletbe bevont növények köre pedig ebben az évben az őszi káposztarepcével bővült.

Közel 50 fajtát vizsgáltak

Az idei évben a Szombathely, Eszterágpuszta, Iregszemcse, Tordas, Jászboldogháza, Szarvas, Székkutas, Abaújszántó, Mosonmagyaróvár és Mezőfalva térségében beállított kísérleti helyszíneken 2 éréscsoportban összesen 48 őszi búzafajtát vizsgáltak mennyiségi és minőségi szempontok alapján. A kísérletben a Nébih Mezőgazdasági Genetikai Erőforrások Igazgatóság Szántóföldi Fajtakísérleti Osztálya is közreműködött. A vizsgálatok felügyeletét és a lebonyolítását kapcsolatos feladatokat a Fajtakísérleti Innovációs Tanács látta el. A rendkívül aszályos téli és tavaszi időjárás ellenére a kísérleti szemtermés átlagok nem maradtak el az előző évi átlagoktól. A májusi bőséges csapadéknak köszönhetően inkább felülmúlják azokat az eredményeket. A kísérlet eredményeit összefoglaló teljes kiadványt ide kattintva lehet letölteni.

Ők a legjobban termők

  • A minősített őszi búzafajták korai érésű csoportjának legtöbbet termő fajtája a Hyfi hektáronként 9,66 tonnával, a második helyen Princessz végzett 9,42-es eredménnyel, a harmadik pedig a 9,33-at hozó Basilio lett.
  • A középérésű csoportban a legjobban a Hywin termett 9,53 tonnával, hajszálnyival maradt le tőle 9,52-vel a Lindbergh, míg a harmadik a Cellule és a Cameleon lettek 9,40 tonnás hektáronkénti eredménnyel.

A vizsgálatokat több körülmény is nehezítette

A Mezőfalván elvetett bemutató fajtasort a NAK Szántóföldi napok keretében tekinthették volna meg a látogatók. Azonban ebben az évben a járványhelyzet következtében erre nem kerülhetett sor. A mezőfalvai kísérleti helyszínen az időjárási körülmények miatt megkésett a betakarítás, ezért ennek a helyszínnek a mintáit nem vetették alá beltartalom vizsgálatnak. Ez a helyszín csak a terméseredményekkel szerepel a kiadványban. Eszterágpuszta kísérleti helyen a korai éréscsoportban a betakarítás előtti időszakban komoly vadkárt szenvedett a vizsgált állomány. Ez meglehetősen fals eredményeket okozott, ezért erről a helyszínről a korai éréscsoport szemtermés eredményeit nem közölték.

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás