A szaloncukor idén is elengedhetetlen része a karácsonyi készülődésnek, és a fogyasztók rendkívül széles választékból válogathatnak – derül ki a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Magyar Édességgyártók Szövetségének közös körképéből. A klasszikus ízek mellett egyre több különleges ízkombináció, például az édes és csípős ("swicy") ízek ötvözete jelenik meg a boltok polcain. A szaloncukor hagyományosan a Kárpát-medence ünnepi kultúrájának része, és bár német közvetítéssel érkezett hazánkba, mára annyira átalakult, hogy joggal tekinthetjük hungarikumnak.
Az elmúlt másfél évszázadban a szaloncukor nem veszített népszerűségéből, sőt, a karácsonyi édességek piacának egyik legmeghatározóbb szereplőjévé vált. A magyar háztartások évente átlagosan egy kilogramm szaloncukrot vásárolnak, ami összesen körülbelül 3500 tonna fogyasztást jelent. A zselés szaloncukor továbbra is a legnépszerűbb, de a marcipános, kókuszos, karamellás és csokoládékrémes változatok mellett egyre nagyobb teret nyernek az újdonságok, például a borssal, csilivel vagy egzotikus gyümölcsökkel ízesített darabok.
Az idei szezon egyik különlegessége az édes-csípős kombináció, valamint a kifejezetten karácsonyi fűszerekkel – fahéjjal, szegfűszeggel, narancshéjjal vagy kardamommal – ízesített szaloncukrok. A likőrös változatok, valamint a mangóval, maracujával, gyömbérrel vagy rumos szilvával készült édességek is népszerűek. A nagy gyártók mellett a kézműves cukrászok is egyre nagyobb szerepet kapnak, különleges, egyedi termékeikkel gazdagítva a kínálatot.
Hirdetés
A szaloncukor nemcsak finomság, hanem az ünnepi asztal és a karácsonyfa elmaradhatatlan része, amely generációkon átívelő hagyományokat és innovatív újításokat egyaránt képvisel.