A meztelen csiga – más néven spanyolcsiga – az utóbbi években egyre több kárt okoz hazánk kertészeti kultúráiban is. Kiskertekben gazdálkodók és nagy területet művelők is szembe kerülnek a mindent letaroló állattal, igazán sikeres védekezési mód azonban nem sok van ellene.

Spanyolcsiga, meztelen csiga. A kertészeti kultúrákat termesztő gazdálkodók hátán a hideg futkos, ha meghallják ezeket a szavakat. Nem véletlen. A spanyolcsiga jóformán minden növényt lerág, ami az útjába kerül. A fiatal egyedeket tövig képes lerágni, az idősebbekben pedig éppen annyi kárt tesz, hogy azt már ne lehessen elfogyasztani. Ki enne meg jóízűen egy csiga által megdézsmált salátalevelet?

Mohóságuk mellett a legfontosabb tulajdonságuk az, hogy rendkívül szaporák. Épp ezért olyan nehéz védekezni ellenük. Természetes ellenség híján pedig annyi van belőlük a kertekben, hogy abba jobb nem is belegondolni.

Ahol a meztelen csiga megjelenik, ott nem sok termés marad
 

Régen nem volt ennyi csiga – mondják az öregek. A modern kori csigainvázió többek között annak köszönhető, hogy az utóbbi évtizedekben egyre kevesebb szerves trágya kerül a talajba. Pedig a szerves trágyából olyan vegyületek szabadulnak fel, amelyek némiképp gátolják a csigák terjedését. Az utóbbi évek árvizei és csapadékos időszakai is nagymértékben elősegítik a kártevők szaporodását.

Kiskertekben a sózásra esküsznek a termelők, mint bombabiztos megoldásra. A só ugyanis ha rákerül a csiga testére, olyan kémiai folyamatokat indít el, amelyek következtében szörnyű halált hal a kártevő. Sózni azonban nem célszerű, ezzel ugyanis a talajt is károsítjuk. A csigaölő permetszerek is jól hasznosíthatóak, de ezek nem kerülhetnek olyan növényekre, melyeket szándékozunk elfogyasztani. Így ez sem a legjobb megoldás.

Az indiai futókacsa tűnik egyelőre a legjobb megoldásnak a kis- és nagy területen gazdálkodók számára egyaránt. Ez a fajta kacsa szinte kizárólag csigát eszik, könnyen le tudja nyelni és egész nap képes lakmározni a – számára- ízletes kártevőből. Hátrány, hogy húsa nem finom, itthon ezért nem tenyésztik, így nehéz hozzájutni.

Végül egy jó hír, ami elsősorban a kertészeteknek lehet majd ideális, ha széles körben elterjed: brit tudósok egy meztelencsiga-szedő robot kifejlesztésén kezdtek dolgozni. A robot egyenként szedi össze a csigákat, melyek egy megsemmisítőbe kerülnek. Már Angliában és Franciaországban is bemutatták az eszközt, de fejlesztése tovább folyik, így erre még nem számíthatnak a gazdálkodók.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás