Az Országos Erdészeti Egyesület (OEE) idén is szavazásra bocsátotta, melyik legyen az Év fája. A címet ezúttal egy régen a gyümölcséért és faanyagáért is közkedvelt fa hódította el.

A 20 éve elindított Év fája kezdeményezés célja a figyelemfelkeltés és a megóvás, olyan fafajok előtérbe helyezése, amelyeknek komoly erdészeti jelentőségük van, ám a figyelem mégis elterelődött róluk. A szervezők arra törekszenek, hogy minden évben az adott győztesről ismeretterjesztő és tudományos cikkek, népszerűsítő kiadványok jelenhessenek meg. Az idén a vadalma, más néven vadóka lett a nyertes.

Az MTI információi szerint a vadalma hazánkban veszélyeztetett fajnak számít, ugyanis attól függetlenül, hogy a sík vidékektől a középhegységekig bárhol megtalálja a helyét, jellemzően csak 1-2 egyed fordul elő egy helyen. Észrevenni igen nehéz, jellemzően csak a virágzás idején tudatosul az erdőjárókban, hogy vadalmát látnak.

Régen a vadalmafát széles körben használták alapanyagként, a gyümölcsből pedig még pálinkát is főztek
 

A vadalma általában 6-10 méter magasra nő meg, törzse maximális átmérője 20-25 centiméter. Virágzása április második felére tehető, hűvös, csapadékos időjárás esetén későbbre is tolódhat. Virágainak színe sosem tiszta fehér, inkább a rózsaszín valamely árnyalatában pompáznak. Virágait méhek, darazsak és lepkék is képesek beporozni. A termése szeptember-októberben érik, 2-4 centiméter átmérőjű, éretten zöldessárga színű, esetleg pirossal árnyalt, íze nagyon fanyar, húsa kemény.

Gyümölcse magas C-vitamin tartalommal rendelkezik, ezért régen teát főztek belőle, amit láz, megfázás és hasmenés ellen javasoltak. A vadalmából almabor, pálinka és ecet is készülhet. Termését a vadak is szívesen fogyasztják, különösen a szarvas és a vaddisznó kedveli, de a madarak és a kisemlősök is szívesen megeszik.

Fáját keménysége, szívóssága miatt szántalpak, fogaskerekek gyártására használták. Ma már elsősorban a biodiverzitás megőrzésében játszik nagy szerepet, valamint virágai kiváló méhlegelőként szolgálnak.

Megosztás

További híreink

Invazív fajok támadása: Mosómedvék és nutriák okozta kihívások Magyarországon

2024.11.23.

Két gyérítési akció zajlott le a magyarországi mosómedvék és nutriák állományának visszaszorítása érdekében az elmúlt hónapokban, a feladat azonban korántsem fejeződött be. Mivel mindkét inváziós faj gyorsan terjed, és országszerte számtalan nehezen kezelhető problémát okozhat, további terjedésük lassítása természetvédelmi, vízügyi és mezőgazdasági szempontból is kulcsfontosságú kérdés.

Korallvirág kisokos: Fény, víz és gondoskodás lépésről lépésre

2024.11.23.

A korallvirág (Kalanchoe blossfeldiana) egy kedvelt szobanövény, amely színes virágaival és kevés gondozási igényével hódít a növénykedvelők körében. Különleges tulajdonságai és változatos színei miatt sokan választják, ám a megfelelő gondozásával kapcsolatban mégis sok kérdés merülhet fel. Összegyűjtöttük a leggyakrabban feltett kérdéseket és válaszokat, hogy mindenki megtalálja a legjobb módszereket ennek a gyönyörű növénynek az ápolására.

A területalapú támogatási rendszerről beszélt a NAK elnöke

2024.11.23.

Nélkülözhetetlen eleme a területalapú támogatási rendszer a hatékony és fenntartható mezőgazdasági művelésnek - mondta Papp Zsolt György, a NAK elnöke

Újra videón szerepel egy bükki medve

2024.11.23.

Az elmúlt években megbarátkoztak a medvék a Bükkel és Nógráddal.

A körforgásos gazdaság lehet a kiút a fenntarthatatlan gazdálkodásból Áder János szerint is

2024.11.23.

A lineáris gazdaság működtetése fenntarthatatlan, kiutat az elhasznált nyersanyagokat újrahasznosító körforgásos gazdaság jelenthet.

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 87 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás