A 2021-es év egyszerre volt különleges és sikeres az EuroChem számára. Az anyacég 20, a magyar leányvállalat, az EuroChem Agro Hungary Kft. 5 éves lett, Magyarországon pedig újabb rekordévvel zártak. A megelőző esztendőhöz képest lényegesen több műtrágyát adtak el, a forgalom több, mint a duplájára növekedett. Balássy Ákos, a cég ügyvezető igazgatója beszélt a műtrágyapiac szélsőséges helyzetéről és a várható jövőről a 2022-es AGROmashEXPO kiállításon.

Milyen események határozták meg a 2021-es évet?

A műtrágya esetében az előző év az áremelkedések miatt extrémebb helyzeteket hozott, mint bármikor előtte. A drágulás felülmúlta a 2008-as világválság idején átélt növekedés mértékét is. A foszfor- és a káliumárak már korábban megindultak felfelé és tartották a magasabb szintet, míg tavaly elsődlegesen a nitrogén ára ugrott nagyot. 2020 nyarán a legalacsonyabb gázár 4 euró/MWh környékén volt, 2021 végére ez 90 és 100 euró közé emelkedett, ez a változás pedig óriási nitrogén műtrágya drágulást hozott magával. A világpiacot a nyersanyagok és a terményárak emelkedése is befolyásolta, az európai gyártókat pedig a CO2-kvóta emelkedése is sújtotta. Emiatt az EuroChem litvániai és belgiumi gyárában is növekedtek a termelési költségek és ezáltal az árak, viszont továbbra is jelentős nyersanyag- és műtrágyaigény jelentkezett a termékeinkre. Partnereink elfogadták a megemelkedett árszintet, mert belátták, hogy csak megfelelő tápanyagutánpótlással tudnak eredményesen gazdálkodni. Amennyiben kiszámoljuk a mostani terményárak és a termelési költségek arányát, még mindig jobb eredményt érnek el a gazdák, mint 2019-ben és 2020-ban. Ennek köszönhetően a termelők feltőkésíthetik magukat, beruházni is tudnak, modernebb gépeket vásárolhatnak, ami jót tesz a mezőgazdaság versenyképességének.

Balássy Ákos, az Eurochem Agro Hungary Kft. ügyvezető igazgatója beszélt a műtrágyapiac várható jövőjéről a 2022-es AGROmashEXPO kiállításon - Fotó: Magro.hu, BT

Fontos, hogy a műtrágyapiac esetleges hiányjelenségeiért nem feltétlenül a gyártók a hibásak, ugyanis egy hónap kivételével szinte folyamatos volt az árukínálat. A drágulás első szakaszában nem vásároltak a termelők, mert arra számítottak, hogy lesz még a 90 ezer forintos mészammon-salétrom ára alacsonyabb, akár 50 ezerre is visszaeshet. Ám ez nem így történt. A gyártók és a kereskedők folyamatosan tájékoztatták a gazdatársadalmat az emelkedés okairól és nemzetközi trendjeiről, amik Magyarországra is elértek. Sokan sajnos nem hallgattak a szakértők előrejelzésére és tanácsaira, ami megbosszulta magát. A piacon ráadásul előfordult, hogy egyes szereplők a nagyobb árszint miatti extra profitért kifaroltak a megegyezésekből. Az EuroChem viszont a szerződéseket az előre megkötött megállapodások szerint teljesítette és együtt örültünk a jó döntést hozó gazdákkal és kereskedőkkel a sikerüknek. Fontos változás, hogy újabb ellátási csatornát nyitottunk, így már nem csak a Dunán, hanem az Adriai-tengeren keresztül is új szállítási útvonalat hoztunk létre. A termelők számára lényeges információ, hogy az új világpiaci helyzet hatására a logisztikai költségek jelentősen drágultak a gyártási kapacitások csökkenésével és azáltal, hogy a terményexport nem a megszokott rendben mozgott. Ha nem megy ki a termény, már sokszor nincsenek kedvező árú visszfuvarok.

https://www.youtube.com/watch?v=Tq_qN3O-2rI
A fennállása 20. évét ünnepelte 2021-ben a műtrágyapiac meghatározó szereplője, az EuroChem

Mi várható az idei, 2022-es évtől?

Úgy látjuk, hogy a nitrogén műtrágyák ára vissza fog rendeződni, de februárban már nincs idő taktikázni. A kártyajátékokhoz hasonlóan teríteni kell a lapokat, a növényeket most szükséges táplálni. Aki most nem juttatja ki a megfelelő mennyiségű tápanyagot, annak soha nem fogja behozni az állománya az emiatt elszenvedett hátrányt. A feleannyi műtrágya kiszórása sem megoldás, mivel minden kultúrnövény esetében a jóval kevesebb termés miatt sokkal többet veszít a gazda a várható terméscsökkenéssel, mint amennyit nyer a kijuttatott tápanyag árán való spórolással. Nem csak a hektáronként kijuttatandó műtrágya árát kell nézni, mert az egy igen rövid távú gondolkodás. Biztos vagyok benne, hogy a sikeres gazda az akár előre lekötött termény bevételéhez képest nézi a ráfordítandó költséget. Valljuk be, senki sem szeret sok pénzt kiadni, de ha az elvárt bevételhez hasonlítjuk a műtrágya árát, akkor az nem drága. Drága az, ami nem éri meg.

Az ENTEC® inhibítor késlelteti az ammónium-nitrogén nitrát-nitrogénné történő átalakulását, így akkor szabadítja fel a nitrogént a növények számára, amikor az a leghatékonyabban tud hasznosulni

Hogyan hatott a piaci változás az EuroChem prémium műtrágyák iránti érdeklődésre?

A magas műtrágyaárak azt eredményezik, hogy a hozzáadott értékkel rendelkező termékek arányaiban kisebb mértékben kerülnek többe, mint a hagyományosak. Azokhoz képest az inhibitoros prémium műtrágyáink, az ENTEC® és az UTEC® gyártásának költsége nem nőtt annyit, így sokkal szívesebben veszik meg és próbálják ki ezeket a gazdálkodók. A hatásukat és az eredményüket látva pedig hűségesek maradnak a speciális műtrágyákhoz, aminek nagy hatása várható a jövő tápanyagutánpótlási trendjeire. Az ENTEC® inhibítor késlelteti az ammónium-nitrogén nitrát-nitrogénné történő átalakulását, így akkor szabadítja fel a nitrogént a növények számára, amikor az a leghatékonyabban tud hasznosulni. Az UTEC® pedig a karbamid ammóniummá történő átalakulásának ideiglenes blokkolásával csökkenti hatékonyan a gáznemű ammónia formájában előforduló nitrogénveszteséget. Ezeket érdemes fokozottan figyelembe venni a műtrágyaválasztáskor. A fejlesztéseink között újabb NP-összetételű termék tervezésén dolgozunk, amiről a későbbiekben tájékoztatjuk majd a partnereinket. Arra számítunk, hogy a minőségi műtrágyák iránti igény a világpiaci drágulással egyre növekszik, ami egyben a termelők hatékonyságát is javítja majd.

(x)

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás