Igen okos innovációk kínai tejgazdaságokban – fillérekből
A tejtermelés számos kulcsfontosságú szempontja közé tartozik a jó protokollok megléte, amikor a gazdaságban megismételt munkákról van szó. Ebben a cikkben néhány olyan egyszerű megoldás szerepel, amelyet a CDMTCC (China-Denmark Milk Technology Cooperation Center) munkatársai láttak a Kínában végzett gazdaság-ellenőrzések során.
Az egyik legfontosabb dolog, hogy megfelelően nyomon tudjuk követni az üszők növekedését, különösen az első hónapokban. Ehhez a gazdáknak regisztrálniuk kell a borjú súlyát születéskor, majd elválasztáskor is, hogy kiszámíthassák a növekedést, és ha a növekedés nem megfelelő, akkor elvégezhessék a szükséges kiigazításokat.
Születési súly
A mérlegelés többféleképpen is történhet, de az egyik kínai tejgazdaság egy egyszerű és okos megoldást talált ki. A gazda egy műanyag hordót használ, amelyet kettévágnak, és egy zsákos teherautóra rögzítenek. Az újszülött borjút a hordóba teszik, majd a gondozó egyszerűen a mérőállomáshoz hajtja a borjút, ott az egész egységet a borjúval együtt a mérlegen megmérik. Ezután a borjút visszaviszik a boxba vagy ólba, majd a hordót kimossák és fertőtlenítik. Ez a kényelmes és gyors módszer nagymértékben javítja a borjúmérés hatékonyságát.
Hirdetés
Üszők mérlegelése
Az élet későbbi szakaszában az üszőt az előzőekben említett módon az elválasztáskor, de később is meg kell mérni. Sok gazdálkodó ezt 3-4 havonta teszi meg. A nagyobb kínai gazdaságokban, ahol több ezer üsző van, nem minden üszőt mérnek meg, hanem jellemzően véletlenszerűen kiválasztanak néhány üszőt, hogy megmérjék, és megfelelően nyomon kövessék a növekedést, valamint növeljék annak valószínűségét, hogy az állat elég érett ahhoz, hogy 22-23 hónapos korában szüljön. Ehhez jól jöhet egy egyszerű, kerekeken guruló mérlegelő. Ez az elektronikus mérőállványra épített házi mérleg nemcsak a mérlegeléshez praktikus, hanem egyszerű mérőprofillal is rendelkezik, így a gazda az üszők magasságát is regisztrálhatja.
Borjak mozgatása
Kihívást jelenthet a kis borjak rendszeres mozgatása egyik helyről a másikra. A megoldás egy egyszerű doboz, ennek kerekei minden irányban el tudnak fordulni. A borjakat egyszerűen behajtják a dobozba, és az egységet odatolják, ahová a gazda a borjakat szeretné elhelyezni. Ez a módszer azt is lehetővé teszi, hogy a gazda egyszerre több borjút is mozgatni tudjon.
A nem kívánt állatok távol tartása
Az eszköz alapvetően egy zajgenerátor, amelyet úgy lehet beállítani, hogy a nap egy bizonyos időpontjában megszólaljon. Ez a készülék különböző állatokat imitáló riasztást ad le. Pontosan mire való? Ennek a gazdának gondot okozott, hogy madarak érkeztek a takarmánytárolójába, megették a kukoricát, és madárürülékkel szennyezték az állományt. A madarak általában nem jelentenek problémát, ha emberek vannak jelen, de ha nincs ott senki, a létesítmény nyitott, és a madarak könnyen hozzáférhetnek. Ez az egyszerű eszköz megoldotta ezt a problémát.
Intelligens hűtés
A melegebb nyári hónapokban sok tejgazdaságban drámaian megnő a vízfelhasználás. Nemcsak az állatok isznak több vizet, hanem több vizet használnak fel a tehenek hűtéséhez szükséges nedvesítésre is. A gazdáknak világszerte segíteniük kell a környezetet azzal, hogy okosan használják a vizet. Az egyik gazdaság egy nedvesítő rendszert telepített a fejőteremből kilépő tehenek visszatérő sikátorába, de ahelyett, hogy a rendszer a fejés alatt végig működne, egy mozgásérzékelővel van ellátva, amely az elektronikus szelephez csatlakozik. Amikor egy tehén elhagyja a fejőállást, a rendszer automatikusan elindul, és akkor áll le, amikor az utolsó tehén is elhagyta a visszatérő folyosót. Elég egyszerű, de okos rendszer!
(Forrás: Dairy Global)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés