Igen ritka, igen drága – állítólag aromásabb és selymesebb is, mint a fekete –, ilyen a fehér kaviár
A fehér kaviár az albínó tokhalak ikrája, és ritkasága miatt mindig is vagyonokba került. Népszerűségét a koronavírus-járvány sem törte meg: ugyanannyi fogy belőle, mint amennyi korábban.
Az albínó tokhalak ritkaságnak számítanak, kis százalékban fordulnak elő, különleges színük a melanin termelését gátló genetikai rendellenesség miatt alakult ki. A kaviár iránti igény a vad tokhalak szinte teljes kihalásához vezetett.
Ma már többnyire tenyésztőhelyeken állítják elő a kaviárt, az albínó tokhal tenyésztése pedig időigényes és bonyolult tevékenység, és a világon kevesebb, mint 40 ilyen tenyésztőhely van – írja a magyarmezogazdasag.hu.
Hirdetés
Évente 415 tonna a termelés
Ezek a farmok a Tokhalvédő Világszövetség 2018-as adatai szerint évente 415 tonna fehér kaviárt képesek előállítani.
Bár nincsenek olyan kutatások, amelyek megerősítenék a pigmenthiány hatását a kaviár ízére, a tokhaltenyésztők azzal érvelnek, hogy a fehér kaviár a világ legjobb kaviárja, aromásabb és selymesebb, mint szintén népszerű sötét színű társa. Ez megjelenik az árakban is: 600 gramm fehér kaviár akár 8000 euróba is kerülhet. Ez majdnem háromszor annyi, mint a fekete kaviár ára.
Annak ellenére, hogy a koronavírus-járvány miatt bezártak a luxus éttermek, a kereslet a fehér kaviár iránt nem csökkent. Stefan Astner osztrák tokhalgazda állítja: az emberek továbbra is kulináris élvezetekre vágynak, és a terméket továbbra is lelkesen rendelik. A legnagyobb érdeklődés az év végén jelentkezik, ebben az időszakban a kaviárt előállító cégek mutatják a legnagyobb eladásokat.
Harcban a tolvajokkal
Az albínótokhal-ikra előállításának folyamata nemcsak nagy beruházásokat és időt igényel, hanem harcot is kell folytatni a tolvajokkal szemben, akik megpróbálják kihasználni a kaviár iránti hatalmas keresletet.
Az elmúlt években számos gazdaság esett áldozatul a lopásoknak, amelyek a tulajdonosok számára nagy veszteséget jelent. A gazdaságokból eltulajdonított 400 tokhal értéke körülbelül 50 000 euró.
A tokhal tenyésztését Kínában, Olaszországban vagy Franciaországban kezdetben pusztán üzleti megfontolásból kezdték el, de az idő múlásával a tenyésztés szerepet játszik a populáció fenntartásában is.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés