Igen sok növényvédő szert mutattak ki háziméhekben
Egy kutatói csoport által végzett vizsgálat során európai háziméhek szervezetében annyi rovarirtó szert mutattak ki, amennyit elképzelni sem tudtak a szakértők. A legfrissebb információk rámutattak, hogy a méhek valós veszélynek vannak kitéve a növényvédő szereknek köszönhetően.
Ma már nem lehet találni olyan pontját a világnak, ahol a méhek ne lennének veszélyeztetve valami miatt. Az Egyesült Államokban például egyre gyakoribb jelenség, hogy rövid idő alatt, drasztikusan lecsökken a méhek száma egy adott kaptárban. Számos kutatás már kimutatta a növényvédő szerek káros hatását a méhekre, de a mostani olyan eredményt hozott, amire talán még a kutatók sem számítottak.
Ugyan az unióban már betiltották a neonikotinoid-alapú növényvédő szerek használatát, de úgy tűnik, ez nem elég a méhek egészségének megóvása érdekében. Lengyel kutatók egy új, eddig nem használt módszerrel egyszerre 200 rovarirtószer jelenlétét tudták megvizsgálni mérgezéses tüneteket produkáló háziméhekben. Az eredmény lesújtó: a vizsgált méhek szervezetében 57 féle rovarirtószer jelenlétét mutatták ki.
Hirdetés
A szakértők szerint ezek a szerek már kis mennyiségben is legyengíthetik a méhek szervezetét, ezzel lehetőséget adva a parazitáknak és kórokozóknak a hasznos rovarok elpusztítására. A vizsgálatok eredményei segíthetnek abban, hogy jobban megismerhessük a rovarölők hatásmechanizmusát és így megállapíthassuk, hogy a jelenleg használt szerek együttes jelenléte a méhek szervezetében milyen kockázatokkal jár együtt. Az ismeretek bővülése várhatóan a méhek védelme érdekében tett lépéseket is felgyorsíthatja.
Forrás: MTI
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés