Az időjárás szinte minden évben keresztbe tesz a mezőgazdaságnak valamilyen szinten. Hol az aszály okoz problémát, hol a túl sok csapadék. Idén például a hideg okozta a legnagyobb károkat, de a mostanában gyakori jégesőktől félnek leginkább a gazdálkodók.

Amikor a változékony idő miatt kár éri az embereket, sokan mondják: bárcsak lehetne irányítani az időjárást is. Az ellenzők pedig rögtön azt válaszolják, hogy bőven elég az is, hogy tönkre tesszük a környezetünket, nem kell még az időjárást is befolyásolni.

Vannak azonban olyan jelenségek, amely ember és természet számára is káros. Ezeket azért jó lenne befolyásolni, de legalább enyhíteni a hatásukat. Ilyen jelenség például a jégeső, amelyet ma már meg lehet előzni a megfelelő technológia alkalmazásával.

De előbb menjünk kicsit vissza az időben. A jégesőt már az 1800-as években próbálták megelőzni, mégpedig az ég felé fordított ágyúk hangjával próbálták szertefoszlatni a jégesővel fenyegető felhőket. Persze ez a módszer nem volt sikeres.

Régen rakétákkal próbálták szétrobbantani a felhőkben a jégcseppeket - kevés sikerrel
 

Később robbanótöltetekkel megrakott rakétákat lőttek a felhőkbe és robbantották fel azokat. Azt gondolták ugyanis, hogy a robbanás lökéshulláma széttöri a jégszemcséket - persze ez sem volt egy sikeres vállalkozás.

A 20. század közepén aztán rájöttek a tudósok, hogy ha a jéghez hasonló kristályszerkezetű anyagokat juttatunk (kaolin, ólom- és ezüstjodid, valamint a fémoxidok többsége) a felhőkbe, akkor ezek ugyan elősegítik a jégszemcsék kialakulását, de megakadályozzák nagyobb méretűvé válásukat - írja a meteo.reblog.hu.

Ez a módszer már beváltotta a hozzá fűzött reményeket, így a mai napig ezt a technológiát alkalmazzák világszerte a jégesők megakadályozása érdekében. Hazánkban az első komolyabb, nagyobb területeket érintő védekezés, 1976-tól indult Tolna, Baranya, és Somogy megyében, rakétás eljárással. 1991-től már a talajgenenerátoros technikával szervezték újjá a védelmet, ugyanezekben a megyékben, illetve 2014-től az Egri Borvidék is felépített egy 19 eszközből álló hálózatot. Ezek a rendszerek azonban csak az ország viszonylag szűkebb régióiban nyújtottak védelmet.

Kell a jégeső elhárító rendszer Magyarországra, mert a mezőgazdaság komoly károkat szenved el minden egyes jégeső esetén
 

Most azonban a NAK koordinálásával egy országos rendszer kiépítése zajlik. Várhatóan 2018 májusára üzemkész lesz a 984 talajgenerátorból álló rendszer, amely a jövőben megvédheti hazánkat a pusztító jégverésektől.

Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás