Így irányíthatjuk a jövőben az időjárást
Az időjárás szinte minden évben keresztbe tesz a mezőgazdaságnak valamilyen szinten. Hol az aszály okoz problémát, hol a túl sok csapadék. Idén például a hideg okozta a legnagyobb károkat, de a mostanában gyakori jégesőktől félnek leginkább a gazdálkodók.
Amikor a változékony idő miatt kár éri az embereket, sokan mondják: bárcsak lehetne irányítani az időjárást is. Az ellenzők pedig rögtön azt válaszolják, hogy bőven elég az is, hogy tönkre tesszük a környezetünket, nem kell még az időjárást is befolyásolni.
Vannak azonban olyan jelenségek, amely ember és természet számára is káros. Ezeket azért jó lenne befolyásolni, de legalább enyhíteni a hatásukat. Ilyen jelenség például a jégeső, amelyet ma már meg lehet előzni a megfelelő technológia alkalmazásával.
Hirdetés
De előbb menjünk kicsit vissza az időben. A jégesőt már az 1800-as években próbálták megelőzni, mégpedig az ég felé fordított ágyúk hangjával próbálták szertefoszlatni a jégesővel fenyegető felhőket. Persze ez a módszer nem volt sikeres.
Később robbanótöltetekkel megrakott rakétákat lőttek a felhőkbe és robbantották fel azokat. Azt gondolták ugyanis, hogy a robbanás lökéshulláma széttöri a jégszemcséket - persze ez sem volt egy sikeres vállalkozás.
A 20. század közepén aztán rájöttek a tudósok, hogy ha a jéghez hasonló kristályszerkezetű anyagokat juttatunk (kaolin, ólom- és ezüstjodid, valamint a fémoxidok többsége) a felhőkbe, akkor ezek ugyan elősegítik a jégszemcsék kialakulását, de megakadályozzák nagyobb méretűvé válásukat - írja a meteo.reblog.hu.
Ez a módszer már beváltotta a hozzá fűzött reményeket, így a mai napig ezt a technológiát alkalmazzák világszerte a jégesők megakadályozása érdekében. Hazánkban az első komolyabb, nagyobb területeket érintő védekezés, 1976-tól indult Tolna, Baranya, és Somogy megyében, rakétás eljárással. 1991-től már a talajgenenerátoros technikával szervezték újjá a védelmet, ugyanezekben a megyékben, illetve 2014-től az Egri Borvidék is felépített egy 19 eszközből álló hálózatot. Ezek a rendszerek azonban csak az ország viszonylag szűkebb régióiban nyújtottak védelmet.
Most azonban a NAK koordinálásával egy országos rendszer kiépítése zajlik. Várhatóan 2018 májusára üzemkész lesz a 984 talajgenerátorból álló rendszer, amely a jövőben megvédheti hazánkat a pusztító jégverésektől.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés