Ne mentsük a menthetőt, hanem nyerjük a nyerhetőt – a tapasztalt gazdálkodók megerősíthetik, a tavasszal rendkívüli intenzitással fejlődő őszi káposztarepcében a vízválasztó jelentőségű különbség jócskán a jól időzített kálium- és kénpótláson múlik. De hogyan végezzük ez költséghatékonyan a nitrogénpótlástól leválasztva? Az ICL műtrágyák tavaszi fejtrágyázási technológiájának gerincét adó Polysulphate ásványi trágyát és az erre épülő műtrágyacsaládokat pontosan ehhez a feladathoz tervezték.

4 az 1-ben hatás olyan 100%-ban természetes forrásból származó szulfátos tápelemekkel, mint a kálium, magnézium és kalcium, 60 napos kénpótlással kiegészítve olyan esszenciális mikroelemekről sem megfeledkezve, mint a bór, a vas vagy a molibdén. A tápanyagokkal akár egyetlen menetben adott minden a kedvezőtlen időjárás vagy hiánybetegségek okozta szárrepedés megelőzéséhez és a minőségi terméshez szükséges olajképződés beindításához.

Az állomány számára a később és csak kisebb mennyiségben igényelt mezo- és mikroelemek pótlásához az ICL Agroleaf Power és Crop Oil lombtrágyái kínálnak villámgyors és szinte „percnyi” pontossággal időzíthető megoldásokat.

Repcetermesztés-technológia ICL műtrágyákkal: menetszámcsökkentő megoldások osztott fejtrágyázáshoz

Kiemelkedő tápanyagmennyiség, pont, amikor a növény igényli. Egyszerű, mégis költséghatékonyság szempontjából nehezen fenntartható alapelv, ha a kiemelkedő tápanyag-reakciójú őszi káposztarepcében minőségre és mennyiségre is szép termést szeretnénk.

A tavaszi fejtrágyázásokat épp ezért sok helyen ma már osztva végzik – a kirobbanó tavaszi zöldtömegnöveléshez idejekorán kijuttatva a nitrogént. A következő lépést a növény szárszilárdításához, vízgazdálkodásához és aszálytűréséhez nélkülözhetetlen kálium és az olajszintézishez nélkülözhetetlen kén pótlása jelenti.

Az ICL műtrágyákat választva mindez egyszerűbben, alacsonyabb kitettséggel és jobb tápanyag-hatással adott a gazdáknak. A gyár prémium tápelemei ugyanis kivétel nélkül olyan plusz adalékanyagokkal, bevonatokkal vagy egyedülálló természetes összetétellel készülnek, amivel termésből több, kockázatból pedig kevesebb jut a gazdának.

Polysulphate ásványi trágya: minden tápelemet tartalmaz, amire a nitrogéntől leválasztva az egészséges repcének szüksége van

Melyik ICL műtrágya ér lépéselőnyt a repce termesztésében, és hogyan?

  1. Új Agromaster 43-0-0+5SO3 részben burkolt NPK műtrágya

A nitrogénpótlás terén újszerű megoldás például a 30%-ban bevont nitrogéntartalommal rendelkező Agromaster 43-0-0+5SO3 új műtrágya alkalmazása, amely szabályozott tápanyag-feltáródással folyamatosan optimális nitrogén-ellátottságot biztosít még súlyos esők vagy aszály idején is. A talajhőmérsékletre reagáló E-Max bevonattal készülő szemcsék előnye, hogy az egyre gyakoribb tavaszi fagyok idején se pazarolja hatóanyagtartalmat. 5 Celsius-fok alatti hőmérséklet alatt ugyanis a burkolt műtrágyaszemcsékből leáll a nitrogénkiáramlás a talajoldatba.

  • Kálium-, kén-, kalcium- és magnéziumpótlás Polysulphate és PotashpluS tápanyagokkal

A repce számára nélkülözhetetlen, hogy a vegetáció tavaszi újraindulásától kezdve a virágzás végéig bőségesen álljon rendelkezésre kálium. A növény 1 tonna terméshez 45-55 kg mennyiségben igényli ezt a makroelemet, amit számos tényező nehezíthet: a kálium nehezen felvehető száraz, tömörödött vagy alacsony talaj pH-val rendelkező talajokon. A tápelem egyébként is hajlamos a gyors lekötődésre a földekben, így minden évben érdemes friss kijuttatással fedezni az állomány szükségletét. A tápelem alapvető a megfelelő vízháztartás és fotoszintézis kialakításához, nélkülözhetetlen a megfelelő szárszilárdság eléréséhez, így nem érdemes megkockáztatni egy esetleges hiánybetegséget.

Mire a hiányzó káliumra a levelek szélének elszíneződése vagy a fiatal levélzet kékeszöld színe miatt felfigyelünk, a terméskilátások már jelentősen csökkennek, így a megtérülő munkához a pótlás az egyetlen járható út. A növény 1 tonna termésre vetítve kénből is igényel 12-16 kg tápanyagot, ami az aminosavak felépítéséhez nélkülözhetetlen ezáltal az olajképzéshez, de hiány esetén akár a virágok számát és a termés mennyiségét is csökkentheti” – figyelmeztet Rácz Gábor, az ICL növényvédelmi szakmérnök végzettségű területi képviselője, akinél a magyar gazdálkodók számára ingyenes szaktanácsadás is elérhető a műtrágyákhoz kapcsolódóan.

Az ICL polihalit ásványi trágya alapú termékeit az teszi nélkülözhetetlen társsá a gazdáknak a tápanyaggazdálkodási terv kialakításához, hogy nemcsak ezt a két tápelemet, de a növény számára lényeges kalciumot, magnéziumot és bórt is képesek megadni egyetlen kijuttatással.

Az ICL ehhez kizárólagossággal bányássza ki egy ősi tengerfenék ásványkincsét Anglia partjainál és állítja a mezőgazdaság szolgálatába
Polysulphate ásványi trágyája (48% SO3, 14% K2O, 6% MgO, 17% CaO) és a kálium-kloriddal (MOP) tovább dúsított
PotashpluS (37% K2O; 2,8% MgO; 23% SO3; 8% CaO) műtrágyák segítségével.

A bányászott, őrölt, rostált vagy épp kompaktált tápanyagok őrzik az ásványi forma előnyeit:

  • ellenállnak a kimosódásnak,
  • tápanyagaikat hosszú hatástartammal adják le, a kénpótlást 60 napig biztosítják.

Hatásfokukat mind az ICL műtrágyagyár magyar kísérletei, mind a magyar termesztői gyakorlat igazolta.

„Az ICL műtrágyák estében folyamatosan ellenőrizzük azok eredményességét a magyar viszonyok között is. Az őszi káposztarepce esetében Győr-Moson-Sopron megyében zajlik jelenleg Agromaster starter műtrágyákkal kísérletünk, míg Nógrádban partnereink 100%-ban burkolt nitrogéntartalmú termékeink alkalmazása mellett dolgoznak például Polysulphate alapú termékeinkkel. Gyönyörű, vitális állományokat láttunk minden határszemlén, a 100%-os nitrogénhatóanyagú műtrágyánkkal dolgozva gyakorlatilag nem volt szükség nitrogén felülkezelésre az őszi vetésű repcetáblán”– meséli a termékekről Rácz Gábor.

Repceállomány kirobbanó formában Agromaster és Polysulphate alapú PKpluS tápanyagokkal kezelve Nógrádban, 2023 tavaszán
Az ICL 2023-as kisparcellás kísérletében is szépen fejlődik a repce állomány Bodonhelyen

3., Agroleaf Power – lézerpontosságú tápelempótlás a levélzeten keresztül

Az állományok célzott, gyors tápanyagpótlásához az ICL tápanyagpótlási javaslatában két hosszú hatástartamú speciális lombtrágya kombinációját javasolja. A bennük található M-77 kiegészítés hatóanyagai gyorsítják a tápelemek hasznosulását, míg a DPI (Double Power Impact) kiegészítés az anyagcsere-folyamatokat élénkíti a növényeken belül.

Az Agroleaf lombtrágyák speciális adalékanyagai kettős előnyt biztosítanak a termelőknek. Gyorsabban veszik fel a növények a tápelemeket, miközben azok akár 8-10 napig maradnak elérhetőek az állományoknak” -emeli ki Rácz Gábor

Az őszi káposztarepce esetében az első tavaszi növényvédelmi kezelésekkel egymenetben a kiegyensúlyozott NPK arányú Agroleaf Power Total 20-20-20+mikroelemcsomag összetételben javasolt kezelést végezni. A zöld-sárgabimbós időszakban pedig az Agroleaf Crop Oil Seed 6-18-31+2MgO+mikroelemcsomag összetétellel támogathatjuk célzottan a termésképzést.

Milyen dózisokkal alkalmazzuk repcében tavaszi kijuttatások idején az ICL műtrágyákat?

Agromaster 40-0-5 +4,5SO3 vagy az új Agromaster 43-0-0+5SO3
200 kg/ha
Polysulphate vagy PotashpluS
150 kg/ha
Agroleaf Power lombtrágyák: 4-5kg/ha

A pontos tápanyaggazdálkodási terv kialakításához mindig kérjen személyre szabott tanácsadást Rácz Gábortól, az ICL magyar területi képviselőjétől!

A tápanyaggazdálkodási terv összeállításához minden esetben szükség van vízanalízisre, illetve kibővített talajvizsgálatra, amely az NPK eredményeken túl beszámol olyan adatokról is mint: SO4, Ca-, Mg-, Cl-, Na-tartalom, Arany-féle kötöttség, talaj pH és humuszellátottság.

Keresse Rácz Gábor területi képviselőt a további termékinformációkért, ingyenes szaktanácsadásért!

Rácz Gábor növényvédelmi szakmérnök, ICL
Tel: +36304881479
Email: gabor.racz@icl-group.com

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata

2024.07.04.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata, érdemes figyelni a szabályokra és a környezetre.

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás