Megszűnt a parlagfű kiirtására vonatkozó július elsejei határidő, így a korábbiakkal ellentétben emiatt most bármikor ellenőrizhet és bírságolhat a hatóság - írta közleményében a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara. A továbbiakban arról olvashat, hogy mikor kell hozzákezdeni a gyomnövény kiirtásához, és mik az ezzel kapcsolatos legfontosabb további tudnivalók.  

A talaj felső rétegének alacsony nedvességtartalma miatt eddig csak szórványosan csírázott a parlagfű. A növénnyel borított területeken az évelőfajokkal gyakorlatilag nem tudott versenyezni, jelenleg csak a bolygatott területeken figyelhető meg a tömeges kelése, mivel itt a nedvesebb talajrétegek kerültek a felszín közelébe. Az április végi, május eleji esők hatására azonban a bolygatott területeken zavartalanul, tömegesen kezdődhet meg a csírázás és a kelés. A szakirodalmi adatok azt mondják, hogy amennyiben az áprilisi csapadék meghaladja a 39 millimétert, jelentős parlagfűkeléssel kell számolnunk. Ugyanakkor a kamara közleménye hangsúlyozza, hogy az előző évek tapasztalatai alapján megállapítható, hogy a száraz áprilisi időjárás esetén is ugyanolyan hosszú volt a parlagfűpollen-szezon, és a pollenkoncentráció is mindvégig meghaladta az egészségügyi határértéket.

A parlagfű irtásának ideális időpontja április-május (Fotó: Pixabay)

Jó hír ugyanakkor, hogy mivel a parlagfű tömeges kelése csak most kezdődött el, a védekezésekkel még időben vagyunk.

A nem művelt területeken, útszéleken, mezőgazdaságilag művelt területeken célszerű a kémiai gyomirtást előtérbe helyezni a bolygatással járó talajműveléses gyomirtás helyett, ami csak újabb gyommagkelést generál. Kiskertben, ágyásokban elkerülhetetlen a gyomlálás, kapálás, itt célszerű saraboló kapát használni, amely a talajfelszín alatt sekélyen haladva vágja el a gyomok gyökerét.

Fontos azonban tudni, hogy a magasan végzett fűnyírás, kaszálás – amennyiben a parlagfű-csíranövények szintje felett történik – csak a parlagfű-növényeket hozza kedvező pozícióba, ezért nagyon ügyeljünk a helyes beállításra.

A legfontosabb teendő, hogy időben észleljük a kelő parlagfű növényeket és a leghatékonyabb védekezési módot válasszuk ki.

Sajnos a köztudatban a június végi időpont szerepel a parlagfű irtását illetően, pedig az igazi védekezési időpont április-május, amikor még az „ártalmatlan", fejletlen, 2-4 (6) leveles növényeket gazdaságosan, hatékonyan tudjuk irtani. A parlagfű biológiájából adódóan a tömeges csírázás időszaka (a csapadékos, hűvösebb nyári időjárást kivéve) június elején véget ér, és amennyiben addig kitartóan védekezünk a kelés, illetve a fejletlen, 2-4 leveles növények ellen, jó eséllyel parlagfűmentesen tudjuk tartani a területünket, és a későbbi kelések irtása ez esetben már nem fog komoly problémát okozni.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás