Időről időre felmerül a téma: van-e olyan növény, amely sikeresen helyettesítheti a kukoricát a takarmányozásban. Ilyenkor a cirok jut eszébe sokunknak, most pedig egy Európai Uniós döntésnek hála, a jövőben még üzleti szempontból is érdemes lesz cirokkal foglalkozni.

Ahogy világszerte megfigyelhető, úgy Magyarországon is: évről évre növekszik a cirok termőterülete. A növényt elsősorban takarmányozásban hasznosítják a gazdálkodók, kiemelkedő beltartalmi értéke miatt elsőszámú kihívója a kukoricának a takarmányversenyben. A takarmányozásnál jóval kisebb mértékben élelmiszeripari célokra is felhasználják a növény magját.

A cirok legnagyobb előnye a kukoricával szemben, hogy jobb vízhasznosításának köszönhetően aszályos körülmények között is képes kiugró teljesítményre a növény. Termésmennyisége nem marad el a kukoricáétól, intenzív hibridek akár 12 tonnát is teremhetnek hektáronként.

Egy Bukarestben tartott tanácskozáson - ahol a ciroktermesztéssel foglalkozó szakemberek ültek le tárgyalni egymással – kiderült, hogy az Európai Unió a jövőben kiemelten fogja támogatni a ciroktermesztéssel foglalkozó gazdálkodókat.

Szükség is van a cirok termesztésének támogatására, a növény népszerűsítésére, mert attól, hogy egyre többen termesztik még nem számít széles körben népszerű szántóföldi növénynek.

A cirok térhódítása statisztikailag megkérdőjelezhetetlen, a világon az ötödik legnagyobb területen termesztett növénnyé lépett elő.
 
Feltörekvőben a szemes cirok

Mára eljutottunk oda, hogy hazánkban éves szinten 20-22 ezer hektáron folyik ciroktermesztés. A terület döntő többségén szudánifű és silócirok terem, de egyre több szemes cirok termesztővel találkozni az ország minden táján. Évente 45-50 ezer tonnát takrítanak be a gazdálkodók a cirokból, melyből 35-40 ezer tonna Belgium, Hollandia és a Skandináv országok irányába exportálásra kerül.

Sokan még nem merik takarmányozásban alkalmazni a cirokmagot, mert tartanak a tannintartalmától, pedig a modern nemesítésű cirokfajták között már van olyan, amely egyáltalán nem tartalmaz tannint. Ez pedig 100 százalékban ki tudja váltani a takarmányozásban a kukoricát, termesztése pedig egyszerűbb és olcsóbb, mint a tengerié. Természetesen nem csak takarmányozásra használható a cirok: bioetanol, valamint biogáz is előállítható belőle.

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás