Az almafa metszési ideje tél vége, tavasz eleje. Ettől függetlenül a nyári metszést is sokan alkalmazzák, mert ezzel lehet igazán szépen formázni az almafák koronáját. De vigyázat! Kellő tapasztalat nélkül akár komoly kárt is okozhatunk a fáinkban!

A nyári metszés egy különös dolog az almatermesztők életében. Mindenki tudja, hogy fontos folyamat, de sokan nem mernek belevágni, mert akár balul is elsülhet a végeredmény. Tudni illik, a nyári koronaalakító metszésnél a legfontosabb az időzítés. Ha a növekedés nem megfelelő időszakában kurtítjuk meg a hajtásokat, akár ellenkező hatást is kiválthatunk, mint ami az eredeti célunk volt.

A fiatal hajtások a metszőolló célkeresztjében

Nyári metszés esetén kizárólag az adott évben növekvő hajtásokra koncentrálunk, azokat vágjuk vissza, vagy távolítjuk el teljesen. Ezzel a metszéssel több irányba is befolyásolhatjuk a fák növekedését attól függően, hogy mennyire kurtítjuk meg a hajtásokat, valamint hogy a növekedésük melyik időszakában metszük meg őket.

A nyári metszés elsősorban a fiatal almafák életében elengedhetetlen tevékenység
 

A metszés célja azonban általában ugyan az, mint tavasz elején: megfékezni a fa növekedését. Ezzel a termőrészeket a törzshöz közelebb tudjuk tartani. Később fog felkopaszodni a fa, biztonságosabb termést érhetünk el. A nyári metszést nyár közepétől augusztus végéig, fajtától függően végezhetjük. Amikor a hajtások végén már a csúcsrügy látható, hozzáfoghatunk a munkához, melynek során lényegében a hajtások felső harmadát, erősebben fejlődött hajtások esetén felső negyedét távolítjuk el.

Amennyiben a megfelelő időpontban ragadunk metszőollót, a metszés után a levélhónalji rügyek nem fognak hajtásnak indulni. Viszont sokkal több fény éri őket és így jobban fel tudnak készülni a télre, biztosabb lesz a jövő évi fejlődés.

A zöldmetszés tehát nem egy kötelező munkálat, de amennyiben van időnk rá, mindenképpen ajánlott elvégezni. Még akkor is, ha csak fölösleges hajtások kimetszésére, lehasítására szorítkozunk.

Forrás: kerteszkedes-szekelyfoldon.szhblog.ro

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás