Minden évben komoly problémát tudnak okozni a kertekben fellelhető kórokozók és kártevők, amelyek ellen nagyon fontos a hatékony védekezés. Bár az aszály nem kedvez a kórokozóknak, az elmúlt időszakban esett csapadék pedig nem volt elegendő ahhoz, hogy ezek a kórokozók terjedésnek indulhassanak, ez sajnos nem mondható el a rovarkártevőkről. Az idei évben mérsékelt termésmennyiség várható, amelyet meg kell védeni a kártevőktől, amelyek a kertekben találhatnak otthont maguknak, ezzel veszélyeztetve a megmaradt termést.

Már zajlanak a munkálatok a kertekben és a földeken egyaránt, a növények fejlődése is bőven kezdetét vette, sőt, már néhány betakarítható terméssel is rendelkezik, viszont ezzel együtt a kártevő rovarok is életre keltek. Júniusban pedig folytatódni fog a kártevők tevékenysége. Dr. Aponyi Lajos, a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara szakembere nemrégiben adott jelentést a gyümölcsfák jelenlegi kártevőiről, illetve az ellenük való védekezés fontosságáról.

Számos kártevő megjelenése várható az elkövetkező időszakban. (Fotó: Pixabay, Illyessuti)

Az almafalisztharmat fertőzés tünetei nem erősödtek az elmúlt időszakban, ami a kezdeti intenzív terjedés lelassulását jelenti. Ennek okai az országszerte bevetett védekezési módok, illetve a mérsékelt meleg idő, viszont amint a körülmények újra kedvezővé válnak, úgy újra felgyorsulhat a fertőzés terjedése. Hasonló a varasodás terjedése is, ami a kezeletlen területeken gyorsan terjedt, míg máshol mérsékeltek a levéltünetek. Az almafamoly megjelenése az időjárási körülmények függvényében változik, de folyamatosan repül feromon csapákba, a levéltetű fertőzöttség azonban mondhatni csökkent. Új jelenség a rajzó almafaszitkár és az almafarontó lepkéje, amely a már korábban is fertőzött, idősebb területeket támadja –írja Dr. Aponyi Lajos.

A diófákon tovább erősödik a szemölcsös- és nemezes gubacsatka, viszont emellett megjelent a termésfoltosság is a leveleken és a hajtásokon.

A szilva esetében a szilvamoly jelenléte továbbra is fennáll, de a rajzás üteme csökkenő tendenciát mutat. A keleti gyümölcsmoly és a barackmoly rajzása igen intenzív ebben az időszakban, a csonthéjasok körében pedig elterjedt a fák levéltetű fertőzése, amely főként a cseresznyét és az őszibarackot érinti. A cseresznyelégy megjelent ugyan, de mérsékelt rajzású, illetve a sérült és terméketlen gyümölcsökön megjelent a moníliás gyümölcsrothadás, amely megfertőzheti a többi gyümölcsöt is.

Kiemelkedőnek számít, hogy az amerikai fehér medvelepke már a rajzása végén jár, és hamarosan kelnek az első hernyók, jelenleg pedig a gyapottok, a gamma, a vetési és a c-betűs bagolylepke is rajzik.

A szőlőültetvények esetében a lisztharmat mellett az amerikai szőlőkabóca lárvakelése is megkezdődött, és hamarosan a tarka szőlőmoly hernyók is kelnek. A kedvezőtlen csapadékmennyiség miatt a szőlőperonoszpóra első tünetei megjelenése még nem történt meg.

A selyemfényű puszpángmolyok nagy része még jelenleg báb alakban lelhető fel, viszont néhány példány már kikelt, és a napokban várható az erősebb rajzás. Ezért érdemes feromon csapdát alkalmazni a védekezés jó időzítéséhez.

Viszont nem csak a gyümölcsösökben tapasztalható a kártevők jelenléte, ugyanis már a földeken is megtalálhatók, főként a változékony időjárásnak, és a hűvös időszakoknak köszönhetően. Számottevő csapadék alig esett május második felében, amely elősegítette az aszályos állapotokat, ez pedig hatással volt a növényekre, főként a kalászosokra. Ha nagy az aszály, a betegségek nagy része nem tud terjedni, viszont a rovarkártevőket sajnos ez nem állítja meg. Ilyenek például a vetésfehérítő bogár, a gamma, a gyapottok, a vetési, a c-betűs bagolylepke és a burgonyabogár – írja a Hello Vidék.  

Jelenleg a már megjelent kártevők közé sorolhatók összegezve az almamoly, az almafalisztharmat, az almafarontó lepke, az almafaszitkár, az amerikai szőlőkabóca lárva, az amerikai fehér medvelepke, a bagolylepke, a burgonyabogár, a barackmoly, a cseresznyelégy, a gyümölcsmoly, a levéltetű, a szilvamoly és a tarka szőlőmoly hernyók.

Legjobban pedig úgy védekezhetünk ellenük, ha kellőképp felkészülünk, amelyet a gyakorlott kertészek is mindig alkalmaznak. Akadnak vegyi anyagokat tartalmazó védekezési módok is, viszont vannak, akik inkább olyan megoldásokat keresnek, amelyek nem károsítják a környezetet.

Elsőként érdemes utánanézni a talajsegítő módszereknek, amelyek számtalan pozitív hatással rendelkeznek. A föld is termékenyebbé válik, és a bele ültetett növények is több tápanyagban és vitaminban részesülnek, amely következtében ellenállóbbak lesznek.

Hatékonyak lehetnek a természetes növényvédő szerek is, amelyek otthon is elkészíthetők. Ha bármi problémát felmerül a növénnyel kapcsolatban, amely fertőzésre utal, érdemes elsőként a természetes alapanyagokat kipróbálni, amelyek segíthetnek a kártevők eltávolításában, és nem tartalmaznak vegyi anyagokat.

A gyomok eltüntetése érdekében sem kell feltétlenül vegyi anyagokból álló gyomirtót alkalmazni, hanem vannak saját készítésű verziók is, amelyeket a házban található alapanyagokból könnyen össze lehet állítani.

És nyilván vannak olyan megoldások is, amelyek más növények ültetését hangsúlyozzák, azaz olyan növényeket kell ültetni, amelyek a kártevő rovarok számára nem csábítóak. Ilyenek például a nagyon erős, jellegzetes szaggal rendelkező növények, mint a büdöske is.

További híreink

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás