Minden évben komoly problémát tudnak okozni a kertekben fellelhető kórokozók és kártevők, amelyek ellen nagyon fontos a hatékony védekezés. Bár az aszály nem kedvez a kórokozóknak, az elmúlt időszakban esett csapadék pedig nem volt elegendő ahhoz, hogy ezek a kórokozók terjedésnek indulhassanak, ez sajnos nem mondható el a rovarkártevőkről. Az idei évben mérsékelt termésmennyiség várható, amelyet meg kell védeni a kártevőktől, amelyek a kertekben találhatnak otthont maguknak, ezzel veszélyeztetve a megmaradt termést.

Már zajlanak a munkálatok a kertekben és a földeken egyaránt, a növények fejlődése is bőven kezdetét vette, sőt, már néhány betakarítható terméssel is rendelkezik, viszont ezzel együtt a kártevő rovarok is életre keltek. Júniusban pedig folytatódni fog a kártevők tevékenysége. Dr. Aponyi Lajos, a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara szakembere nemrégiben adott jelentést a gyümölcsfák jelenlegi kártevőiről, illetve az ellenük való védekezés fontosságáról.

Számos kártevő megjelenése várható az elkövetkező időszakban. (Fotó: Pixabay, Illyessuti)

Az almafalisztharmat fertőzés tünetei nem erősödtek az elmúlt időszakban, ami a kezdeti intenzív terjedés lelassulását jelenti. Ennek okai az országszerte bevetett védekezési módok, illetve a mérsékelt meleg idő, viszont amint a körülmények újra kedvezővé válnak, úgy újra felgyorsulhat a fertőzés terjedése. Hasonló a varasodás terjedése is, ami a kezeletlen területeken gyorsan terjedt, míg máshol mérsékeltek a levéltünetek. Az almafamoly megjelenése az időjárási körülmények függvényében változik, de folyamatosan repül feromon csapákba, a levéltetű fertőzöttség azonban mondhatni csökkent. Új jelenség a rajzó almafaszitkár és az almafarontó lepkéje, amely a már korábban is fertőzött, idősebb területeket támadja –írja Dr. Aponyi Lajos.

A diófákon tovább erősödik a szemölcsös- és nemezes gubacsatka, viszont emellett megjelent a termésfoltosság is a leveleken és a hajtásokon.

A szilva esetében a szilvamoly jelenléte továbbra is fennáll, de a rajzás üteme csökkenő tendenciát mutat. A keleti gyümölcsmoly és a barackmoly rajzása igen intenzív ebben az időszakban, a csonthéjasok körében pedig elterjedt a fák levéltetű fertőzése, amely főként a cseresznyét és az őszibarackot érinti. A cseresznyelégy megjelent ugyan, de mérsékelt rajzású, illetve a sérült és terméketlen gyümölcsökön megjelent a moníliás gyümölcsrothadás, amely megfertőzheti a többi gyümölcsöt is.

Kiemelkedőnek számít, hogy az amerikai fehér medvelepke már a rajzása végén jár, és hamarosan kelnek az első hernyók, jelenleg pedig a gyapottok, a gamma, a vetési és a c-betűs bagolylepke is rajzik.

A szőlőültetvények esetében a lisztharmat mellett az amerikai szőlőkabóca lárvakelése is megkezdődött, és hamarosan a tarka szőlőmoly hernyók is kelnek. A kedvezőtlen csapadékmennyiség miatt a szőlőperonoszpóra első tünetei megjelenése még nem történt meg.

A selyemfényű puszpángmolyok nagy része még jelenleg báb alakban lelhető fel, viszont néhány példány már kikelt, és a napokban várható az erősebb rajzás. Ezért érdemes feromon csapdát alkalmazni a védekezés jó időzítéséhez.

Viszont nem csak a gyümölcsösökben tapasztalható a kártevők jelenléte, ugyanis már a földeken is megtalálhatók, főként a változékony időjárásnak, és a hűvös időszakoknak köszönhetően. Számottevő csapadék alig esett május második felében, amely elősegítette az aszályos állapotokat, ez pedig hatással volt a növényekre, főként a kalászosokra. Ha nagy az aszály, a betegségek nagy része nem tud terjedni, viszont a rovarkártevőket sajnos ez nem állítja meg. Ilyenek például a vetésfehérítő bogár, a gamma, a gyapottok, a vetési, a c-betűs bagolylepke és a burgonyabogár – írja a Hello Vidék.  

Jelenleg a már megjelent kártevők közé sorolhatók összegezve az almamoly, az almafalisztharmat, az almafarontó lepke, az almafaszitkár, az amerikai szőlőkabóca lárva, az amerikai fehér medvelepke, a bagolylepke, a burgonyabogár, a barackmoly, a cseresznyelégy, a gyümölcsmoly, a levéltetű, a szilvamoly és a tarka szőlőmoly hernyók.

Legjobban pedig úgy védekezhetünk ellenük, ha kellőképp felkészülünk, amelyet a gyakorlott kertészek is mindig alkalmaznak. Akadnak vegyi anyagokat tartalmazó védekezési módok is, viszont vannak, akik inkább olyan megoldásokat keresnek, amelyek nem károsítják a környezetet.

Elsőként érdemes utánanézni a talajsegítő módszereknek, amelyek számtalan pozitív hatással rendelkeznek. A föld is termékenyebbé válik, és a bele ültetett növények is több tápanyagban és vitaminban részesülnek, amely következtében ellenállóbbak lesznek.

Hatékonyak lehetnek a természetes növényvédő szerek is, amelyek otthon is elkészíthetők. Ha bármi problémát felmerül a növénnyel kapcsolatban, amely fertőzésre utal, érdemes elsőként a természetes alapanyagokat kipróbálni, amelyek segíthetnek a kártevők eltávolításában, és nem tartalmaznak vegyi anyagokat.

A gyomok eltüntetése érdekében sem kell feltétlenül vegyi anyagokból álló gyomirtót alkalmazni, hanem vannak saját készítésű verziók is, amelyeket a házban található alapanyagokból könnyen össze lehet állítani.

És nyilván vannak olyan megoldások is, amelyek más növények ültetését hangsúlyozzák, azaz olyan növényeket kell ültetni, amelyek a kártevő rovarok számára nem csábítóak. Ilyenek például a nagyon erős, jellegzetes szaggal rendelkező növények, mint a büdöske is.

További híreink

Partner

Ezt ne hagyja ki! - Nagy meglepetés az Agrárszektor Konferencián

2024.10.04.

Előesttel bővül az idén a siófoki Agrárszektor Konferencia műsora, így már három napon keresztül, december 3-5. között találkozhatnak színvonalas szakmai programokkal a rendezvény résztvevői. A december 3-i előesten az agráriumot érintő meteorológiai előrejelzésekről, az agrárgazdaságra is hatással bíró várható gazdasági és belpolitikai eseményekről lesz szó, illetve mérlegre kerülnek a magyar élelmiszergazdaság Európai Unióban töltött elmúlt húsz évének tapasztalatai és a hazai agrárvállalkozások kitörési lehetőségei is.

Öntözőrendszerek: Melyik a legjobb választás?

2024.10.04.

Az öntözőrendszerek kulcsfontosságú szerepet játszanak a kertészet és általában a mezőgazdaság hatékonyságában, különösen a szárazabb éghajlatokon, így Magyarországon is. Az optimális vízellátás biztosítása a növények számára nemcsak a terméshozamot növeli, hanem a vízpazarlás minimalizálásában is segít.

Utánajártak, hány medve kóborolhat Magyarországon

2024.10.04.

Szinte lehetetlen kideríteni, pontosan hány európai barnamedve kószál éppen Észak-Magyarország erdőiben, de az egyes észleléseket végignézve képet kaphatunk az állatok hozzávetőleges számáról.

Partner

Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!

2024.10.04.

Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.

Bőgés után barcogástól hangosak az erdők – egy nap alatt akár 30-40 nősténnyel is elbír a bika

2024.10.04.

Az ősz és a hűvösebb idő beköszöntével megérkezett a gímszarvasok párzási időszaka, azaz a szarvasbőgés. A különös jelenség időjárástól és földrajzi viszonyoktól függően augusztus végétől akár novemberig is tarthat. A rendőrség és a vadásztársaságok fokozott óvatosságra kérik a közlekedőket, mivel a párzás időszakában a vadak mozgása még kevésbé kiszámítható, mint máskor.

Drámai visszaesés után hároméves mélyponton Magyarország ipari termelése: mi áll a háttérben?

2024.10.04.

Az augusztusi ipari termelési adatok alapján az ipari kibocsátás volumene jelentős visszaesést mutatott. Az ipar teljesítménye idén augusztusban 9,5%-kal csökkent az előző év azonos időszakához képest, a munkanap-hatással korrigálva pedig a visszaesés 4,1% volt.

Partnerhírek
Partner

Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!

2024.10.04.

Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.

Partner

Nem csak értékesít és szolgáltat, hanem drónok üzemeltetésében is segít a PlantaDrone

2024.10.02.

A Kukorica Kör Egyesület dunapataji Szakmai Napján Gyovai Szabolcs, a PlantaDrone Kft. ügyvezetője, a dróntechnológia lehetséges felhasználási módozatairól tartott előadást. Az elhangzottak szerint az értékesítésen túl már az üzemeltetésükben is segíti a dróntulajdonosokat a cég, az általuk létrehozott Drón műveleti központ által.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Graecus CBK szárzúzó
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus CBK szárzúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Graecus BK
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus BK

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 106 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás