Igy tárolja a zöldséget és gyümölcsöt ősszel, hogy ne menjen pocsékba
Az ősz a termésbetakarítás és a raktározás főszezonja. Utóbbinál az elsődleges cél az, hogy begyűjtött zöldségeket és gyümölcsöket megőrizzük úgy, hogy az eredeti állapota minél nagyobb tápértékben megmaradjon, illetve minél kevesebb legyen a veszteség.
Idén az aszályos időjárás és a késő tavaszi fagyok miatt a gyümölcstermés mennyisége nagyon elmarad a tavalyihoz képest. Részben emiatt a gyümölcsök ára 46 százalékkal emelkedett, ezen belül is az alma például most duplaannyiba kerül, mint tavaly ilyenkor. Sajnos a klímaváltozás miatt akár még évekig drága maradhat a gyümölcs Európában.
Ezért egyáltalán nem mindegy hogyan tárolunk. Arra mindenképpen nagyon figyeljünk oda, hogy csak tiszta, alaposan fertőtlenített helyiséget használjunk erre a célra.
Hirdetés
A faluhelyen régen vermekben tárolták a különféle zöldségeket (főleg a gyökérféléket), mára azonban ez kiment a divatból. Annak, aki ilyet szeretne készíteni a következőket érdemes szem előtt tartani - olvastuk a CS Monitor oldalán.
- Veremkészítésre ne túl mélyen fekvő területet válasszunk, hogy ne gyűljön fel a környékén a csapadék, és olyat, ahol biztosan nem jön fel a talajvíz.
- A talajfagyok megérkezése előtt, ássunk egy nagyobb, mély gödröt védett helyen, valahol a házunk közelében. A hossza a tárolni kívánt termény mennyiségétől függ. (A vermelőgödör ideális nagysága 80-120 cm mély, 130-150 cm széles, 20-50m hosszúságú.)
- Ha nem használunk rétegező közeget, 20-30 cm vastag szalmatakarót tegyünk rá, majd 20-30 cm vastag földréteggel borítsuk be. Rétegezhetünk homokkal, porhanyós, laza földdel vagy tőzeggel is. Arra figyeljünk, hogy amit használunk, mindenképp tiszta és csíramentes legyen!
- A verem tetejét deszkákból is elkészíthetjük, a biztonság kedvéért néhány helyen alulról is megtámogathatjuk. A tetőt befedhetjük kátránypapírral és szalmával vagy a tél beállta előtt földdel is szigetelhetjük.
A különböző gyümölcsök és zöldségek tárolásánál a következőkre figyeljünk:
Az almát tároljuk veremben vagy sötét, hűvös pincében, alagsorban, esetleg garázsban. Különítsük el más terményektől, mert az általuk termelt etiléngáz megrohaszthat más zöldségeket és gyümölcsöket. A legtöbb fajtát 3-6 hónapig tárolhatjuk.
A körtét tegyük zárt zacskókba a hűtőszekrénybe, hogy ne száradjon ki. 60 napon belül fogyasszuk el.
A káposztát, karfiolt, brokkolit vagy kelbimbót lógassuk fel a lehetőleg magasabb páratartalmú alagsorban, garázsban vagy melléképületben, ahol a hőmérséklet nem esik fagypont alá. Legfeljebb egy hónapig tartanak ki.
A hagymát hálós zsákokban vagy nyitott kosárban tartsuk hűvös, száraz helyen.
A burgonyát hűvös, sötét helyen tartsuk, ahol 10-15 fok van. Jó megoldás, ha papírzacskókba tesszük, amit előzőleg kilyuggattunk, hogy tudjon levegőzni. Ne tároljuk a hagymához közel, ami az almához hasonlóan szintén etiléngázt bocsáthat ki! Ilyen formában hónapokig elállhat, de arra is figyeljünk, hogy ne érje fény. Hűtőbe semmiképp ne tegyük, mert a hideg miatt elveszíti az ízét.
A tököt vagy sütőtököt tisztítsuk meg alaposan, hogy elkerüljük, hogy bármilyen gomba vagy baktérium kárt tegyen a termésekben! Hűvös helyen tartsuk, akár 6 hónapig is eláll.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 88 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés