Az ősz a termésbetakarítás és a raktározás főszezonja. Utóbbinál az elsődleges cél az, hogy begyűjtött zöldségeket és gyümölcsöket megőrizzük úgy, hogy az eredeti állapota minél nagyobb tápértékben megmaradjon, illetve minél kevesebb legyen a veszteség.

Idén az aszályos időjárás és a késő tavaszi fagyok miatt a gyümölcstermés mennyisége nagyon elmarad a tavalyihoz képest. Részben emiatt a gyümölcsök ára 46 százalékkal emelkedett, ezen belül is az alma például most duplaannyiba kerül, mint tavaly ilyenkor. Sajnos a klímaváltozás miatt akár még évekig drága maradhat a gyümölcs Európában.

Az almát különítsük el más terményektől, mert az általuk termelt etiléngáz megrohaszthatja azokat (Fotó: Pixabay, MarcoRoosink)

Ezért egyáltalán nem mindegy hogyan tárolunk. Arra mindenképpen nagyon figyeljünk oda, hogy csak tiszta, alaposan fertőtlenített helyiséget használjunk erre a célra.

A faluhelyen régen vermekben tárolták a különféle zöldségeket (főleg a gyökérféléket), mára azonban ez kiment a divatból. Annak, aki ilyet szeretne készíteni a következőket érdemes szem előtt tartani - olvastuk a CS Monitor oldalán.

  • Veremkészítésre ne túl mélyen fekvő területet válasszunk, hogy ne gyűljön fel a környékén a csapadék, és olyat, ahol biztosan nem jön fel a talajvíz.
  • A talajfagyok megérkezése előtt, ássunk egy nagyobb, mély gödröt védett helyen, valahol a házunk közelében. A hossza a tárolni kívánt termény mennyiségétől függ. (A vermelőgödör ideális nagysága 80-120 cm mély, 130-150 cm széles, 20-50m hosszúságú.)
  • Ha nem használunk rétegező közeget, 20-30 cm vastag szalmatakarót tegyünk rá, majd 20-30 cm vastag földréteggel borítsuk be. Rétegezhetünk homokkal, porhanyós, laza földdel vagy tőzeggel is. Arra figyeljünk, hogy amit használunk, mindenképp tiszta és csíramentes legyen!
  • A verem tetejét deszkákból is elkészíthetjük, a biztonság kedvéért néhány helyen alulról is megtámogathatjuk. A tetőt befedhetjük kátránypapírral és szalmával vagy a tél beállta előtt földdel is szigetelhetjük.

A különböző gyümölcsök és zöldségek tárolásánál a következőkre figyeljünk:

Az almát tároljuk veremben vagy sötét, hűvös pincében, alagsorban, esetleg garázsban. Különítsük el más terményektől, mert az általuk termelt etiléngáz megrohaszthat más zöldségeket és gyümölcsöket. A legtöbb fajtát 3-6 hónapig tárolhatjuk.

A körtét tegyük zárt zacskókba a hűtőszekrénybe, hogy ne száradjon ki. 60 napon belül fogyasszuk el.

A káposztát, karfiolt, brokkolit vagy kelbimbót lógassuk fel a lehetőleg magasabb páratartalmú alagsorban, garázsban vagy melléképületben, ahol a hőmérséklet nem esik fagypont alá. Legfeljebb egy hónapig tartanak ki.

A hagymát hálós zsákokban vagy nyitott kosárban tartsuk hűvös, száraz helyen.

A burgonyát hűvös, sötét helyen tartsuk, ahol 10-15 fok van. Jó megoldás, ha papírzacskókba tesszük, amit előzőleg kilyuggattunk, hogy tudjon levegőzni. Ne tároljuk a hagymához közel, ami az almához hasonlóan szintén etiléngázt bocsáthat ki! Ilyen formában hónapokig elállhat, de arra is figyeljünk, hogy ne érje fény. Hűtőbe semmiképp ne tegyük, mert a hideg miatt elveszíti az ízét.

A tököt vagy sütőtököt tisztítsuk meg alaposan, hogy elkerüljük, hogy bármilyen gomba vagy baktérium kárt tegyen a termésekben! Hűvös helyen tartsuk, akár 6 hónapig is eláll.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Korallvirág kisokos: Fény, víz és gondoskodás lépésről lépésre

2024.11.23.

A korallvirág (Kalanchoe blossfeldiana) egy kedvelt szobanövény, amely színes virágaival és kevés gondozási igényével hódít a növénykedvelők körében. Különleges tulajdonságai és változatos színei miatt sokan választják, ám a megfelelő gondozásával kapcsolatban mégis sok kérdés merülhet fel. Összegyűjtöttük a leggyakrabban feltett kérdéseket és válaszokat, hogy mindenki megtalálja a legjobb módszereket ennek a gyönyörű növénynek az ápolására.

A területalapú támogatási rendszerről beszélt a NAK elnöke

2024.11.23.

Nélkülözhetetlen eleme a területalapú támogatási rendszer a hatékony és fenntartható mezőgazdasági művelésnek - mondta Papp Zsolt György, a NAK elnöke

Újra videón szerepel egy bükki medve

2024.11.23.

Az elmúlt években megbarátkoztak a medvék a Bükkel és Nógráddal.

A körforgásos gazdaság lehet a kiút a fenntarthatatlan gazdálkodásból Áder János szerint is

2024.11.23.

A lineáris gazdaság működtetése fenntarthatatlan, kiutat az elhasznált nyersanyagokat újrahasznosító körforgásos gazdaság jelenthet.

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Mérgező, de elbűvölő: a dérbabér rejtett oldala

2024.11.22.

A dérbabér, vagy más néven Prunus laurocerasus, népszerű dísznövény kertészek és növénykedvelők körében. Gyönyörű, örökzöld levelei és illatos virágai teszik igazán vonzóvá, nem csoda, hogy sokan keresnek információkat gondozásáról, igényeiről és esetleges veszélyeiről. Összegyűjtöttük a hat leggyakoribb kérdést a dérbabérral kapcsolatban, hogy segítsünk minden érdeklődőnek.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 88 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás