Az év során bármikor, akár 10 hét múltán is szüretelhet szamócát, ha frigópalántát ültet. Nagyobb termés azonban csak a következő évben várható. A szamócatövek - fajtától és termesztési eljárástól függően - áprilistól júniusig virágoznak, a szüretig azonban sok gondozásra van szükségük. Fontos feladatok: a tövek táplálása, elsősorban nitrogéntartalmú műtrágya oldatával, a kapálás vagy gyomlálás a feltörő gazok ellen.

Szamócapalánta a hűtőből

Frigópalántának a hűtőben tárolt növénytöveket nevezik, amelyeknek így lelassul az anyagcseréjük, de élve maradnak és kezdetleges levélkéket is képeznek. Ezek a pici levelek tavasszal kiültetve gyorsabban kifejlődnek, mint ha egy szabadföldön telelt tőből kellene kialakulniuk. A frigópalántákat az előállító gazdaság hűtőházban telelteti át, és tavasszal hozza forgalomba.

TIPP!

A szennyeződések és molyok ellen takarja be a földet szalmával, lekaszált fűvel, vagy friss komposzttal. Manapság fóliával védik a gyümölcsöt, és az előre készített lyukakba ültetik a palántákat.

A szamóca angol nevében is szerepel a szalma szó, ami utal arra, hogy a szalma fedés egy ősi praktika

Mire jó a bakhát?

A nagy szamócatermesztő országokban a fóliatakarásos módszert kiegészítik egy 50-80 cm magas ágyással (bakháttal). Ennek tetejére 3-4 sorban ültetik a növényeket, majd virágzás után a hosszú termésszáron fejlődő-éredő gyümölcsöket a bakhát oldalára kihajtják. Így könnyű megvédeni őket a kártevő állatoktól és kórokozóktól, és gyorsabb a szüret is.

Május – Irány az indák metszése

Májusban megindul az ostorindák képződése, amelyek később le is gyökeresednek. Érdemes lemetszeni őket a tövekről, mert megnehezítik a kapálást, s mivel sok tápanyagot is fogyasztanak, csökkentik a képződő gyümölcsök mennyiségét és méretét. Míg a fóliatakarás megakadályozza az indák legyökeresedését, a szalmatakarás nem nyújt biztos védelmet.

Megosztás

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás