A haszonállatok számára komoly stresszel járhat a téli időszak, főleg a megváltozó takarmányozás miatt. Emellett figyelni kell az istállóklímára, és az állatok egészségére, valamint testtömegére is, hogy jól indulhasson a tavasz. Segítünk, mire kell odafigyelnie!

Takarmány

A takarmány betakarításánál, vagy vásárlásánál gondolnunk kell a tartalékra (ez az ún. rátartással történő készletezés), amellyel akár két télre elegendő szálastakarmányunk is lehet. A mennyiség mellett fontos a minőség, pontosabban a minőség és állag megóvása. A fedetlen bálák esetén akár 30-40%-os veszteség is felléphet. Egy esős idény után gomba veszélyezteti a gabonát, de a kártevők is könnyen megjelennek (gabonazsuzsok). Természetesen védekezni ellenük japán tyúkokkal lehet hatékonyan. Persze az ivóvíz fagymentesítése is fontos, kérődzők esetén a labdás itató, a többi állatnál a rendszeres ellenőrzés lehet megoldás.

A gabonazsuzsok ellen természetesen és hatékonyan a japán tyúkokkal lehet!
 
Hőmérséklet és fények

A háztáji állatok többsége állandó testhőmérsékletű, ezért a takarmányból felvett energiát elsősorban a testhőmérsékletének fenntartására fordítja. És csak az ezen felüli energiákat fordítja tömeggyarapodásra, tejtermelésre, vagy éppen tojástermelésre. A téli zord hidegtől óvni kell a haszonállatokat, ilyenkor ugyanis csökken a takarmányhasznosításuk, azaz egységnyi tömegnövekedéshez többet kell enniük. Magyarul, nő az étvágyuk. Ha a takarmány már nem fedezi az étvágyukat, akkor következik a termeléscsökkenés.

A tojótyúkoknak 12-16, a naposcsibéknek 33-35, a sertéseknek 16-18, a malacoknak 32-35, a fejősteheneknek 8-15, a hízómarháknak 5-15, az anyajuhoknak 10-12, ellés idején 18-20 fok szükséges. A szarvasmarhák jól tűrik a száraz, hideg időt, viszont fontos számukra a huzatmentes levegőcsere a káros gázok (pl: ammónia) képződése miatt. A juhok januári-februári ellési időszakában és a tojótyúkok stimulálásához figyeljünk a megfelelő megvilágításra, fényprogramra.

A szarvasmarhák a hóban is gond nélkül elvannak.
 
Egészség

Az egészséges, élősködőktől mentes állatok jobban viselik a stresszhelyzetet és a téli hideget is, mint beteg társaik. Itt nagyon fontos a megelőzésre helyezni a hangsúlyt. Ezt vitaminokkal, ásvány anyagokkal, őszi zsengével, frissen kaszált zöldtakarmánnyal, takarmányrépával, cukorgyári répaszelettel, almatörköllyel biztosíthatjuk. Ha kifogytunk mindenből a tél végére, csíráztatott rozs, vagy takarmány zeolit is terítékre kerülhet. A juhoknál ügyeljünk a szelénpótlásra. A parazitamentesítést a beistállózás előtt végezzük el. Télen is biztosítsuk állataink számára a friss levegőt, napfényt, sármentesített kifutókat, és akár a hóban történő jártatást.

A kerti állatok téli védelméről itt olvashat!>>

Forrás: Magro.hu, Őstermelő.com

Megosztás

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás