Így védje haszonállatait télen!
A haszonállatok számára komoly stresszel járhat a téli időszak, főleg a megváltozó takarmányozás miatt. Emellett figyelni kell az istállóklímára, és az állatok egészségére, valamint testtömegére is, hogy jól indulhasson a tavasz. Segítünk, mire kell odafigyelnie!
Takarmány
A takarmány betakarításánál, vagy vásárlásánál gondolnunk kell a tartalékra (ez az ún. rátartással történő készletezés), amellyel akár két télre elegendő szálastakarmányunk is lehet. A mennyiség mellett fontos a minőség, pontosabban a minőség és állag megóvása. A fedetlen bálák esetén akár 30-40%-os veszteség is felléphet. Egy esős idény után gomba veszélyezteti a gabonát, de a kártevők is könnyen megjelennek (gabonazsuzsok). Természetesen védekezni ellenük japán tyúkokkal lehet hatékonyan. Persze az ivóvíz fagymentesítése is fontos, kérődzők esetén a labdás itató, a többi állatnál a rendszeres ellenőrzés lehet megoldás.
Hőmérséklet és fények
A háztáji állatok többsége állandó testhőmérsékletű, ezért a takarmányból felvett energiát elsősorban a testhőmérsékletének fenntartására fordítja. És csak az ezen felüli energiákat fordítja tömeggyarapodásra, tejtermelésre, vagy éppen tojástermelésre. A téli zord hidegtől óvni kell a haszonállatokat, ilyenkor ugyanis csökken a takarmányhasznosításuk, azaz egységnyi tömegnövekedéshez többet kell enniük. Magyarul, nő az étvágyuk. Ha a takarmány már nem fedezi az étvágyukat, akkor következik a termeléscsökkenés.
Hirdetés
A tojótyúkoknak 12-16, a naposcsibéknek 33-35, a sertéseknek 16-18, a malacoknak 32-35, a fejősteheneknek 8-15, a hízómarháknak 5-15, az anyajuhoknak 10-12, ellés idején 18-20 fok szükséges. A szarvasmarhák jól tűrik a száraz, hideg időt, viszont fontos számukra a huzatmentes levegőcsere a káros gázok (pl: ammónia) képződése miatt. A juhok januári-februári ellési időszakában és a tojótyúkok stimulálásához figyeljünk a megfelelő megvilágításra, fényprogramra.
Egészség
Az egészséges, élősködőktől mentes állatok jobban viselik a stresszhelyzetet és a téli hideget is, mint beteg társaik. Itt nagyon fontos a megelőzésre helyezni a hangsúlyt. Ezt vitaminokkal, ásvány anyagokkal, őszi zsengével, frissen kaszált zöldtakarmánnyal, takarmányrépával, cukorgyári répaszelettel, almatörköllyel biztosíthatjuk. Ha kifogytunk mindenből a tél végére, csíráztatott rozs, vagy takarmány zeolit is terítékre kerülhet. A juhoknál ügyeljünk a szelénpótlásra. A parazitamentesítést a beistállózás előtt végezzük el. Télen is biztosítsuk állataink számára a friss levegőt, napfényt, sármentesített kifutókat, és akár a hóban történő jártatást.
A kerti állatok téli védelméről itt olvashat!>>
Forrás: Magro.hu, Őstermelő.com
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés