A hatalmas, 10 ember életét is követelő kolontári iszapkatasztrófa súlyos károkat okozott a környezetben is. A közeli erdők szinte teljesen megsemmisültek, a talaj szennyeződött, élettelenné vált a 2010. októberi ipari szerencsétlenség következtében. A kiömlő, több mint 1 millió köbméternyi zagy elöntötte Kolontár, Devecser és Somlóvásárhely települések mélyebben fekvő részeit. Az erősen lúgos, maró hatású ipari hulladék nagyjából 40 négyzetkilométeren terült szét, felbecsülhetetlen gazdasági és ökológiai károkat okozva a Devecseri kistérségben. Ez utóbbi enyhítésén dolgoztak sikerrel a helyi erdészet munkatársai.

Az erdészeti hatóság befejezett erdősítésként átvette, erdőnek minősítette a kolontári vörösiszap-katasztrófa során elöntött egykori mezőgazdasági területeken a Bakonyerdő Zrt. Devecseri Erdészete által 2012-ben végzett erdőtelepítéseket - számolt be róla a Magyar Mezőgazdaság. A mintegy 8 hektáron végzett munka meghozta az eredményét. Ahol egykor a vörösiszap mérgezte a környezetet, ott mára több méter magas fiatal szürkenyár, fehér fűz, turkesztáni szil és feketefenyő alkotta elegyes erdők vannak. A növényzet lassan, de biztosan újra élettel tölti meg a korábban holdbéli, elpusztított tájat.

Az erdészet munkatársai 8 hektár erdőt telepítettek újra az iszapkatasztrófa területén. A képen az erdőtelepítés Kolontár község felől nézve, háttérben a zagytározó gátja - fotó: Bakonyerdő Zrt. - Gombási Mónika

Megkerestük a Bakonyerdő Zrt. képviselőit, hogy válaszoljanak a Magro.hu kérdéseire:

Milyen szinten települt vissza az állatvilág, és milyen állatfajokat figyeltek meg?

Az erdőtelepítés jelenleg a sűrűség és a fiatalos állapotában van. 2-5 méteres magasság, 7000 db/ha tőszám jellemző, amely ideális az erdőhöz kötődő állatfajok visszatelepüléséhez, hiszen jó vadbúvó, kiváló költő és fészkelő hely. A madarak közül a szajkót és a fácánt figyeltük meg. A vaddisznó, gímszarvas és az őz, valamint a mezei nyúl is jelen vannak a területen, amelyeknek a nyomai most is felfedezhetőek.

Hogyan javítja a visszatelepített 8 hektárnyi erdő a talajt és annak vízgazdálkodását?

Az erdők védik a talajt az időjárási szélsőségektől, a szél és az intenzív esők, záporok talajpusztító hatásától. Az erdők több szintes növényállományok, élőviláguk gazdagabb, a fák és cserjék mélyebben feltárják a talaj egyes rétegeit, mint a szántóföldi növények. A fás szárú növények avarja gazdagítja a talajok tápanyag készletét. Az erdő esetében hosszú termelési ciklus lehetővé teszi, hogy az erdőben a talajok humuszos szintje megmaradjon, a tápanyagok felhalmozódjanak, a talajok szintekre tagozódjanak és szerkezetességük fejlődjön. Az erdő alatt a talaj szinte „pihen”. A humuszképződés anyaga elsősorban lehullott levelekből, korhadó fa részekből jön létre, társul hozzá a lágy szárú növényzet elhalt része is.

Az erdőtelepítés egy részlete, feketefenyő, szürkenyár és puszta szil fafajokkal - fotó: Bakonyerdő Zrt. - Gombási Mónika

Ennek ellenére összességében a növényi felületről elpárolgó víz és párolgási veszteség más vegetációformákkal összevetve az erdőben a legnagyobb. Így a talajba jutó vízmennyiség is az erdő alatt kevesebb, mint például egy mezőgazdaságilag művelt területen. Az erdő és a füves vegetációformák összehasonlításában ezért általában az erdőt nagyobb vízfogyasztónak tartják. Ezt a látszólagos hátrányt az erdő víztartó képessége és általános védelmi szerepe egyenlíti ki.

Az erdőtelepítés egy részlete az iszapkatasztrófa után 9 évvel - fotó: Bakonyerdő Zrt. - Gombási Mónika

Megosztás

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás