Nagyon változatos képet mutat az országban a parlagfű fejlettségi állapota. A parlagfű leginkább a kapás növényekkel elvetett táblák szegélyében, táblaszéleken, sikertelenül gyomirtott, vagy gyomirtási hibával érintett táblákon, táblarészeken, mezőgazdaságilag nem művelt területeken, ruderáliákon fordul elő. A parlagfüvek döntő többsége a 4 levelestől a 170 cm-es nagyságig fordul elő. A legfejlettebb egyedek már 180-200 cm-esek. A generatív állapotban lévő parlagfű növények aránya meghaladja a vegetatív állapotban lévőkét, a hajtások csúcsán a porzós virágzat fejlődik (a fővirágzati tengely többnyire 0,5-20 cm hosszú). A Nébih oldala számolt be arról, milyen a magyar parlagfűhelyzet, ebből szemléztünk.  A hivatal szerint többnyire már a virágbimbós állapot a jellemző fejlettség. A tavalyi év ezen időszakához hasonlítva az idén jóval nagyobb arányban fordulnak elő a generatív stádiumban levő növények. A virágzó növények aránya az ország nagy részén 3-30 százalékos, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében pedig 70-90 százalék közötti volt július végén. Az időjárási körülmények kedveztek a parlagfű növekedésének és fejlődésének. A csapadékos időjárás hatására, kisebb mértékben ugyan, de folyamatosan kel a gyomnövény - írja a Nébih.
Ilyen volt az országos parlagfűhelyzet július végén a Nébih felmérése alapján
Az ország nagy részén jól fejlődtek az őszi kalászosok. A területek többségén jól fejlett, sűrű, zárt állományt alkottak, amelyben a parlagfű nem, vagy nem jelentős mennyiségben volt jelen. A tarlóhántást a betakarítást követő néhány napon belül elvégezte a gazdálkodók többsége. Ahol ez a talajmunka nem történt meg időben, ott a csapadékos időjárás miatt a parlagfű gyors és intenzív fejlődésnek indult. Olyan gabonatarlókon, ahol még nem történt meg a tarlóhántás illetve a tarlóápolás, ott a parlagfű nagysága 10-60 cm-es, az egyedek többsége vegetatív fázisban volt. A parlagfűvel erősen fertőzött tájegységekben, gyengébb agrotechnikájú területeken gondot okoz, hogy a nedves talajállapot miatt a parlagfű egy része visszaered.
A napraforgó takarja a parlagfüvet
A napraforgó vetésterületének nagy részén imidazolinon vagy tribenuron-metil toleráns hibrideket vetettek. A száraz, csapadékszegény időjárás következtében, a preemergens kezelések nem tudtak megfelelő hatást kifejteni, ezért a parlagfűmentesség érdekében a legtöbb helyen állománykezelés vált szükségessé. Az állománykezelés, a sorközművelő kultivátorozás a területek többségén sikeres volt. Többnyire tiszta állományokkal találkozhatott a Nébih. Ez alól kivételt képeztek néhány helyen a belvizes, extenzívebb területek, táblaszélek, táblaszegélyek, a forgók vagy sorhiányos helyek. Továbbá a sikertelenül gyomirtott, vagy gyomirtási hibával érintett táblák, táblarészek, ahol nagyobb egyedszámban jelent meg a parlagfű. A napraforgótáblák jellemzően jól fejlettek, így jó gyomelnyomó képességűek. Ennek következtében a gyomirtást túlélt parlagfű növények növekedése a levélzet leszáradásáig erősen gátolva van.
Kukoricában nem jelentős
A kukorica állományok erőteljesek, jól fejlettek, ezáltal jó gyomelnyomó képességűek.A sikeresen végrehajtott gyomirtó állománykezeléseknek, valamint a mechanikai sorközművelésnek köszönhetően többnyire tiszta képet mutatnak. Így a parlagfű az állományokban jelentéktelen, vagy kis mennyiségben található, inkább csak a táblaszegélyek fertőzöttek.
Ruderáliákon, parlagterületeken, valamint extenzív, kisparcellás szántókon a sok csapadék miatt a múlt évhez képest jóval több és fejlettebb, nagyobb méretű parlagfű van. Ezért ezeken a területeken fokozott figyelmet kell fordítani a védekezésre. A ruderáliákon, árokpartokon, útszéleken folyamatosan kaszálnak, ezzel is csökkentik a parlagfű egyedszámát és a virágbimbós állapot kialakulásának veszélyét.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Tíz szakember kapta meg a Népművészet Mestere díjat 2024-ben

2024.10.05.

A Népművészet Mestere díj egyes alkotások vagy egész életmű elismeréseként azoknak a népművészeknek adományozható állami kitüntetés, akik hosszabb időszak alatt kifejtett munkásságuk során a népművészet fejlesztésében kimagasló eredményeket értek el.

Partner

Ezt ne hagyja ki! - Nagy meglepetés az Agrárszektor Konferencián

2024.10.04.

Előesttel bővül az idén a siófoki Agrárszektor Konferencia műsora, így már három napon keresztül, december 3-5. között találkozhatnak színvonalas szakmai programokkal a rendezvény résztvevői. A december 3-i előesten az agráriumot érintő meteorológiai előrejelzésekről, az agrárgazdaságra is hatással bíró várható gazdasági és belpolitikai eseményekről lesz szó, illetve mérlegre kerülnek a magyar élelmiszergazdaság Európai Unióban töltött elmúlt húsz évének tapasztalatai és a hazai agrárvállalkozások kitörési lehetőségei is.

Öntözőrendszerek: Melyik a legjobb választás?

2024.10.04.

Az öntözőrendszerek kulcsfontosságú szerepet játszanak a kertészet és általában a mezőgazdaság hatékonyságában, különösen a szárazabb éghajlatokon, így Magyarországon is. Az optimális vízellátás biztosítása a növények számára nemcsak a terméshozamot növeli, hanem a vízpazarlás minimalizálásában is segít.

Utánajártak, hány medve kóborolhat Magyarországon

2024.10.04.

Szinte lehetetlen kideríteni, pontosan hány európai barnamedve kószál éppen Észak-Magyarország erdőiben, de az egyes észleléseket végignézve képet kaphatunk az állatok hozzávetőleges számáról.

Partner

Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!

2024.10.04.

Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.

Bőgés után barcogástól hangosak az erdők – egy nap alatt akár 30-40 nősténnyel is elbír a bika

2024.10.04.

Az ősz és a hűvösebb idő beköszöntével megérkezett a gímszarvasok párzási időszaka, azaz a szarvasbőgés. A különös jelenség időjárástól és földrajzi viszonyoktól függően augusztus végétől akár novemberig is tarthat. A rendőrség és a vadásztársaságok fokozott óvatosságra kérik a közlekedőket, mivel a párzás időszakában a vadak mozgása még kevésbé kiszámítható, mint máskor.

Partnerhírek
Partner

Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!

2024.10.04.

Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.

Partner

Nem csak értékesít és szolgáltat, hanem drónok üzemeltetésében is segít a PlantaDrone

2024.10.02.

A Kukorica Kör Egyesület dunapataji Szakmai Napján Gyovai Szabolcs, a PlantaDrone Kft. ügyvezetője, a dróntechnológia lehetséges felhasználási módozatairól tartott előadást. Az elhangzottak szerint az értékesítésen túl már az üzemeltetésükben is segíti a dróntulajdonosokat a cég, az általuk létrehozott Drón műveleti központ által.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Graecus CBK szárzúzó
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus CBK szárzúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Graecus BK
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus BK

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 106 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás