A tejipar fenntarthatóságának javítása érdekében egy kis laboratórium valódi tejet készít a sejtekből anélkül, hogy állattenyésztéssel vagy állatokkal foglalkozna. De vajon helyettesítheti-e a celluláris mezőgazdaság a hagyományos tejtermelést?

Egyes vélemények szerint a jelenlegi tejipar környezvédelmi szempontból fenntarthatatlan. Csak a tejtermelés 4%-kal járul hozzá az emberi tevékenységből származó üvegházhatású gázok teljes kibocsátásához - ez évente körülbelül kétmilliárd tonna széndioxiddal egyenértékű. A globális metán-kibocsátás 37%-a összefügg a szarvasmarhatartással. A metán valóban erős üvegházhatású gáz - körülbelül 25-ször hatékonyabb a sugárzás visszatartásában, mint a széndioxid. A tejipar emellett hatalmas mennyiségű inputot is felhasznál, például földet és vizet - írta meg a bbc.com.

Fejés helyett labóratóriumban állítja elő a mesterséges tejete a TurtleTree Labs (Fotó: Pixabay, Ehrecke)

Ezen változtatni kell, különösen, ha a Föld lakossága tovább növekszik. A TurtleTree Labs-nál ezért olyan technológiák kifejlesztésébe fogtak, amelyek ugyanazokat a termékeket adhatják számunkra, mint amilyeneket előszeretettel fogyasztunk - tejet, sajtot, tejszínt és vajat -, de kevésbé szennyezőek.

A cég már képes arra, hogy nyers tejet állítson elő emlősökből származó sejtek felhasználásával, úgy, hogy ezeket a sejteket laboratóriumunkban növesztik, és arra ösztönzik őket, hogy óriási bioreaktorokban termeljenek tejet. A sejtek apró szívószálakhoz tapadnak, a folyadékot ezután a szívószálakon keresztül húzzák, a másik végén pedig tej jön ki.

A hírek szerint, az az első vállalat a világon, amely sejteket használ fel nyers tej előállításához. A tervek szerint ezeket a bioreaktorokat a világ bármely pontján létre lehet hozni, olyan helyeken is, ahol válság van vagy tejre van szükség, és azonnal elkezdhetnek termelni.

Kíváncsian várják, mi mindent tudnak előállítani a laboratóriumban előállított tejünkből. Eddig sikereket értek el tehenek, kecskék, juhok és tevék sejtjeivel, ami azt jelenti, hogy a lehetőségek hatalmasak. Még nagyobb hozzáadott értéket fognak generálni, ha ebből a tejből is elkezdenek sajtokat és vajakat készíteni.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás