Tovább bonyolódik a hazai tej védelme körüli harc. Egyelőre úgy tűnik, az import tej lenyomja a hazait. 2010 után csökkent a behozatal aránya, de az utóbbi hónapokban ismét fellendült az import. Sőt, vannak olyan boltok, ahol csak külföldi tej kapható. Múlt héten még arról írtunk, hogy a termelők a hazai nyerstejért lobbiznak, most az Origo kérdezett meg piaci szereplőket az ügy kapcsán. Az aktuális fejleményekből és véleményekből szemezgettünk.

Ezer tehenet, és még több borjat tartanak a Bicskei Mezőgazdasági Zrt-nél, ahol szilárdan kitartanak a tevékenység mellett. Hegedűs Imre vezető egyértelműsítette, hogy nem adja el az állatait és nem zárja be az üzemét sem. Még akkor sem, ha ehhez egy évben 365-ből 365 napot kell dolgoznia, és évente 100-150 milliós árbevételtől esik el az olcsó import tej miatt. Ez a kiesés 25 munkahely fenntartására lenne elegendő.

A hazai tejágazat exportra rendezkedett be, ez hozza a fix bevételt. Az itthoni tejfogyasztás fedezésére évi 1,6 milliárd kg-nyi tejre és tejtermékre van szükség, ebből 1,4 milliárdot meg is termelünk. Viszont 400 kg-t exportálunk, így a maradék 600 kg-t be kell hozni minden évben, többnyire Csehországból, Szlovákiából és Lengyelországból. A gond abból adódik, hogy az importban nagy az adócsalás miatt olcsó tej aránya. Egyébként a magyar tejtermelési kapacitás fedezni tudná az export nélkül a magyar fogyasztók igényeit.

Havonta 8-10 millió liter kerül az üzletekbe, nagy részük feketén. A folyamat a következő: az importőr Magyarországon áfanövelt áron adja el egy nem létező cégcsoportnak tejet, akik továbbadják azt a hipermarketeknek. Az áfa az adót csaló kereskedőknél ragad, nem fizetnek az államnak. Ehhez járul hozzá még egy olyan jelenség, hogy az itthoni vevők fokozatosan lejjebb próbálják nyomni az árat, még éppen addig, hogy a beszállítók jól járjanak. Így kerülhet egy doboz tej 90 Ft-ba, amivel a hazai tejtermelők már nem tudnak költséghatékonyan versenyezni. Nekik is 104,8 Ft helyett 94,8-89,9 Ft-ért kellene adniuk egy-egy liter tejet, ami hosszú távon az üzlet végét jelenti számukra.

Az utóbbi időszakban 6-7%-os tejtúltermelés tapasztalható a piacokon, ezért is jelent most 2010 óta ismét veszélyt a külföldi tej a hazai piacra. A többletet nyomott áron megvették a helyi feldolgozók, és most szabadulnak meg a fölöslegtől alacsony áron.

Nem csak a termelők, de a kis tejgyárak is gondban vannak. Az árverseny miatt munkavállalókat bocsájtottak el, a boltok polcaiért pedig polcpénzt, és akciókat követelnek rajtuk a bolttulajdonosok. A terméktanács ülésére sem tudtak elmenni, mert kevesen vannak, hiába az egyeztetések. Most demonstrációra készülnek az ágazat szereplői a nyomott árak miatt, és az érdekeik figyelembe vételéért.

Az ügynek bizonyára ezzel még nincs vége. A tejkvóta ugyanis jövőre megszűnik, így bármely ország túltermelhet, és adhat el a piacon. Hegedűs Imre azonban borúlátó, a Tej Terméktanács által prognosztizált 103 Ft/kg-os árat nem fogja tudni tartani. Inkább a 120 Ft/kg-os árban látja a jövőt, és a stabilitást.

Forrás: Origo.hu

Megosztás

További híreink

Az egyik legfontosabb kérdés a növénytermesztésben a fajtaválasztás: ünnepelt a Gabonakutató Kiszomboron

2024.07.09.

A szegedi Gabonakutató Nonprofit Kft. jubileumi országos kalászos fajtabemutatót tartott a Csongrád-Csanád vármegyei Kiszomboron. 

Új tulajdonosa van a vegyszerhasználat jelentős csökkentésén dolgozó Ekobot vállalatnak

2024.07.09.

Az Ekobot elképzelése, hogy fenntartható alternatívákat kínáljon az emberi fogyasztásra szánt növények vegyszeres permetezésének csökkentésére vagy megszüntetésére.

Jégeső csapott le az őszi káposztarepce fajtabemutatóra a Nyírtelek közeli Gyulatanyán

2024.07.09.

Őszi káposztarepce fajtabemutatót tartottak a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Nyírtelek közeli Gyulatanyán.

Le van maradva Románia a biogazdálkodásra való áttérésben az EU elvárásokhoz képest

2024.07.08.

Az EU-ban a mezőgazdasági terület 10,5 százalékán folyik biogazdálkodás, Romániában ez az arány mindössze 5 százalék.

Tovább folytatja együttműködését a Tetra Pak és a Tej Terméktanács

2024.07.08.

Ismételten megújította együttműködési megállapodását a Tetra Pak Hungária Zrt. és a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács.

Kettős helyzetben a magyar haltermelés: a tógazdasági toporog, az intenzív fejlődik 

2024.07.08.

Jelenleg a hazai haltermelést stagnáló állapot jellemzi - fogalmazott Lévai Ferenc, a MA-HAL elnökségi tagja, az  Aranyponty Zrt. vezérigazgatója.

Partnerhírek
Partner

Nem Nagy Testvér a távsegítség - sokat várnak a szervizesek a precíziós mezőgazdasági szolgáltatástól az AGROTEC Magyarország Kft.-nél

2024.06.25.

A MyPLM Connect szolgáltatással ellátott New Holland traktorokhoz, kombájnokhoz már több mint egy éve elérhető Magyarországon az új gépállapot-felügyeleti rendszerként a Control Room szolgáltatás, ami újraírja az üzemben tartás szabályait. A hivatalos magyar márkakereskedő AGROTEC Magyarország Kft. komáromi központjából munkaidőben felügyelt rendszerrel ugyanis számtalan bosszantó probléma, ami eddig külön kiszállást, EST diagnosztikai laptoppal traktorban töltött hosszú órákat igényelt a szervizesektől, mára távolról, online is orvosolhatóvá vált. Az olyan tapasztalt szakemberek, mint Szűr Gábor, a Komáromi Területi Központ területi műszaki vezetője szerint az előnyök már most is komolyak, pedig még csak belekóstoltunk a rendszer lehetőségeibe.

Partner

ÁTK, kertészeti, erdészeti és precíziós kivitelű traktorok a SOLIS-tól

2024.05.26.

Egy igazán multifunkcionális traktorokat hozott a magyar piacra az ODISYS. A megfordítható kormányzás lehetőségét is biztosító erőgépek használatával nincs többé kitekeredett nyak és testtartás, legyen az a munka akár targoncázás, szár és nyesedékzúzás, de akár árokásás. Hernek Zoltán, a cég tulajdonos-ügyvezetője mutatta be nekünk.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Jász-Nagykun-Szolnok, Tiszaföldvár

Valentini Navajo erdészeti szárzúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Hirdetésfeladás