Tovább bonyolódik a hazai tej védelme körüli harc. Egyelőre úgy tűnik, az import tej lenyomja a hazait. 2010 után csökkent a behozatal aránya, de az utóbbi hónapokban ismét fellendült az import. Sőt, vannak olyan boltok, ahol csak külföldi tej kapható. Múlt héten még arról írtunk, hogy a termelők a hazai nyerstejért lobbiznak, most az Origo kérdezett meg piaci szereplőket az ügy kapcsán. Az aktuális fejleményekből és véleményekből szemezgettünk.

Ezer tehenet, és még több borjat tartanak a Bicskei Mezőgazdasági Zrt-nél, ahol szilárdan kitartanak a tevékenység mellett. Hegedűs Imre vezető egyértelműsítette, hogy nem adja el az állatait és nem zárja be az üzemét sem. Még akkor sem, ha ehhez egy évben 365-ből 365 napot kell dolgoznia, és évente 100-150 milliós árbevételtől esik el az olcsó import tej miatt. Ez a kiesés 25 munkahely fenntartására lenne elegendő.

A hazai tejágazat exportra rendezkedett be, ez hozza a fix bevételt. Az itthoni tejfogyasztás fedezésére évi 1,6 milliárd kg-nyi tejre és tejtermékre van szükség, ebből 1,4 milliárdot meg is termelünk. Viszont 400 kg-t exportálunk, így a maradék 600 kg-t be kell hozni minden évben, többnyire Csehországból, Szlovákiából és Lengyelországból. A gond abból adódik, hogy az importban nagy az adócsalás miatt olcsó tej aránya. Egyébként a magyar tejtermelési kapacitás fedezni tudná az export nélkül a magyar fogyasztók igényeit.

Havonta 8-10 millió liter kerül az üzletekbe, nagy részük feketén. A folyamat a következő: az importőr Magyarországon áfanövelt áron adja el egy nem létező cégcsoportnak tejet, akik továbbadják azt a hipermarketeknek. Az áfa az adót csaló kereskedőknél ragad, nem fizetnek az államnak. Ehhez járul hozzá még egy olyan jelenség, hogy az itthoni vevők fokozatosan lejjebb próbálják nyomni az árat, még éppen addig, hogy a beszállítók jól járjanak. Így kerülhet egy doboz tej 90 Ft-ba, amivel a hazai tejtermelők már nem tudnak költséghatékonyan versenyezni. Nekik is 104,8 Ft helyett 94,8-89,9 Ft-ért kellene adniuk egy-egy liter tejet, ami hosszú távon az üzlet végét jelenti számukra.

Az utóbbi időszakban 6-7%-os tejtúltermelés tapasztalható a piacokon, ezért is jelent most 2010 óta ismét veszélyt a külföldi tej a hazai piacra. A többletet nyomott áron megvették a helyi feldolgozók, és most szabadulnak meg a fölöslegtől alacsony áron.

Nem csak a termelők, de a kis tejgyárak is gondban vannak. Az árverseny miatt munkavállalókat bocsájtottak el, a boltok polcaiért pedig polcpénzt, és akciókat követelnek rajtuk a bolttulajdonosok. A terméktanács ülésére sem tudtak elmenni, mert kevesen vannak, hiába az egyeztetések. Most demonstrációra készülnek az ágazat szereplői a nyomott árak miatt, és az érdekeik figyelembe vételéért.

Az ügynek bizonyára ezzel még nincs vége. A tejkvóta ugyanis jövőre megszűnik, így bármely ország túltermelhet, és adhat el a piacon. Hegedűs Imre azonban borúlátó, a Tej Terméktanács által prognosztizált 103 Ft/kg-os árat nem fogja tudni tartani. Inkább a 120 Ft/kg-os árban látja a jövőt, és a stabilitást.

Forrás: Origo.hu

Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás