A baromfitartók ebben a kora tavaszi időszakban felélénkülnek, ugyanis a naposcsibetartásra leginkább a tavaszi hónapok felelnek meg. Ekkor veszi kezdetét a csibekeltetés. Ebben a koránt sem egyszerű folyamatban szeretnénk segítséget nyújtani!

Faluhelyen a régi időkben minden valamire való háztartás rendelkezett legalább egy kotlóssal, amely kikeltette a kiscsibéket, amelyek felnőtté válásuk után az az évi tojás és hús előállítás alapjai lettek. Később a kotlósokat felváltották az elektromos keltetőgépek. Ezekkel sokkal kevesebb veszteséggel jár a keltetés, és egyszerre nem csak 19-21 tojást lehet kikeltetni, hanem egy kisebb keltetőgép esetén is legalább 50 darabot!

Manapság már a keltetőgépes keltetést is egyre kevesebben alkalmazzák, inkább erre szakosodott tenyészetekből, szakemberektől, netán üzletekből veszik meg a naposcsibéket, vagy az előnevelt csirkéket.

Naposcsibe és előnevelt csirke tartása esetén is az egyik legfontosabb a megfelelő hely, ketrec megválasztása, annak fertőtlenítése, illetve az etető és itató berendezések fertőtlenítése.

A naposcsibék tartása sokkal nehezebb, mint az előnevelt csirkéké, ugyanis a naposcsibének folyamatos 33-35 fokos hőmérsékletet kell biztosítani. Amennyiben a kotlós költi ki a csibéket, ezt a feladatot (feltéve, ha jó a kotlós) elvégzi ő, de ha géppel történt a keltetés vagy valahonnan megvásároltuk a naposcsibéket, mesterségesen kell gondoskodnunk a megfelelő hőmérsékletről. Ebben az esetben infralámpát kell lógatni a naposcsibék fölé, ami alá bebújva melegedni tudnak. Ha jól érzik magukat, kényelmesen elterülve fognak pihenni, de ha fáznak, egymáshoz fognak bújni és taposni fogják társaikat. Viszont a túl magas hőmérséklet sem ideális, ekkor keresni fogják a hűvösebb helyeket és liheghetnek is.

Folyamatosan legyen tiszta alom a csirkék alatt, célszerű időnként teljes alomcserét is végezni, elkerülvén az esetleges fertőzéseket, túlzott ammónia-képződést.

A tiszta alom mellett mindig legyen csirkéink előtt friss víz és étel is. Az első hetekben ne itassunk állatainkkal hideg vizet, naposcsibe esetében 24-26 fokos folyadékot tegyünk az állatok elé. Néhány napig kamillateát vagy csalánteát adjunk naposcsibéinknek, majd válthatunk almaecetes vízre is.

Mivel etessük a csirkéinket?

Ma már többféle csirketápot lehet kapni a boltokban, így a választék igen szélesnek mondható. Naposcsibéknek mindenképpen az apró szemcseméretű indító tápot szokás adni az első 2-3 hétben. Ebből is többféle kapható. Van olyan is, amelyben vitaminok, gyógyszerek is megtalálhatóak, de van olyan is, ami egyszerű gabonaőrleményekből áll össze. A harmadik hét után el lehet kezdeni átszoktatni csirkéinket gabonaőrlemények és a nevelő tápok keverékére.  A gabona magvak őrlésekor figyelni kell arra, hogy ne legyen túl durva állagú az őrlemény, de ne legyen porszerű sem. Őrlemény készülhet kukoricából, búzából, árpából, zabból és tritikáléból is, de a túlnyomó része kukorica legyen. A hatodik héttől befejező tápot kaphatnak állataink, majd ha elérik a 1,5 kilós testsúlyt, fokozatosan el lehet hagyni a mesterséges tápokat és csak gabona magvakkal etessük állatainkat.

Megosztás

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás