Indul a naposcsibe szezon és a csibekeltetés!!!
A baromfitartók ebben a kora tavaszi időszakban felélénkülnek, ugyanis a naposcsibetartásra leginkább a tavaszi hónapok felelnek meg. Ekkor veszi kezdetét a csibekeltetés. Ebben a koránt sem egyszerű folyamatban szeretnénk segítséget nyújtani!
Faluhelyen a régi időkben minden valamire való háztartás rendelkezett legalább egy kotlóssal, amely kikeltette a kiscsibéket, amelyek felnőtté válásuk után az az évi tojás és hús előállítás alapjai lettek. Később a kotlósokat felváltották az elektromos keltetőgépek. Ezekkel sokkal kevesebb veszteséggel jár a keltetés, és egyszerre nem csak 19-21 tojást lehet kikeltetni, hanem egy kisebb keltetőgép esetén is legalább 50 darabot!
Manapság már a keltetőgépes keltetést is egyre kevesebben alkalmazzák, inkább erre szakosodott tenyészetekből, szakemberektől, netán üzletekből veszik meg a naposcsibéket, vagy az előnevelt csirkéket.
Hirdetés
Naposcsibe és előnevelt csirke tartása esetén is az egyik legfontosabb a megfelelő hely, ketrec megválasztása, annak fertőtlenítése, illetve az etető és itató berendezések fertőtlenítése.
A naposcsibék tartása sokkal nehezebb, mint az előnevelt csirkéké, ugyanis a naposcsibének folyamatos 33-35 fokos hőmérsékletet kell biztosítani. Amennyiben a kotlós költi ki a csibéket, ezt a feladatot (feltéve, ha jó a kotlós) elvégzi ő, de ha géppel történt a keltetés vagy valahonnan megvásároltuk a naposcsibéket, mesterségesen kell gondoskodnunk a megfelelő hőmérsékletről. Ebben az esetben infralámpát kell lógatni a naposcsibék fölé, ami alá bebújva melegedni tudnak. Ha jól érzik magukat, kényelmesen elterülve fognak pihenni, de ha fáznak, egymáshoz fognak bújni és taposni fogják társaikat. Viszont a túl magas hőmérséklet sem ideális, ekkor keresni fogják a hűvösebb helyeket és liheghetnek is.
Folyamatosan legyen tiszta alom a csirkék alatt, célszerű időnként teljes alomcserét is végezni, elkerülvén az esetleges fertőzéseket, túlzott ammónia-képződést.
A tiszta alom mellett mindig legyen csirkéink előtt friss víz és étel is. Az első hetekben ne itassunk állatainkkal hideg vizet, naposcsibe esetében 24-26 fokos folyadékot tegyünk az állatok elé. Néhány napig kamillateát vagy csalánteát adjunk naposcsibéinknek, majd válthatunk almaecetes vízre is.
Mivel etessük a csirkéinket?
Ma már többféle csirketápot lehet kapni a boltokban, így a választék igen szélesnek mondható. Naposcsibéknek mindenképpen az apró szemcseméretű indító tápot szokás adni az első 2-3 hétben. Ebből is többféle kapható. Van olyan is, amelyben vitaminok, gyógyszerek is megtalálhatóak, de van olyan is, ami egyszerű gabonaőrleményekből áll össze. A harmadik hét után el lehet kezdeni átszoktatni csirkéinket gabonaőrlemények és a nevelő tápok keverékére. A gabona magvak őrlésekor figyelni kell arra, hogy ne legyen túl durva állagú az őrlemény, de ne legyen porszerű sem. Őrlemény készülhet kukoricából, búzából, árpából, zabból és tritikáléból is, de a túlnyomó része kukorica legyen. A hatodik héttől befejező tápot kaphatnak állataink, majd ha elérik a 1,5 kilós testsúlyt, fokozatosan el lehet hagyni a mesterséges tápokat és csak gabona magvakkal etessük állatainkat.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés