A zöldségek magjainak állandó helyre vetése a legegyszerűbb szaporítási módszer, hiszen palántázásuk esetén jóval nagyobb a gondozási igény. Általános tévhit, hogy vetni csak tavasszal lehet, sőt. Amennyiben a terület öntözhető, szinte mindig lehet vetni annak érdekében hogy a betakarítás is időzíthető, időben jól elnyújtott legyen. Fókuszban a zöldségek vetése.

A természet időzít

A zöldségvetőmagok kikelése során számos körülmény játszik fontos szerepet. Ahhoz, hogy a magok megfelelően keljenek ki, szükség van a ideális hőmérsékletre, a vízmennyiségre és a kelés utáni fejlődéshez optimális fényviszonyokra. Az elvetett mag a talaj nedvességtartalmának következtében vizet vesz föl, megduzzad és egyszer csak kicsírázik. 

A zöldségek vetése nagy odafigyelést követel meg. Az idő hossza ugyanis, amely alatt a zöldségvetőmagok kikelnek, fajtától függően változik. Például a paradicsommagok általában 5-10 nap alatt kelnek ki, míg a paprikamagok 7-14 nap alatt. (Fotó: Pixabay)

Az nagyon lényeges, hogy a mag, ha már vizet vett föl, akkor nedves talajban legyen legalább a kikelésig, ellenkező esetben elpusztul. Ha elvetjük a magokat, akkor nagyrészt a többit a természetre bízzuk. Hiszen akkor fognak kikelni, amikor megfelelő hőmérséklet lesz, és elég nedves a talaj e folyamatok beindulásához.

Az idő hossza, amely alatt a zöldségvetőmagok kikelnek fajtától függően változik. Például a paradicsommagok általában 5-10 nap alatt kelnek ki, míg a paprikamagok 7-14 nap alatt.

A zöldborsó magjai általában 10-14 nap alatt kelnek ki, míg a sárgarépamagoknak 14-21 napra van szükségük a csírázáshoz. Ez persze változhat, hiszen egy tavaszi vetés, amikor még hűvösebb van, több idő alatt kel ki, egy nyári vetés, amikor magasabb a hőmérséklet, akár napokkal hamarabb.

A hidegtűrőket már most vethetjük

Bizonyos zöldségfajok magjai alacsonyabb hőmérsékleten kicsíráznak, míg másoknak ehhez melegebb körülmények kellenek. Márciusban azonban már számos faj vethető. A salátát általában kora tavasszal vagy ősszel vetik, amikor már túl vagyunk a fagyveszélyes időszakokon. 

A hűvös időjárási viszonyok kedveznek is a salátának, amelyet például nyáron nem is lehet jól termeszteni, mert leveleit károsítja a magas hőmérséklet. A retek, hasonlóan a salátához, kora tavasszal vagy nyár végén vethető, azaz a nyári időszakban szüneteltessük a termelését.

Mivel ez is rövid tenyészidejű faj, a nyár kihagyása nem okoz gondot. A spenót hidegtűrő zöldség, már korán tavasszal vethető a magja. A nedves talajt kedveli, ezért érdemes a vetését a csapadékosabb időszakra ütemezni. A legjobb, ha a sárgarépát is közvetlenül a fagyveszély elmúltával vetjük a földbe. Az optimális hőmérséklet a csírázásához 10-15 Celsius-fok között van.

A legkorábbi és legkésőbbi időpont az irányadó

A dughagymák ültetése is ideális ilyenkor, de ezek ősszel is elültethetők, mert a kihajtott növények jól áttelelnek. Hagymát termeszthetünk magról vetve és dughagymáról ültetve. Magról vetve a termesztés két évet vesz igénybe.

A most elültetett dughagymákat érdemes kicsit sűrűbbre tervezni, így amikor zöldhagyma stádiumba érnek, minden másodikat kiszedhetjük ilyen célra. Így az állomány ritkul, és a földben maradók nyár végéig rendesen kifejlődnek, és jól tárolható vörös vagy lilahagymaként szedjük majd fel akkor őket. A dughagymát érdemes kicsit mélyebbre ültetni, mint a hagyma magassága, mert ha túl sekélyen ültetjük akkor a zöldhagyma felszedésekor rövid lesz a fehér, legízletesebb része.

Visszatérve az ideális vetésidőkre, a zöldségek esetén ennek rendszerint a legkorábbi és legkésőbbi időpontja az irányadó. A legkorábbi azért, hogy az időjárásnak köszönhetően már hamar kikeljenek. A legkésőbbi pedig azért, mert ha ezután vetünk, akkor a fagyok beálltáig nem biztos, hogy betakaríthatók lesznek a zöldségek, akkor pedig hiába gondoztuk őket. A két szélső időszak között pedig a tenyészidőszak függvényében többször is vethetünk, e szakaszolásnak köszönhetően a betakarítás is szakaszos lesz.

Dekádonként a vetési időszak

A  felsorolás a vetésre ideális dekádokat jelöli. Az első dekád a hónap első 10 napja, a második dekád a hónap középső 10 napja, a 3. dekád pedig az adott hónap 20-30. napja közötti időszak.

  • Február 2. dekád: borsó, sárgarépa, petrezselyem, hónapos retek vetés, vöröshagyma dughagyma ültetés, fokhagyma ültetés
  • Február 3. dekád: torma dugványtelepítés, borsó, spenót sárgarépa, petrezselyem, hónapos retek vetés, vöröshagyma dughagyma ültetés, fokhagyma ültetés
  • Március 1. dekád: sárgarépa, petrezselyem, metélőhagyma, borsó, fejes saláta, spenót, kapor, vöröshagyma dughagyma, fokhagyma ültetés
  • Március 2. dekád: fejes saláta, spenót, sóska, kapor, borsó, sárgarépa, petrezselyem, hónapos retek, vöröshagyma magvetés, korai burgonya ültetés
  • Március 3. dekád: spenót, sóska, kapor, nyári retek vetés, korai burgonya ültetés
  • Április 1. dekád: nyári retek, spárgatök, burgonya, paprika, paradicsom, spenót, kapor, sóska
  • Április 2. dekád: nyári retek, spárgatök, sütőtök, sárgadinnye, görögdinnye, paradicsom, paprika, spenót, csemegekukorica, sóska
  • Április 3. dekád: cékla, uborka, sütőtök, dinnyefélék, bab, kukorica, kapor, fejes káposzta, kelkáposzta, karalábé, bimbóskel
  • Május 1. dekád: csemegekukorica, kapor, uborka, bab
  • Május 2. dekád: uborka, bab, csemegekukorica, kapor és a palánták kiültetése is ekkortól kezdődik, mert már nem kell talajmenti fagyokra számítani
  • Április 3. dekád: uborka, cikória, csemegekukorica, zöldbab, fejes káposzta, kelkáposzta, karalábé
  • Június 1. dekád: csemegekukorica, zöldbab, cikória, kapor, fejes káposzta, kelkáposzta, karalábé, uborka
  • Június 2. dekád: zöldbab, uborka, kukorica, kapor
  • Június 3. dekád: karalábé, cékla, zöldbab, fejes saláta, kapor, uborka, késői burgonya ültetése
  • Július 1. dekád: karalábé, cékla, uborka, kapor, fejes saláta, zöldbab, késői burgonya ültetése
  • Július 2. dekád: zöldbab, kapor, cékla, uborka, spenót
  • Július 3. dekád: téli retek, spenót, kapor
  • Augusztus 1. dekád: téli retek, spenót, kapor
  • Augusztus 2. dekád: spenót, sóska
  • Augusztus 3. dekád: áttelelő saláta, spenót, sóska
  • Szeptember 1. dekád: áttelelő saláta, spenót, sóska
  • Szeptember 2-3. dekád: spenót, sóska
  • Október 1. dekád: spenótvetés
  • November 1. dekád: sárgarépa, petrezselyem, borsó, torma dugványtelepítés, vöröshagyma, dughagyma, fokhagyma ültetése

A hidegtűrő fajoknál a cél, hogy ősszel kikeljenek

Mint látható, a kapor például rengetegszer szerepel. Ennek lényege, hogy folyamatosan vetve, folyamatosan lesz zsenge levelű zöldfűszer belőle. Vöröshagymánál a dughagyma ültethető ősszel is. Akkor a növény áttelel, de tavasszal is ültethető. Az őszi vetésű növények többsége már következő évi termesztésre szól. Ezeknél a hidegtűrő fajoknál a cél, hogy ősszel kikeljenek, kihajtsanak. Így áttelelve a növény tavasszal már fejlettebb állapotából indul újra növekedésnek, amivel koraiság érhető el.

(Forrás: agrarszektor.hu)

Megosztás

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás