Induló támogatási programok, meghosszabbított határidők
Idén több, 150.000 hektárra nyújtottak be támogatási kérelmet a fiatal gazdák; november 7-én kezdődik meg az AKG és az ökogazdálkodás támogatások benyújtása; újabb támogatásokkal kapcsolatos határidők módosultak; kórokozó Nógrád megyében. További részleteket cikkünkben olvashat!
Idén mintegy 154.000 hektárra igényeltek támogatást a fiatal gazdák az őket segítő támogatás keretében. Átlagosan 15 hektárra nyújtották be kérelmüket. Az európai uniós tagállami támogatási keretből a fiatal gazdák 0,75 százaléka részesült, összesen 10,1 millió euró - 3 milliárd forint – összeg ütötte a markukat. A fiatal gazdák támogatása hektáronként a következő módon épül fel:
- 69 ezer forint alaptámogatás,
- 90 hektárig további 20 ezer forint plusz támogatás.
Az uniós új támogatási rendszer kialakításakor tovább kedveztek a fiatal gazdáknak. A Közös Agrárpolitika (KAP) első pilléréből is támogatni lehet a fiatal gazdákat. A pályázatos vidékfejlesztési forrásokon felül ugyanis a közvetlen támogatásokból normatív úton is részesedhetnek a mezőgazdasági tevékenységet fiatalon kezdők.
Hirdetés
Apropó, támogatások! November 7-től egy hónapon keresztül nyújthatók be a pályázatok az agrár-környezetgazdálkodás (AKG) és az ökogazdálkodás támogatásra. A népszerű pályázati pénzekre, már most lehet tudni, hogy nagy lesz az érdeklődés, ezért érdemes jól informáltnak lenni. A támogatás ugyanis nem csak a pályázatok benyújtásából áll majd, hanem a január 1-től induló szigorú kötelezettségvállalásból is. Még most is van lehetőség beszerezni a fontos információkat a pályázathoz, országszerte több fórumot szerveznek, de már Internet és számítógép segítségével is részt vehetnek az érdeklődők egy ilyen tájékoztatón. A Magro.hu piactér szervezésében például a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal, illetve a Biokontroll Kft. szakembere segít eligazodni a november 12-ei webkonferencián. Jelentkezni itt lehet: www.magro.hu/webkonferencia
További pályázatokkal kapcsolatos hír is napvilágot látott a héten, mi szerint az EMVA rendeletekkel kapcsolatban módosítások léptek életbe. A módosítások célja elsősorban a gazdákra nehezedő szankciók csökkentés, illetve egyes megvalósítási és kifizetési kérelem benyújtási határidők meghosszabbítása. Annak érdekében, hogy a gazdálkodók sikeresen meg tudják valósítani a vállalt fejlesztéseiket, az idén kiírt kertészeti gépbeszerzés, valamint a vidéki gazdaság és a lakosság számára nyújtott alapszolgáltatások fejlesztése esetében a megvalósítás és kifizetési kérelem benyújtási határideje egységesen 2015. november 6-ra változott. A fiatal mezőgazdasági termelők indulásához az idei évben igényelhető támogatások esetében a kifizetési kérelmek benyújtásának új határideje 2015. november 13-a lett.
2016 januárjától életbe lép az új vadászati törvény. Na, nem a teljes törvény, ugyanis az csak 2017 márciusára várható, januártól csak néhány új intézkedésből kapnak ízelítőt az érintettek. Fontos újdonság az új törvényben a tájegységi vadgazdálkodási szemlélet előtérbe helyezése. A trófeagazdálkodásban a korábbi szemléletet állítják vissza, arra ösztönözve a vadászokat, hogy megfontoltan ejtsék el a vadat. A vadkár rendezése is új alapokra kerül, és leépítettek számos bürokratikus szabályt. Az új törvény célja, hogy kedvezőbb feltételeket teremtsen a vad és a vadász, a természet és a gazdák számára egyaránt. Az új törvényben például eltörlik az egyéni lőjegyzéket, módosítják a fegyvertörvényt. Az új vadászati törvény kinyit olyan lehetőségeket is, amelyek fontosak a magyar vadászati kultúra szempontjából, ilyen a rekreáció.
A jó hírek után jöjjön egy sajnálatos is: Nógrád megyében zárlati kórokozót, a burgonya baktériumos gyűrűs rothadását mutatták ki a Nébih szakemberei. Két Nógrád megyei termőhelyen is megjelent a burgonya baktériumos gyűrűs rothadását okozó karantén károsító. Az élelmiszerlánc-felügyeleti hatóság elrendelte a fertőzött tételek megsemmisítését, valamint a növényegészségügyi zárlat kiterjesztését a területre. Nógrád megyében korábban már elrendeltek zárlati intézkedéseket a fertőzés miatt. Ennek ellenére 2015-ben a fertőzött termőhelyeken végzett utóellenőrzések során a két szécsényi termelőnél az összesen 7,2 hektáron termelt étkezési burgonyából vett mintákban a laboratórium ismét kimutatta a kórokozó jelentétét.
Agrárhír-összefoglalónk az MTI hírei alapján készült el!
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés