A gazdákat nem az informatika érdekli, hanem az, hogy az informatikát a gazdaságában mire lehet használni – mondta Romániában, Csanáloson, a Digitális Agrárakadémia előadása legelején Kövesdi József, az Okosfarm ügyvezető igazgatója. Kiderült, hogy a talajelemzéstől a trágyakezelésig, az állatok mobiltelefonos súlybecsléséig nagyon-nagyon sok mindenre. Elhangzott, hogy szükség van a precíziós mezőgazdaságra, a modern technológiák alkalmazására, mivel ezek az új eljárások költséghatékonyabbá, kényelmesebbé és környezetkímélőbbé is tehetik a termelést.

A Maszol.ro portál számolt be róla, hogy Szatmár megyébe érkezett a mezőgazdaságban zajló informatikai forradalmat bemutató Digitális Agrárium előadás-sorozat. A Partiumi Falugazdász Hálózat meghívására érkezett gazdálkodókat, agrárvállalkozókat ezúttal Kövesdi József, a technológiákat fejlesztő Okosfarm ügyvezető igazgatója tájékoztatta azokról a digitális megoldásokról, amik segítségével alkalmazottaikat, a határban dolgozó gépeiket kontrollálhatják, ellenőrizhetik, vagy épp a talajról, a termény állapotáról, a telep berendezéseiről, haszonállataikról kaphatnak azonnali információkat a termelők.

A telepen Czier Attila, a Schontal Mezőgazdasági Szövetkezet elnöke vezette körbe a látogatókat, majd pedig – asztalhoz ülve – a szövetkezet helyi, sváb receptek alapján készített hústermékeit kóstolhatták meg a résztvevők

A köszöntők összefoglalója

A Digitális Agrárakadémia csanálosi rendezvényén köszöntőt mondott Magyar Lóránd, parlamenti képviselő, a Partiumi Falugazdász Hálózat koordinátora, Schupler Tibor, Csanálos polgármestere, valamint Kovács Szabolcs, a Partiumi Falugazdász Hálózat szervezeti vezetője is.

Magyar Lóránd örömét fejezte ki, hogy a Székely Gazdaszervezetek Egyesületével együttműködésben a Partiumban is vendégül láthatták a gazdákat az agrárium digitalizációjáról és a hozzá kapcsolódó új technológiákról tájékoztató előadás-sorozatot. „Meg szeretném köszönni a Székely Gazdaszervezetek Egyesületének, hogy Székelyföld után a Partiumba is megérkezett a Digitális Agrárakadémia. Előbb Érmihályfalván, majd pedig Csanáloson hallhattak értékes előadásokat a gazdák. A mai változó világban már minden a digitalizációról szól. Épp ezért fontos, hogy a gazdákat a területen zajló újdonságokról tájékoztassuk. Hogy tudják, lássák, felismerjék mik az új lehetőségek. Szükség van a precíziós mezőgazdaságra, a modern technológiák alkalmazására, mivel ezek az új eljárások költséghatékonyabbá, kényelmesebbé és környezetkímélőbbé is tehetik a mezőgazdaságot. Őszintén hiszem, hogy ez az az út, amit követni kell” – szögezte le Magyar Lóránd.

Digitalizáció és új hozzáállás

„Gyermekeinknek teljesen természetes a laptop, a tablet, az okos telefonok használata. Ha valamit nem értünk, ne szégyelljünk technikai útmutatást kérni tőlük. A digitális technológiák mezőgazdasági használatára nagy hangsúlyt helyez a román mezőgazdasági minisztérium az új támogatásokról és pályázati lehetőségekről rendelkező új vidékfejlesztési stratégiában. Ne féljünk használni az új technológiákat, mert nekünk is ezen az úton kell járnunk ahhoz, hogy a kis- és közepes családi gazdaságok országszerte, így a Partiumban is megmaradjanak. A digitalizáció is egy eszköz arra, hogy a partiumi kisgazdaságok, családi farmok lépést tartsanak az új technológiákat aktívan használó gigafarmokkal” – hangsúlyozta Magyar Lóránd.

Arról pedig, hogy milyen lehetőségeket kínál az informatika az agrárium különböző szakterületein, arról az OkosFarm termékeket fejlesztő Senit Kft. ügyvezető igazgatója, Kövesdi József alkotott képet a csanálosi Digitális Agrárakadémián résztvevő gazdáknak. Konkrét példákon keresztül mutatta be a speciális mezőgazdasági informatika alapú megoldásokat: legyen szó bár a farm dolgozóinak ellenőrzéséről, munkahatékonyságának javításáról, a farm traktorainak és munkagépeinek monitorizálásáról, követéséről, a farmon használt gépészet, berendezések okosításáról, távvezérléséről, állapotellenőrzéséről, vagy akár a tehenészetekben, sertéstelepeken tartott haszonállatok jólétének, teljesítményének méréséről.

Informatika és mezőgazdaság, balról Kövesdi József készül az előadására Csalánoson

Ugyanide tartozik a kertekről, a gyümölcsösökről adatot szolgáltató időjárás-állomás, ami a levegő és a talaj hőmérsékletéről, a nedvességi adatokról és a napos órák számáról is tájékoztatja a gazdát. Vagy épp a digitális talajvizsgáló eszköz: a mobiltelefon méretű talajszkenner készülék azonnal információkat szolgáltat a talaj összetételéről, tápanyagtartalmáról. A mérés eredményeit természetesen mobiltelefonjára vagy számítógépére is azonnal megkapja a gazda.

Az állattartóknak hasznos agrárdigitalizációs újítás a súlybecslő-program, ami lényegében a mobiltelefonra telepíthető vizuális képalkotó rendszer. A gazda az állattól 5 méterre megállva telefonjával 95 százalékos biztonsággal meghatározhatja a kiválasztott haszonállat súlyát.

Drónok, kamerák, tejtermelés

Kövesdi József a mezőgazdasági drónok két fajtájáról beszélt. A kamerákkal szerelt, megfigyelésre használt képalkotó drónok hozamtérkép készítésére képesek, de a nagyobb táblák nedvességtartalmáról, vetésegyenetlenségéről is értékes információkat szolgáltatnak. A másik csoportba a munkavégző drónok tartoznak, amiket leginkább permetezésre használnak a termelők.

Az előadó – esettanulmányi jelleggel – cégük konkrét magvalósításait is bemutatta. Egy tejtermelő tehenészetben a trágyakezelést oldották meg okosan: minden medencében mérik a töltöttségi szintet, a keverők, a szállítószalagok állapotát és áramfelvételét. Nem csak a már bekövetkezett problémákról tájékoztatja az üzemeltetőt, hanem – az áramfelvétel változásán keresztül – a lehetséges leállásokról, küszöbön álló meghibásodásokról is előre jelez. A tejfeldolgozóknak, nagy tejtermelő gazdaságoknak automatizált pasztörizálási felügyeletet biztosítanak - írták.

Az új technológiákkal az istállók felügyelete, automatizált működtetése is megoldható. Kövesdi József példaként a brojler csirkék nevelésére szakosodott telepet említett, ahol a komplex felügyeleti rendszer felel a hőingadozás kiküszöböléséért. Tehenészetben szenzoros istállófelügyelet, más esetben környezeti adatmérés volt a feladat, például olyan sertéstelepen, ahol a gondozóknak több mint 6 ezer egyedre kell figyelniük. Ügyfeleik közül említett egy biogáz üzemet is, aminek felügyeletét, az üzem indítását és leállítását is távolabbról, arról a szarvasmarhatelepről végzik, ahonnan az alapanyag érkezik.

Napelemek, informatika és szarvasmarha bemutató

A napelemes kamerarendszerek széles körben elterjedtek a mezőgazdaságban, hiszen a napelemet nem csupán megfigyelésre, a kamerák és a világítótestek táplálására, hanem ezzel együtt villanypásztorok, vadkárelhárító rendszerek működtetésére is használják a gazdák. A szakember bemutatta a feldolgozó üzemekben, élelmiszerraktárakban használt informatikai megoldásokat is, legyen szó akár hűtőház felügyeletről, gépészetek távvezérléséről, éjszakai takarmányszállításról, vagy akár a kár megelőzést, kárminimalizálást célzó korai hibaészlelésről. Kövesdi József előadása után farmlátogatásra invitálták a résztvevőket a partiumi falugazdászok.

A csanálosi Schontal Innovative Mezőgazdasági Szövetkezet szarvasmarha farmját, valamint a szövetkezet Európai Uniós pályázatból megvalósított vágóhídját és húsfeldolgozóját tekinthették meg az érdeklődők. A csanálosi határban 200 hektár legelőt bérelő szövetkezet nagyságrendileg 250 fős limousin állományt nevel, aminek húsát a szövetkezet 100 ezer eurós támogatásból felszerelt vágóhídján keresztül dolgozzák fel és értékesítik. A telepen Czier Attila, a Schontal Mezőgazdasági Szövetkezet elnöke vezette körbe a látogatókat, majd pedig – asztalhoz ülve – a szövetkezet helyi, sváb receptek alapján készített hústermékeit kóstolhatták meg a résztvevők.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás