Inkább a John Deere, a Case és a New Holland gépeit veszik a román traktorok helyett a gazdák
Három évtizeddel a rendszerváltás után a traktorok száma még mindig nem éri el a dupláját az 1990-es értéknek. A piacgazdaság első évében 127 ezer traktort tartottak számon, 2020 végén pedig 232 654 volt belőlük. Tavaly 11 ezer traktort vásároltak a hazai gazdák, több mint háromnegyed részük használt volt a román Országos Statisztikai Intézet (INS) szerint. A géppark növekedése elsősorban az uniós forrásoknak köszönhető, s főleg a gabonatermesztők és a napraforgóval foglalkozó gazdák vásárolják meg ezeket.
A kolozsvári Maszol portál számolt be róla, hogy Romániában jelenleg két traktorgyártó van: a craiovai TAM és a szászrégeni IRUM. Ez utóbbi Tagro márkanévvel gyárt a közepes méretű gazdaságoknak szánt traktorokat. Ezek saját fejlesztésűek, 2021-ben körülbelül 500 készül belőlük.
„A gond az, hogy csak két hazai gyártó van, ráadásul ezek termékei nem tartoznak a legkeresettebbek közé. A legnépszerűbb traktorok jelenleg a John Deere, a Case és a New Holland” – mondta Mihai Daniel Stănescu Vătău, a Global Company Incorporate mezőgazdasági tanácsadó cég vezérigazgatója.
Hirdetés
Hiába olcsóbbak, kevésbé fogynak a román traktorok, mint a külföldiek
Egy 100 lóerős John Deere traktor nagyjából 80 ezer euróba kerül, míg egy Régenben gyártott csak 35 ezerbe. Ennek ellenére a gazdálkodók többsége, főleg a gabonatermesztők az előbbit részesítik előnyben, mivel műszakilag lényegesen magasabb szintet képvisel a románnál. Fontos szempont az is, hogy uniós projektek révén egy traktort 70 – 90 százalékban meg lehet finanszírozni. 2013-ban a hazai traktorállomány matuzsálemi korú volt, a kétharmadát a rendszerváltás előtt gyártották. Azóta javult a helyzet, de nem látványosan. A tavaly eladott 11 ezer traktor közül csak 2 ezer 500 volt új, a többi importból származó, használt gép volt.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés