Az európai zöld megállapodással összehangban a magyar gazdák számos fenntartható gyakorlatot építhetnek be a gazdálkodásukba, melyek alkalmazásával javulni fog a jövő generációjának jóléte. De vajon mi a szerepe az innovációnak és a kutató-fejlesztő vállalatoknak a fenntartható mezőgazdaságban? Borsos Lászlót, a Corteva Agriscience nemzetközi, mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat magyarországi ügyvezető igazgatóját kérdeztük.

Mi a szerepe az innovációnak a fenntartható mezőgazdaságban?

Borsos László, a Corteva Agriscience magyarországi ügyvezető igazgatója

A becslések szerint 2050-re a Föld népessége nagyjából 9-10 milliárd lesz, ami hatalmas terheket ró már most az agráriparra. A klímaváltozás és az elmúlt évek aszályos időjárása mind arra hívja fel a figyelmet, hogy az eddigi bevett gyakorlatokon változtatni kell, hiszen a meglévő eszközökkel nehezen lesz fenntartható az élelmiszerellátás. A kisebb gazdaságoktól kezdve a nagy mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalatokig, mindenkinek közös érdeke, hogy olyan megoldásokon és innovációkon dolgozzunk, amelyek biztosítják a Föld népességének egészséges, elégséges élelmiszerellátását, valamint a termelők és a fogyasztók életminőségének javítását, fenntartva ezt a folyamatot a jövő generációi számára is.

Az innovációnak hatalmas a szerepe abban, hogy olyan hatóanyagokat, nemesítési eljárásokat és megoldásokat fejlesszünk, amelyek választ adnak ezekre a problémákra.

Milyen gazdasági előnyei lehetnek a fenntartható gazdálkodásnak?

A fenntartható gazdálkodáshoz számos termesztési technológia és innovatív megoldás áll rendelkezésünkre a legegyszerűbb technológiáktól kezdve, mint a gyakoribb vetésforgó beépítése, a téli talajtakaró növények használata, talajművelés csökkentése vagy az állattartás integrálása, melyek mind a magasabb terméshozamot és ezáltal a magasabb profitot eredményezik a gazdálkodók számára. A termőföld egészségének megőrzése nem csak a terméshozamot befolyásolja, hanem környezetvédelmi szempontból is fontos. A hangsúly nem a meglévő területek „kizsigerelésén”, hanem a mezőgazdasági területek fenntartható művélésén és a megfelelő vetésforgó alkalmazásán van. A biológiai termékek használata, vagy a nitrogénellátást biztosító alternatív megoldások is a terméshozam elérésében játszhatnak szerepet, mindamellett, hogy csökkentik például az üvegház hatású gáz, a dinitrogén-oxid kibocsátást az Instinct™ nitrogénstabilizátor alkalmazása esetén. A fenntartható gazdaságokból származó egészséges, megfelelő mennyiségű és minőségű termés hozzájárul az élelmiszerellátás hosszútávú fenntartásához is.

Miért fontos a Corteva számára a fenntarthatóság? Milyen célkitűzései vannak a vállalatnak?

A vállalat számára kiemelten fontos a gazdákkal való párbeszéd, hiszen akkor tudunk megoldásokon dolgozni, ha tudunk a kihívásaikról. A Corteva 2030-as fenntarthatósági törekvéseiben négy fő területre fókuszál, amelyekről úgy gondoljuk, hogy a legnagyobb hatással lehetnek a gazdákra, fogyasztókra, környezetre és a gazdaságra. A vállalat hatalmas hangsúlyt fektet az innovációra, hogy olyan megoldásokat hozzon Magyarországra, amelyekkel a gazdák meg tudják védeni termésüket és javítani tudják gazdálkodásukat. Nagyon nagy hangsúlyt kap a biodiverzitás biztosítása és azok a már jól bevált agronómiai módszerek és intézkedések, melyekkel hozzájárulhatunk az ökológiai egyensúly fenntartásához. Számos olyan fejlesztésen dolgozunk, amelyekkel elérhető az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése, hiszen az éghajlatváltozás megoldására irányuló erőfeszítések sürgetőek. És mindemellett azt gondoljuk, hogy a fejlesztések mellett nagy hangsúly van a párbeszéden, mind a gazdákkal, mind a kollégáinkkal. Értenünk kell egymást, a kihívásokat, amikkel nap mint nap szembesülünk és elő kell segítenünk az összetartozás kultúráját.

Milyen fejlesztéseken, innovációkon dolgozik a Corteva?

Nagy hangsúlyt fektetünk a biológiai portfóliónk fejlesztésére, a hatóanyag-kutatásra és a vetőmag-nemesítésre. Biológiai termékeink fejlesztésével olyan természetből származó anyagokat kutatunk és olyan növényvédelmi megoldásokon dolgozunk, amelyekkel a gazdák egyensúlyt teremthetnek gazdaságaikban, jól illeszkednek fenntarthatósági célkitűzéseikbe és amelyek hatékony módon egészítik ki a szintetikus termékeket alkalmazó hagyományos termelést. Ennek a törekvésnek megfelelően, a Corteva számos biológiai terméket gyártó vállalattal írt alá megállapodást. A Corteva Agriscience részeként működő, biológiai termékek kutatására specializálódott Symborg által fejlesztett BlueN® tápanyag hasznosulást optimalizáló termék magyarországi engedélyezése már folyamatban van. A BlueN® természetes módon javítja a növények táplálását az optimális termés érdekében. De megemlíthetjük a Spinosad hatóanyagot, amely a talajban megtalálható Saccharopolyspora spinosa baktérium fermentációs tevékenységéből nyert természetes eredetű termék és a tripsz- és hernyókártevők ellen nyújt hatékony védelmet. A Spinosad elnyerte a U.S. EPA Green Chemistry Challenge Award díjat, amely olyan új kémiai megoldásokat ismer el, amelyek a zöld kémia elveit beépítik a kémiai tervezésbe, gyártásba és felhasználásba.

A Corteva kiemelkedő tevékenységét a kutatás-fejlesztés területén jól mutatja azoknak a termékeknek a sora, melyekkel segítjük a gazdálkodókat a kár- és kórokozókkal szembeni védekezésben. Tavaly novemberben kaptuk meg az engedélyt a Queen™ kalászos gombaölőszer magyarországi forgalmazására, mely egy természetes eredetű új hatóanyagot, az Inatreq™-et tartalmazza, mely egy teljesen új kémiai hatóanyagcsoport, a pikolinamidok első tagja és széles hatásspektrumával nagy jelentőséggel bír a rezisztens kórokozók elpusztításában.

A vállalat minden évben újabb hibridekkel bővíti vetőmag-portfólióját, melyek a szegedi nemesítési programunk eredményességét dicsérik. A magyarországi kutatás-fejlesztés során a kutatók olyan hibrid szülővonalak és leendő hibridek előállíthatóságának feltérképezésén dolgoznak, melyek megfelelnek a magyarországi klimatikus viszonyoknak, mely az elmúlt évek aszályos évei után kiemelkedő fontosságú.

Mit javasoltok a gazdáknak, mire figyeljenek 2023-ban?

Mindenképpen figyeljék az új fejlesztéseket, az új termékeket. Legyenek nyitottak a biológiai termékek alkalmazására, hiszen ez a szegmens hatalmas lehetőségeket rejt magában. Kövessék figyelemmel a változásokat és éljenek az Agro-ökológiai Program (AÖP) adta lehetőséggel. A programban való részvétel lehetőséget teremt arra, hogy olyan gyakorlatok közül válasszanak, melyek támogatják a klíma és éghajlati szempontból előnyös termesztéstechnológiát. A Corteva Instinct™ nitrogénstabilizátorának alkalmazásával például a gazdálkodók jelentős előnyökre tehetnek szert a jövőben, valamint 1 pont jár az AÖP-ben az alkalmazásáért. Törekedjenek az olyan termékek és megoldások alkalmazására, melyekkel nem csak a nyereségüket tudják növelni, de jelentősen csökkenthetők például a nitrogénveszteségek, vagy a negatív környezeti hatások.  A fenntartható gazdaságok kialakításával a saját magunk és a jövő generációinak életfeltételeit teremtjük meg, ami mindannyiunk közös érdeke.

(x)

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás