A környezet védelme, a fenntartható gazdálkodás mind nagyobb jelentőségű a modern termesztéstechnológia kialakításakor. A Corteva Agriscience elkötelezett a fenntartható mezőgazdasági termelés terjesztése és támogatása iránt. A megjelent innovációk ambiciózus, iparágvezető fenntarthatósági stratégiánk kulcsfontosságú céljait valósítják meg, támogatják küldetésünket, hogy jobbá tegyük a termelők és a fogyasztók életét, biztosítva a fejlődést az eljövendő generációk számára.

Fontos kártevők a fókuszban

Az almatermésű növények mindegyikében találkozhatunk molykártevőkkel. Az almamoly berágva a gyümölcsbe, míg a sodrómolyok a gyümölcs felületét megrágva veszélyeztetik annak eladhatóságát, gyümölcshullást okozva csökkentik a termést. A lombkártevők az asszimilációs felület csökkenését okozzák, ami korai lombhulláshoz vezethet. A lombvesztés a vesszők beérését és a következő év termését is kedvezőtlenül befolyásolhatja. Az aknázó- és sodrómolyok elleni hatékony védekezés sokszor állítja kihívások elé a szakembereket.

A levélaknázó molyok kártételét meg kell előzni

A gyümölcsösökben előforduló kártevők másik veszélyes csoportját alkotják a szívó kártevők. Ezen csoporton belül körteültetvényekben minden évben találkozhatunk körte-levélbolhával, mely a leveleket, virágokat és a termést egyaránt károsítja. A kártevő mézharmattermelése miatt romlik a gyümölcs piacossága, a mézharmatos leveleken korompenész jelenhet meg, amely csökkenti az asszimilációs felületet. Az ellene való védekezés a hatékonyan alkalmazható készítmények kis száma miatt már évek óta igen nehéz, az egyoldalú szerhasználat magában rejti a rezisztencia kialakulásának veszélyét.

A körte-levélbolha ellen különlegesen jó hatékonyságú a Delegate

Fenntarthatóság és hatékonyság

2021-ben került először a forgalomba a DELEGATE250 WG a Corteva új rovarölő szere, mely különleges tulajdonságaival az új generációs innovatív készítmények képviselője.

A DELEGATE™ 250 WG hatóanyaga a Jemvelva™ (spinetoram), melyet egy talajban előforduló baktérium által termelt rovarölő hatású vegyületcsalád kémiai módosításával hoznak létre. A hatóanyag elnyerte az USA Környezetvédelmi Ügynökségének (EPA) „Green Chemistry” díját természetes eredete és csökkentett környezetterhelést eredményező tulajdonságainak elismeréseként.

Speciális hatásmechanizmus

Különlegessége a kiváló hatékonyság mellett az, hogy minden más rovarölő szer csoporttól eltérő hatásmechanizmussal rendelkezik. A DELEGATE™ 250 WG két helyen avatkozik bele a rovarok idegrendszerének működésébe idegrángást és gyors testfolyadék vesztést okozva, melynek következtében a kártevő elpusztul. A DELEGATE™ 250 WG érintő és gyomorméregként is hat a rovarokra, de tápcsatornán keresztül történő hatáskifejtése erőteljesebb és hosszabban is tart, mint kontakt hatása. A hatóanyag felszívódik a növényi szövetekbe, a kezelt levelek átellenes oldalán táplálkozó, rejtetten elhelyezkedő kártevőt is hatékonyan képes pusztítani.

Az almamoly elleni időzítéshez elengedhetelen a rajzásmegfigyelés

Gyors hatáskifejtés

A DELEGATE™ 250 WG továbbfejlesztett hatóanyagának köszönhetően jobb biológiai aktivitással és fotostabilitással rendelkezik, mint a természetes hatóanyag, ezért a kártétel megakadályozása a szer használatával hamar elérhető. A tünetek néhány perccel a készítmény felvétele után már jelentkeznek a rovarokon. A táplálkozás gyorsan leáll, tehát a kártétel megszűnik, miután a kártevő elpusztulása a környezeti feltételektől függően néhány órán belül bekövetkezik.

Hosszú tartamhatás

A DELEGATE™ 250 WG megfelelő időpontban történő alkalmazása 10-14 napos tartamhatást biztosít az almatermésűekben károsító lepkefajok bármely lárvaalakja és a körte-levélbolha ellen. A hatékonyságot a permetlé beszáradása után hulló csapadék már nem befolyásolja. A DELEGATE™ 250 WG rovarölő szer kiváló esőállósága is hozzájárul a szer hosszú tartamhatásához.

A levélaknázók súlyos kártétele lombvesztést okozhat

Az eredményes használat érdekében

A lombot és a gyümölcsöt károsító lepkefajok elleni hatékony védekezés érdekében a permetezés időzítése nagyon fontos. A permetezés időpontját szexferomon csapdás megfigyelésre alapozva érdemes megválasztani. Gyümölcskártevők esetén a DELEGATE™ 250 WG rovarölő szert tojásrakás után lárvakelés előtti időszakban kell kijuttatni, még lombkártevők esetén a tömeges lárvakelés idején kell permetezni. Körte-levélbolha esetén a permetezést a növényállomány átvizsgálására alapozva a fiatal nimfák ellen kell időzíteni. A készítményt a növényállomány teljes fedettségét biztosító lémennyiséggel kell kijuttatni, melyhez minden esetben javasolt nedvesítő szer hozzáadása (pl.: Vivolt 0.1 %).

Perényi József
Fejlesztési menedzser
Corteva Agriscience™

(x)

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás