Integrált szervezet szolgálja ki a növénytermesztőket
A Nitrogénművek Zrt. sajtótájékoztató keretében mutatta be új, integrált szervezetét, amely a vetőmagtól a terménykereskedelemig átfogóan szolgálja ki a magyarországi mezőgazdasági termelőket, agrárgazdaságokat. A rendszer célja, hogy a piaci szereplők jobb terméseredményeket érjenek el és költséghatékonyabb gazdálkodást tegyenek lehetővé.
Az elmúlt egy év során a Nitrogénművek Zrt. a magyar agráriumban olyan integrált szervezetet hozott létre, amely az eddigi műtrágyagyártás mellett vetőmag- és növényvédőszer-értékesítéssel, valamint terménykereskedelemmel is foglalkozik. Ezzel a vetőmag földbe kerülésétől a termény értékesítéséig átfogóan kiszolgálja a mezőgazdasági végfelhasználókat, agrárgazdaságokat. „Cégünk alapelve a folyamatos megújulás, ezért úgy láttuk, ma már nem elég, ha csak műtrágyagyártással foglalkozunk, hanem a teljes növénytermesztési folyamatot át kell fognunk, hogy jobb terméseredményeket érjünk el és költséghatékonyabb gazdálkodást tegyünk lehetővé.” – nyilatkozta Bige László, a Nitrogénművek Zrt. elnök-vezérigazgatója.
Új üzletágak
A cég a különböző területekre kiterjedő fejlesztéseket a következőképpen hajtja végre: új, vetőmag üzletágával saját portfóliót alakít ki, amely az elérhető nagyszámú hibrid és fajta vetőmag helyett a minőségi termékekre fókuszál, illetve arra, hogy a hazai termesztési körülményeknek megfelelő vetőmag legyen elérhető a gazdák számára. Az idei vetésszezonban kikerült Genezis repce vetőmagot eddig 1500 hektáros vetésterületen vetették el, a teljes eladást tekintve pedig több mint 10%-os piaci részesedést sikerült elérnie a vállalatnak – tájékoztatta a Magro-t Suba Péter, a Nitrogénművek Zrt. kereskedelmi vezérigazgató-helyettese. Terménykereskedelem oldalról is bővült a cég profilja, amely főként a napi kapcsolattartásra, a döntés előkészítésre helyezi a hangsúlyt, mindamellett, hogy igyekeznek versenyképes árakat nyújtani a gazdák számára. Az új üzletágak mellett a Nitrogénművek Zrt. továbbra is kiemelt figyelmet fordít a műtrágyatermelésre, hiszen közel 70%-os piaci részesedésével az ország vezetője műtrágyaellátója. A cég az elmúlt években összesen 30 milliárd forintot fordított fejlesztésekre, amelyen belül 2014 őszéig befejeződött a Pétisó üzemet ellátó új semlegesítő üzemrész, elkészült az új dolomitőrlő, a savüzem kapacitása pedig 1650 tonna/nap kapacitásról 1800 tonna/nap kapacitásra bővült. „A folyamatos fejlesztéseknek, bővítéseknek alapot ad, hogy európai összehasonlításban a magyarországi műtrágya-felhasználás továbbra is a középmezőnyben van. Az éves szinten 59 kg/ha felhasznált nitrogén-hatóanyaggal szembetűnően elmaradunk a tőlünk nyugatabbra lévő országok tápanyag-utánpótlási gyakorlatától. Ez pedig azt jelenti, hogy a hazai mezőgazdaság műtrágya felhasználásában még jelentős potenciál van, mind a gazdák, mind a Nitrogénművek számára, ami éves szinten a műtrágyapiac 4-5%-os növekedését jelentheti” – mondta el Bige László. A termelés hatékonyságának növelése mellett intenzív kampányt folytatnak azért, hogy a magyar mezőgazdaságban csak kiváló minőségű műtrágyákat használjanak. Független vizsgálószervezetek (SGS, NÉBIH) bevonásával több éve vizsgálják a piacon található műtrágyák felhasználhatóságát. Az idei eredmények alapján elmondható, hogy ma a piacon lévő, bizonytalan eredetű műtrágyák 11,4%-a nem tartalmazza a csomagoláson feltüntetett hatóanyagokat, ami így komoly anyagi károkat okozhat a termelőknek.
Hirdetés
A minőségi növénytermesztés érdekében számos tápanyag-utánpótlási kísérletsorozatot végez a cég. Ezek közül legjelentősebb a két évvel ezelőtt országosan elindított 500-ak Klubja, amely a Nitrogénművek Zrt. szakmai irányításán alapuló modern műtrágyázási kísérletsorozat. A kísérlet lényege, hogy a résztvevő gazdák számára adott földterületre és növényi kultúrára szabottan dolgozzák ki a tápanyag-utánpótlási technológiát. A tavalyi repceeredmények alapján a 2,16 tonna/ha termőkapacitást sikerült 3,93 tonna/ha-ra növelni, ami mintegy 150 ezer forint többletjövedelmet eredményez hektáronként. A kísérletsorozatot a cég a jövőben kibővíti 600 főre, s a vizsgálatok során továbbra is a vetőmag, a műtrágyák és a növényvédő szerek alkalmazásának együttes hatásait fogják komplexen vizsgálni.
Folyamatos beruházások
Az új üzletágak létrehozása mellett jelenleg is folynak beruházások, amelyek összértéke meghaladja a 350 millió eurót. A 2017-ig megvalósuló fejlesztések közül folyamatban van egy új, 1.500 tonna/nap kapacitású salétromsavüzem építése, amelyhez egy új tartálypark telepítése is kapcsolódik. Már folyik az ammóniaüzem kapacitásbővítése is, amely napi 1.200-tonnáról 1.650 tonnára növeli az ammóniatermelési kapacitást, és amelynek eredményeként a gyár évi műtrágya termelése a jelenlegi egymillió tonnás volumenről 1 millió 650 ezer tonnára emelkedik. Sor kerül a Pétisó-üzem teljes rekonstrukciójára és kapacitásának bővítésére, és egy új, 2.000 tonna/nap kapacitású granuláló üzem is belép majd a termelésbe. Terveik szerint 2015-ben megépül egy nagykapacitású csomagoló üzem, illetve egy 50.000 tonnás, síkraktárral ellátott logisztikai központ. Az új üzletágak kiszolgálására a vállalat 115 új kamiont vásárolt, melynek leszállítása jelenleg folyamatban van.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés