Felértékelődik a tenyésztőszervezetek jelentősége a közeljövőben, ezzel egyidejűleg pedig elkerülhetetlen lesz a szervezetek professzionalizálódása - mondta az agrárminiszter a Magyar Állattenyésztők Lapjának adott interjújában. Nagy István szerint tavaly nem csak időszerű, de szükségszerű is volt egy új állattenyésztési törvényi keretrendszer megalkotása. Ám az ebben lévő lehetőségeket az érintetteknek kell kihasználniuk a napi munka során.

2019-ben új korszak kezdődött a tenyésztésszervezésben. Elkészült az új állattenyésztési törvény, új kormány- és miniszteri rendelettel szabályozzák az ágazatot. Mi volt a cél?

Az állattenyésztést eddig egy 1993-ban megalkotott törvény szabályozta. Ezt a jogszabályt fel kellett váltani egy időszerű joganyaggal annak érdekében, hogy az ágazat meg tudja őrizni a versenyképességét. Egyúttal biztosítani tudja az állatgenetikai erőforrások, különösképpen pedig a védett őshonos fajaink és fajtáink védelmét. A célok megvalósításához az uniós állattenyésztési rendelet hatályba lépésével fennálló jogharmonizációs kötelezettség adott keretet.

Az új állattenyésztési törvény több jó lehetőséget is tartalmaz az állattartók számára - képünkön Nagy István agrárminiszter egy bika fejét simítja meg Mezőfalván

Az új rendeletek szabályozzák az agrárminiszter, a tenyésztési hatóságok, a tenyésztőszervezetek és részben a gazdálkodók feladatait. A rendeletek magukban foglalják a védett őshonos és veszélyeztetett mezőgazdasági állatfajták, illetve a magyar ebfajták fenntartásával kapcsolatos feladatokat is. Szabályozzák a szaporítóanyagok kereskedelmét, és külön kitérnek a mesterséges termékenyítő és embrióátültető állomások, a spermatároló központok, a baromfikeltető állomások, a méhanyanevelő telepek és a halkeltető állomások működésének szabályozására.

Milyen fejlődési lehetőséget lát az új jogszabályi környezetben a hazai tenyésztőszervezetek előtt?

A jogszabályok önmagukban csak egy korszerű keretrendszert adnak, az ebben rejlő lehetőségeket a tenyésztőknek és a további érintetteknek kell a mindennapi munka során kiaknázniuk. Újdonság, hogy az eddigi gyakorlattal ellentétben egy fajta esetében több elismert tenyésztőszervezet is működhet. A jövőben elkerülhetetlen lesz a szervezetek professzionalizálódása. A XXI. századi technológiák robbanásszerűen terjednek ebben a szakmában is, ezeket használni kell a fajták fejlesztése, és a versenyképesség fenntartása miatt. (…) A közeljövőben felértékelődik a tenyésztőszervezetek jelentősége. A náluk összpontosuló tudás, amely adatokban ölt testet, a legnagyobb kincs már ma is, ennek értéke pedig csak növekedni fog. Kihasználva a modern technológia, a digitalizáció és a genomika lehetőségeit nagyobb termelés, hatékonyabb környezeti alkalmazkodás, illetve az adott fajtában rejlő és a változó fogyasztói igényeknek megfelelő újszerű, vagy éppen tradicionális hasznosítás érhető el. Felértékelődik a tenyésztésszervezés, ezért sem mindegy, hogy a hazai szervezetek milyen irányba fejlődnek.

Milyen közvetlen támogatásokkal tudja segíteni a kormány a magyar állattenyésztőket 2020-ban?

Idén ugyanazok a közvetlen támogatási jogcímek lesznek elérhetőek, mint amelyek tavaly is működtek. A SAPS és a zöldítés együtt közel 75 ezer forintot kitevő összegén felül az állattenyésztőknek a termeléshez kötött jogcímek érhetőek el. Ezen támogatások keretében az anyajuh, az anyatehén, a hízott bika és a tejhasznú tehéntartók részesülhetnek kifizetésben.

Az agrárminiszter a juhágazat támogatásáról is beszélt

Mekkora hazai forrásokkal számolhat az ágazat?

2020-ban az átmeneti nemzeti támogatás (ÁNT) rendszere még fenntartható, amely a szarvasmarha, a tej-, valamint a juhágazat számára elérhető. Mivel a baromfi és a sertéságazat nem részesül az uniós közvetlen forrásokból, a tárca kiemelt figyelmet fordít a tisztán nemzeti finanszírozású állatjóléti támogatások fenntartására. Ez alapján a baromfi ágazat (két jogcímen) 2020-ban mintegy 14,8, a sertés ágazat (ugyancsak két jogcímen) 19,1 milliárd forintos támogatásban részesülhet.

Kis Judit teljes interjúját az agrárminiszterrel a Magyar Állattenyésztők Lapjában lehet elolvasni.

További híreink

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás