Inváziós kaktusztelepet kellett felszámolni a Pilis szikláin
Valószínűleg már évek óta a Pilis szikláin voltak, amikor 2017-ben ismertté vált Duna-Ipoly Nemzeti Park számára az ott jelenlévő kaktuszok állománya. Aki ültette, nagyon szerette is őket, és értett is hozzájuk. A délre néző oldalon a már nem is olyan zord teleket gond nélkül átvészelve 13 kaktuszfaj egyedszáma jelentősen nőtt, és ami a természetvédők szerint még aggasztóbb, hogy szaporodott is a területen.
A Greenfo.hu a nemzeti park híre alapján számolt be róla, hogy a gömbös és oszlopos növekedésű kaktuszfajok nem túlságosan terjedtek, de a fügekaktusz fajok minden letört szárdarabja legyökerezett. Így a sziklákon lejjebb csúszva újabb telepeket növesztett, kiszorítva az értékes sziklagyep őshonos növényfajait. Invázióssá váló fajok első terjedési lépéseinek lehettek tanúi a szakemberek.
A feladat megvalósítása
"Csapatunknak a legködösebb napot sikerült kiválasztanunk a nem mindennapi élőhelykezelési munkához: kaktuszokat próbáltunk kiásni a Pilis szirtjeiről. Az ismertté válás óta minden évben több hatalmas zsáknyi kaktusz került itt kiszedésre, de egyes részek csak kötélbiztosítással, sziklamászó felszereléssel és tudással voltak elérhetőek. Ezeket akartuk átvizsgálni és kaktuszmentesíteni. Komoly tapasztalatokat szereztünk a mindenen átszúró tüskékről és a kaktuszok rejtőző képességéről. Egy-egy, akár tízszer átnézett területet kicsit más szögből átvizsgálva újabb, sokszor egészen kicsiny, 1-2 centiméteres egyedekre bukkantunk" - írta Baranyai Zsolt, a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság Természetmegőrzési Osztályának osztályvezetője.
Hirdetés
A végeredmény egészen döbbenetes lett, az alig néhány 100 négyzetméteres területről hatalmas halom növényt ástak ki. Ekkora mennyiségnél az elhelyezés is kérdéses. Ugyanis a természetvédelmi szakértők szerint nem lenne jó legközelebb egy szeméttelep lankáin viszontlátni a frissen nőtt telepeket, úgyhogy a vastag földréteggel letakarás mellett döntöttek.
Visszatérő kaktuszprobléma
Mivel bizonyosan nem sikerült észrevenniük és kiszedniük minden példányt, még évekig vissza kell térniük időnként a Pilis szikláira kaktuszt szedni. A kaktuszok cserépben, otthoni kertben nevelve gyönyörűek tudnak lenni, de Magyarországon a természetbe nem valók, könnyen inváziós fajokká válhatnak. Ezért a DINPI munkatársai kérik, hogy a természetbe senki ne ültessen ki dísznövényeket!
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés