Az elmúlt hetekben három gazdaságban is kimutatták az afrikai sertéspestis (ASP) vírusát Olaszországban, Pavia tartományában. Az érintett állományokat az olasz hatóság felszámolta, a Nébih pedig haladéktalanul elrendelte a szükséges elővigyázatossági intézkedést. A járványkitörésben érintett Lombardia régió Olaszország egyik legnagyobb házisertés-állománnyal rendelkező területe.

Magyarországon is forgalmazzák a régióban előállított sertéstermékeket

A régióban előállított sertéstermékeket világszerte, így Európában és Magyarországon is forgalmazzák.

Emberre nem veszélyes az afrikai sertéspestis (ASP) vírusa, a házisertés-állományok fertőződése azonban rendkívül komoly gazdasági kárt okozhat (Fotó: Pixabay)

Az ASP olaszországi megjelenését követően a magyar állategészségügyi hatóság azonnal megtette a helyzet indokolta elővigyázatossági lépéseket.

Kizárólag garantáltan biztonságos termékek kerülhetnek az élelmiszerláncba!

A Nébih és a kormányhivatalok szakemberei jelenleg, a húsipari vállalkozók együttműködésével, felmérik az olasz kitörést megelőző 15 napos inkubációs időszakban az adott régióból Magyarországra beszállított termékeket. A vizsgálatok jelenleg is folyamatban vannak.  Kizárólag azok a termékek kerülhetnek az élelmiszerláncba, amelyek garantáltan biztonságosak!

Az afrikai sertéspestis (ASP) vírusa emberre nem veszélyes, a házisertés-állományok fertőződése azonban rendkívül komoly gazdasági kárt okozhat. A Nébih felhívja a magyar állattartók, élelmiszer-feldolgozók és -kereskedők figyelmét, hogy legyenek körültekintőek. Amennyiben rendelkeznek sertést, sertéshúst vagy -húskészítmányt beszállító észak-olasz kereskedelmi partnerekkel. Kövessék nyomon a járványhelyzet alakulását.

Az ASP átvitelének és terjedésének kockázata

Korábban már megírtuk, hogy a sertéshús iránti növekvő kereslet és a sertések és sertéstermékek határokon átnyúló mozgásának ezzel párhuzamos növekedése növeli az ASP átvitelének és terjedésének kockázatát, és komoly kihívást jelent a sertéságazat számára.

Az ASP elleni biztonságos és hatékony vakcina kifejlesztésének legfőbb akadályai olyan tényezők, mint a vírus rendkívüli genetikai és antigéndiverzitása és a gyenge keresztvédettség.

A genotípusok terjedésének megértése

A különböző virulenciájú, különböző genotípusokat világszerte különböző kitörésekkel hozták összefüggésbe, és a genotípusok terjedésének megértése alapvető fontosságú az ASP megelőzési és ellenőrzési stratégiáinak szempontjából. A kutatók a vírust 24 genotípusba sorolják (I-XXIV. kategória) több specifikus genetikai célpont, köztük a p72 (B646L), a CVR (B602L) és a p54 (E183L) segítségével.

A témában számos hasznos információ olvasható a Nébih tematikus aloldalán: https://portal.nebih.gov.hu/afrikai-sertespestis

(Forrás: nebih.gov.hu

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás