Sok pénz jut a magyar mezőgazdaság szereplőinek az agrártámogatásokból. Ez jelentősen hozzájárul a termelés sikerességéhez, sőt, egyes helyzetekben nem is maradhatna működőképes nélkülük. Idén januárban is több hírünk szólt a kiosztott és felhasznált agrárpénzekről, valamint a benyújtási határidőkről. A tanyafejlesztési program változása, a méhészek, a haszongalambtartók és dohánytermelők támogatása, agrárkárok és -biztosítások is szerepeltek az anyagainkban. Összefoglaltuk a múlt havi agrártámogatásokról közölt híreinket, jó olvasást kívánunk hozzájuk!

Módosították a Tanyafejlesztési Program rendeleteit

A 2011-től minden évben meghirdetett Tanyafejlesztési Program konstrukciói 2013 óta rendeletekben ismerhetőek meg. Ehhez kapcsolódóan több rendelet is módosult 2019. december 21-i hatálybalépéssel, amelyekről mindenképpen érdemes tudniuk az érintetteknek. Változott a teljesítési határidő, amelyet a rendelet hatálybalépésekor folyamatban lévő támogatások esetében is alkalmazni kell. A program a helyi gazdaság fejlesztése mellett az energiahatékonyság növeléséhez, valamint a tanyás térségekben élők életminőségének javításához is hozzájárul. A jogszabályokban a pályázati felhívásban előírt feltételek és a pályázatban vállaltak teljesítésére vonatkozó bekezdések egészültek ki az alábbiak szerint:

Arról is szól a februári agrártámogatás összefoglaló, hogy a vidéki népesség megtartását és segítését szolgálja a Tanyafejlesztési Program - Fotó: Adam's Photovision

Érdemben nő 2020-ban a méhészek és a haszongalambtartók támogatása

Az Agrárminisztérium jelentős mértékben megemelte a méhészek és a haszongalambtartók támogatását. Méhcsaládonként ötszázról ezer forintra nő a méhállomány egészségügyi kondíciójának megőrzéséhez igénybe vehető támogatás, a haszongalamb vásárlásához nyújtott támogatásra pedig 2020-ban 100 millió forint a megemelt keretösszeg. Ebben az évben 700 millió forintra emelkedett a méhállomány egészségügyi kondíciójának megőrzéséhez igénybe vehető, úgynevezett csekély összegű támogatás keretösszege, ami jelentősen hozzájárul a méhészeti tevékenység jövedelmezőségének javításához, a méhtartási kedv fenntartásához. Haszongalamb vásárlásához pedig – az első támogatási időszak pozitív tapasztalataira tekintettel – 2020-ra jelentősen megemelt keretösszeget, 100 millió forintot különített el az agrártárca.

Sok változás várható az EU mezőgazdaságában 2020-ban

Az Európai Bizottság egy sor új jogalkotási javaslaton dolgozik 2020 első félévében, amelyek a tervek szerint az Európai Parlament elé kerülnek. Terítéken az éghajlatváltozással kapcsolatos teendők, Közös Agrárpolitika, mesterséges intelligencia, az új kereskedelmi szerződések, a Brexit és a horvát elnökség. Idén folytatódnak a 2021–2027-es időszakra vonatkozó uniós költségvetésről szóló tárgyalások. Az Európai Parlament több pénzt fordítana az éghajlatváltozás elleni küzdelemre, az innováció fellendítésére és a határok védelmére.A Közös Agrárpolitika összegének meghatározása és elosztása is ezek mentén alakul.

Milliárdok a gazdáknak: támogatás-hegyek várhatóak idén is

Idén is folytatódik a vidékfejlesztés és a magyar mezőgazdaság megerősítése, a gazdák kiszámíthatóságra és stabilitásra számíthatnak a támogatáspolitikában. A magyar gazdálkodóknak idén több mint 450 milliárd forintot fizetnek majd ki különböző terület- és állatalapú támogatási jogcímeken a tavasszal benyújtandó támogatási kérelmeik után – mondta Nagy István agrárminiszter vasárnap a szaktárca évindító sajtótájékoztatóján, Budapesten. A vidékfejlesztési programba beérkezett kérelmek folyamatos elbírálásával és a kifizetések további gyorsításával folytatódik a nyertes pályázatok kihirdetése. Még a mostani program keretében új pályázatokat hirdetnek meg a termelői csoportok újabb támogatására: az öntözési közösségek együttműködésére és a csemetekertek gépbeszerzésére lehet pénzt igényelni. Továbbá a maradványösszegek és az esetlegesen visszahulló források figyelemmel kísérésével új pályázatokat is meghirdetnének idén. Nemzeti forrásokból 2020-ban is 100 milliárd forintot fordítanak agrártámogatásokra, kiemelten az állattenyésztésre.

Néhány hét van már csak hátra a dohánytermelési támogatás felvételének igénylési határidejéig

Közeleg a határidő: február 17-ig lehet kérelmezni a dohánytermelési támogatást

Kihirdették a dohány szerkezetátalakítási nemzeti programban igényelhető mezőgazdasági és általános csekély összegű támogatási kérelem benyújtásának feltételeit. A kötelezettségek teljesítéséről azoknak az ügyfeleknek kell nyilatkozniuk a tavalyi évre vonatkozóan, akik dohánytermelők, azaz a 53/2015. (IX.14.) FM rendelet szerinti Burley, illetve Virginia dohány szerkezetátalakítási támogatási jogosultsággal rendelkeznek. Továbbá azoknak, akik mint együttműködő termelők dohánytermelőtől átvállaltak munkaórára, vagy munkaórára és árbevételre vonatkozó kötelezettséget.

Rengeteg pénzről mondanak le azok a magyar gazdák, akiknek nincs biztosításuk

Időjárás tekintetében a tavalyi év sem kímélte a mezőgazdasági termelőket. Még sosem volt példa arra, hogy egy szezonon belül minden időjárási kockázat előforduljon. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara felmérése szerint mindezek ellenére a kisebb gazdaságok jelentős része semmiféle biztosítással nem rendelkezik. A 2018-as csapadékszegény őszt hideg és száraz tél követte. Az idő melegebbre válásával azoknál a növényeknél, amelyek sikeresen átvészelték a telet, megindult a vegetáció. Azonban voltak olyan őszi vetések, amelyeket jelentősen visszavetettek a fejlődésben a csapadékmentes hónapok, így több állomány indította a 2019-es évet már tavasszal látható hozamkieséssel.

További híreink

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás