A Case IH/Steyr traktorgyártó bemutatta a hibrid Steyr traktor második változatát. Alapjában véve ez egy hagyományos CVT-traktor elektromos meghajtású első tengellyel. Röviden: a teszttraktor megosztotta a hajtásláncot. A hátsó tengelyt hagyományosan a Case IH-tól és a Steyr-től ismert hagyományos CVT-váltóval ellátott dízelmotor hajtja. Az első tengely viszont elektromos meghajtású.

Az elektromos energia részben egy fedélzeti generátorból, részben pedig akkumulátorokból és úgynevezett power hubokból származik. Az a tény, hogy a hajtáslánc megosztott, és részben elektromos, lehetőségeket teremt.

Az a tény, hogy az első tengely kritikus, és nagy erőt képes átadni, azt jelenti, hogy nehéz, független rugózású első tengelyt választottak. Ez nagyon hasonlít a Fendt 900-as sorozat vagy a John Deere 8R első tengelyéhez. (Forrás: Steyr)

100 lóerős teljesítménynövelés

A dízelmotor akár 180 lóerő teljesítmény leadására is képes. Az elektromos komponenssel kiegészítve a motor teljesítménye 260 lóerőre nő. Ez a teljesítmény folyamatosan vagy gyorsításkor, illetve hirtelen emelkedőn való haladáskor lökettérfogatként leadható.

Az a tény, hogy az első tengely kritikus, és nagy erőt képes átadni, azt jelenti, hogy nehéz, független rugózású első tengelyt választottak. Ez nagyon hasonlít a Fendt 900-as sorozat vagy a John Deere 8R első tengelyéhez.

Ahogy a prototípus most kinéz, néhány elektromos alkatrész a dízelmotor alatt helyezkedik el. A bal oldali sárvédőre egy extra hűtőt helyeztek el. Végül valahol a motorháztető alá fogják beépíteni.

Moduláris koncepció

A jövőben a koncepció fokozatosan bővülni fog. A hátsó tengely CVT modulja helyettesíthető egy másik hibrid vagy akár elektromos hajtásegységgel is. Hogyan és mikor? Erről a gyártó nem tud és nem is akar nyilatkozni.

Az elektromos első tengelyhez akár 700 volt is elérhető, és akár 75 kW (110 lóerő) is átvihető alulra. Az, hogy a hajtáslánc megosztott és részben elektromos, amúgy is sok új lehetőséget kínál. A Case IH/Steyr már jól átgondolt marketingfogalmakat talált ki erre, mint például:

- E active hold: a traktor elektromos aktív tartása lejtőn.

- E-Shuttling: állítható (gyors/lassú) váltás előrehaladásról tolatásra és fordítva. És mindezt állandóan alacsony motorfordulatszám mellett.

- E-Torque Vectoring: mivel tengelyenként különböző erőkkel dolgozik, tengelyenként is szabályozható a nyomaték és a sebesség. Így például a traktor orrát áthúzhatja a kanyarban (E-kormányzás), valamint stabilabb és okosabb vezetési viselkedést biztosíthat az úton, például amikor nehéz teherrel gyorsít egy közlekedési lámpánál.

- E-Torque Filling: a terepen nagyon változó körülményeket gyors és erős erőkkel kompenzálhatja, így a vezető kevesebbet vesz észre, és a munka gyorsabban és következetesebben folytatódik.

- E-Boost: extra teljesítmény elérhetővé tétele nagyon gyorsan, például emelkedőn való haladáskor.

- E-shift: az elektromos első tengelynek köszönhetően a hátsó tengely mechanikus-hidraulikus CVT váltója simábban, gyorsabban és hatékonyabban működik (nagyobb mechanikus tartomány).

- E-eco üzemmód: a hátsó tengely független hajtásának és az elektromos első tengelynek a kombinációja azt jelenti, hogy a motor mindig a legkedvezőbb fordulatszámon működhet. A munkától és a vezető kívánságaitól függően legalább 15%-os üzemanyag-megtakarítás érhető el.

- E-fékezés: (hosszan tartó) fékezés vagy ereszkedés közben az energia úgynevezett teljesítménycsapokban tárolható, így az emelkedőn való haladáskor azonnal újra rendelkezésre áll.

- E-meghajtás: 700 Volt feszültségen kívülről elektromos gépeket lehet meghajtani 75 kW teljesítményig. Erre a célra a traktor elején és hátulján is vannak konnektorok (az AEF szerint).

Agritechnica

Markus Putz, a Steyr Hybrid projektvezetője egyelőre nem tudja megmondani, hogy a hibrid Steyr koncepció mikorra készül el a piacra. Annyi bizonyos, hogy a hibrid Steyr traktort teljes körűen tesztelik, és az Agritechnica kiállításon bemutatják.

(Forrás: futurefarming.com

Megosztás

További híreink

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás