Az elmúlt hetek csapadékos és szeles időjárása megteremtette a tökéletes körülményeket a gombás és baktériumos fertőzések terjedésének. További veszélyforrás, hogy a növények az eddigi hideg időjárástól és az év elején jellemző szárazságtól jóval gyengébbek a szokásosnál, így a betegségekre is fogékonyabbak.

Alma és körte esetében várható, hogy egyre sűrűbben fog előfordulni a növények varasodása. Ideje elkezdeni a permetezést ellene, de mivel továbbra is jósolnak csapadékot, így válasszuk inkább a felszívódó növényvédő szereket. A kontakt hatású réztartalmú szereket is elkezdhetjük használni, de csak óvatosan, mivel ha sérültek a levelek vagy a gyümölcsök, könnyen perzselődhetnek tőle.

A varasodás mellett már vannak helyek, ahol a lisztharmat is felütötte a fejét. Védekezni ellene kontakt kéntartalmú szerekkel lehet, de ezek használatakor is figyelni kell a perzselés kockázatára.

A fertőzések mellett a rajzó gyümölcsmolyok és a levéltetvek is veszélyt jelentenek gyümölcsöskertünkre. Célszerű a gombaölő szereket kijuttatás előtt rovarölő szerekkel keverni, így egy menetben több kórokozó és kártevő ellen tudunk védekezni.

A csonthéjasok körében is el kell kezdeni a védekezést, sajnos a csapadékos időjárás hatására igen korán megjelent a gyümölcsösökben a monília is. Van, ahol már annyira kiterjedt a monília fertőzés, hogy a fák alatt már penészpárnás hullott gyümölcsöket is fel lehet fedezni. Eközben a hűvös, csapadékos időt kedvelő tafrina is felütötte a fejét helyenként. Amíg nem fordul melegebbre és leginkább szárazabbra az idő, permetezni kell ellene.

Már a monília is felütötte fejét a gyümölcsösökben!
 

A szőlőültetvényekről sem szabad megfeledkezni, az eső hatására a lisztharmat már megjelent több helyen is, így a védekezést is meg kell kezdeni ellene, nehogy úgy járjunk, mint tavaly a szőlőültetvényeken. A peronoszpóra terjedése még kérdéses. Elképzelhető, hogy már az eddigi esőzések is elegendőek ahhoz, hogy aktiválódjon a peronoszpóra, de az is lehet, hogy majd csak később, több csapadékos nap után jelenik meg a kertekben ez a veszélyes fertőzés. Előre jelezni pontosan nem lehet, így fokozott odafigyelés szükséges, ha idejében meg akarjuk fogni a lehetséges fertőzést.

Ha burgonya és kora nyár, akkor a burgonyabogár is (és a lárvái leginkább) megkezdik kártételüket. Ahol a kifejlett burgonyabogarakat nem irtották ki, ott már lerakták tojásaikat, sőt, azokból már ki is kelhettek a lárvák, melyek kártételüket el is kezdték. Az ellenük való védekezést megnehezíti, hogy csak kevés, szabadföldi krumpliban engedélyezett III. kategóriás rovarölő szer van forgalomban. Sikeresen alkalmazhatóak a tiametoxam és az acetamiprid hatóanyagú rovarölő szerek, valamint a Bacillus thuringiensis (Tenebrionis) baktériumot tartalmazó szerek.

Forrás: magyarnovenyorvos.hu

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás