Az őszi káposztarepce nagyon érzékeny növény. Igényli az odafigyelést, a megfelelő időben kijuttatott növényvédő szereket. A rovar- és gombaölőszerrel csávázott vetőmag használatával sokat lehet tenni a jó állapotban történő télbe menetelért. A kártevők nagy egyedszáma esetén az ősszel szükséges volt többször is inszekticid hatóanyagot kijuttatni. Ilyen volt például nagyszámú repcedarázs-, vagy súlyos repcebolha-fertőzöttség esetén. A tavaszi kártevők is egyre komolyabban fenyegetik a repceállományt, anyagunkban róluk lesz szó.

Az Agrofil-SZMI Kft. szakértője, Fitos-Bedő Veronika írt arról, hogy rovarölőszerrel csávázott vetőmag elvetése, továbbá a repcebolha, és ezzel együtt a fekete-szárormányos elleni megfelelő tavaly őszi védekezés megtörténte esetén nem kell komoly, általuk okozta tünetekre számítani idén tavasszal. Azonban egyre aktívabbakká válnak a szezonra jellemző kártevők.

Megjelentek a repce tavaszi rovarkártevői, ideje védekezni ellenük - képünk illusztráció

A hazai szakirodalom nem tartja különösebben fontos károsítónak a fekete szárormányost (Ceutorhynchus picitarsis). A nyugati, például a német szakirodalom másként tekint rá, arrafelé figyelemre méltó helyet foglal el a repcekárosítók sorában. Úgy látszik, a fekete szárormányosok nem olvassák a magyar szakkönyveket, mert ezen a télen nagy számban voltak jelen az egyik észak-nyugat-magyarországi repce területen a lárvái. A cikkíró szerint a fertőzés mértéke és a kártétele miatt a jövőben nagyobb figyelmet érdemel. A kártétele azért súlyos, mert a télből kijövő növények fő hajtástengelyét odvasítja. Ezáltal a repce csak gyenge főhajtást képes nevelni, esetleg már csupán az oldalhajtásokon tud virágzatot hozni. A kártevő rajzása és tojásrakási időszaka hasonló a nagy repcebolháéhoz, emiatt az őszi növényvédelmet e két károsító ellen egyszerre lehet megoldani.

Előretörtek az ormányosok

Februárban az ország több pontján is előfordul a repceállományokba betelepült repceszár-ormányos (Ceutorhynchus quadridens). Az imágók lombhullató erdők avarjában teleltek át. Repülni 10-15 °C között kezdenek, tömeges betelepedésük 15 °C fölött várható a repcetáblákra. Azonban idén a korai és elhúzódó felmelegedés miatt szinte észrevétlenül települtek be a növényállományokba. Egyelőre a sárga tál, vagy a sárga ragacslap nem nagyon fogja őket, de a növények átvizsgálásával jó pár egyedet találni. Ez azt jelenti, hogy hamarosan, az érési táplálkozást követően megkezdik a tojásrakást is. Így az ellenük való védekezés időszerű. A repceszár-ormányos a tojásait mindig a levélnyelekbe teszi és a lárvák innen rágnak be a szárba.

A repceszár-ormányoson kívül a nagy repceormányos (Ceutorhynchus napi) betelepedésére is hasonló időjárási viszonyok között kell számítani. Azonban ez a bogár már nem túl nagy jelentőségű repce kártevő Magyarországon, inkább Nyugat-Európában okoz súlyosabb károkat. A nagy repceormányos tojásait minden esetben a repce szárába teszi.

A fénybogár-nemzetség egy része rezisztens a piretroidra

A repce fénybogár (Meligethes sp.) több Meligethes nemzetségbe tartozó faj gyűjtőneve. A leggyakoribb közülük a Meligethes aeneus, amelyet az idő előrehaladtával egyedszámban sokszor megközelít, vagy felvált a Meligethes viridescens. A többi faj nem szokott túlságosan nagy egyedszámban megjelenni. A repce fénybogarak a fejlődőben lévő virágbimbókat és portokokat rágják. A tojásaikat a virágbimbó alapi részébe, a porzószálakhoz rakják. A virágokon, a portokokon és a virágbimbókban okozott kártétellel súlyos termésveszteséget okoznak. Ez a kártevő az ormányos bogaraknál valamivel magasabb hőmérsékleteken telepszik majd be. Fontos, hogy ne csak a sárga tálak, vagy a sárga ragacslapok fogási eredményeire, hanem főleg a növényvizsgálatra érdemes támaszkodni. A növényvédőszer megválasztásakor figyelembe kell venni, hogy a repce fénybogár több piretroid hatóanyagra mutat rezisztenciát.

További híreink

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás