A cukkinit szinte mindenki imádja. Semleges ízű, elkészíthető párolva, főzve, grillezve, savanyítva, sőt még sütemények alapanyagaként is felhasználható. Az anyatermészet közel ötvenféle tápanyagot pakolt a cukkinibe, ezért kár lenne kihagyni a tavaszi veteményezések sorából az elültetését.

A cukkini egy nyári tökféle, ami a szüretelésekor a legegészségesebb. Héjában koncentrálódik a legtöbb vitamin, rost és tápanyag, ezért a zsenge cukkinit elég alaposan meg kell mosni, akármilyen felhasználását is tervezzük. Hámozni viszont nem kell.

A héjában lévő rostok mellett – ami gyorsítja az anyagcserét –, egy csésze cukkini biztosítja a napi szükségletet C-vitaminból (fotó: Pixabay)

Alig van benne kalória, mégis laktat

Ez a csodás zöldség a fogyókúrázók és a tudatosan táplálkozók szuper növénye, mert nagy víztartalma miatt alig van benne kalória, mégis laktat – írja az agrotrend.hu és a szeretemamezogazdasagot.hu.

A héjában lévő rostok mellett – ami gyorsítja az anyagcserét –, egy csésze cukkini biztosítja a napi szükségletet C-vitaminból.

Komposzttal dúsított talajba

A korai terméshez a cukkinimagokat áprilisban ajánlott elkezdeni elültetni – modultálcákban, tőzegmentes, multifunkcionális komposzt hozzáadásával. Későbbi terméshez az ültetést késő tavasszal meg lehet ismételni.

A palánták szép látványosan elkezdenek növekedni. A gyengébbeket ki kell dobni, az erősebbeket nagyobb tárolókba érdemes ültetni. Ha a cukkinipalánták már elég erősek, és elmúlt a fagyveszély is, szabad elültetni őket a kert megfelelő részébe.

A cukkini igen tápanyagigényes növény, ezért komposzttal dúsított talajba helyezzük ki a palántáit egymástól 90 centiméteres távolságra. A rendszeres öntözést és a folyamatos trágyázást meghálálja. A palánták alját mulccsal érdemes fedni, hogy jobban megtartsa a talaj a nedvességét, és távol tarthatóak legyenek tőlük a kerti kártevők.

Ideális esetben akkor szedjük le a kifejlett növényeket, amikor elérik a tízcentis hosszúságot, ezzel biztosítható a termés folyamatossága.

Napi rutin az öntözés

A cukkini termesztésének a kulcsa a nedvesség. Ahhoz, hogy sok és egészséges termést hozzon, folyamatosan nedvesen kell tartani alattuk a talajt. Ezért a napi rutinba be kell épülnie az öntözésnek. Ha ezt kimarad, akkor a száraz körülmények hatására főleg nem termő hímvirágok fejlődnek ki.

A cukkini természetes ellenségei a csigák is, akik imádnak lakmározni a zsenge
csemegékből (Fotó: Pixabay)

A gyors növekedés és virágzás úgy segíthető, ha kéthetente paradicsomtrágyával dúsítjuk a termőföldjüket.

Soha ne locsoljuk felülről!

Bár a cukkini igényli a nedvességet, a túlzásba vitt vagy rossz technikájú öntözés, illetve a gyakori esőzések könnyen rothadásnak indíthatják. Soha ne locsoljuk a cukkinit felülről! A vizet mindig a szár körüli talajra öntsük. Ha esős és nedves az időjárás, el kell hagyni az öntözést, viszont a vizes virághajtásokat csipkedjük le a fejlődő növények végéről.

A cukkini természetes ellenségei a csigák is, akik imádnak lakmározni a zsenge csemegékből. A növények tövei köré tegyünk ki összetört tojáshéjakat, amik természetes barikádként védik meg a cukkinit a nyálkás betolakodóktól.

Amikor végre eljön a szüret ideje, degeszre ehetjük magunkat a termésből. A cukkini frissen a legfinomabb és legegészségesebb, de száraz és hűvös helyen pár hétig eltartható. Készíthetünk belőle savanyúságot, lekockázva lefagyaszthatjuk, semleges ízének köszönhetően dúsíthatunk vele lekvárokat, sőt különleges chutneykat is főzhetünk cukkiniből.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Paradicsomtermesztés a levegőben

2024.11.08.

Gyökeresen eltérő paradicsomtermesztési módszereket alkalmaznak a gazdák Európában, amelyek alapvetően az éghajlati különbségekből adódnak, de számos egyéb érv is szól egyik vagy másik mellett. A termőföld nélküli, holland rendszerben a paradicsomok nem csak gyorsabban növekednek, de a hozamok is kiemelkedően magasak, ráadásul nagyban csökkenthetők a kártevők okozta kockázatok.

Hogyan tároljuk az almát és a burgonyát egész télen úgy, hogy friss maradjon?

2024.11.08.

A téli tárolásra való előkészületek során az egyik legfontosabb lépés, hogy a burgonya és az alma megfelelően eltartható legyen akár hónapokig.

Eggyel kevesebb eszköz a növényvédelemre: lejár a metribuzin használati engedélye

2024.11.08.

2024. február 15-én lejár az Európai Unióban a metribuzin nevű gyomirtószer használati engedélye, és az Európai Bizottság döntése szerint nem kerül megújításra

Már 119,3 milliárd forintot kifizettek előlegként

2024.11.08.

Az agrártámogatások idei előlegfizetése zavartalanul folyik, a Magyar Államkincstár (MÁK) már október végéig összesen 119,3 milliárd forintot folyósított a mezőgazdasági termelők részére.

Szükség lenne az esőre – a szárazság már veszélyezteti az őszi kalászosok fejlődését

2024.11.08.

Az elmúlt hetekben az anticiklonális hatás következtében Magyarországon száraz és túlnyomórészt napos időjárás volt, ami az őszi talajnedvesség csökkenését eredményezte, különösen a felszíni rétegekben. Bár az éjszakai fagyok már megjelentek, a nappali felmelegedés mérsékelt maradt; a következő napokban is hasonló idő várható, de jövő hét közepétől csapadékosabbra fordulhat az idő.

Csípős hajnalok, kellemes délutánok, de mit tartogat még a hétvége időjárása?

2024.11.08.

Pénteken a párásság, ködfoltok megszűnése után fátyolfelhős, napos, száraz idő várható. A légmozgás döntően gyenge vagy mérsékelt marad. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 15 fok között alakul. Késő estére -3 és +7 ok közé hűl le a levegő.

Partnerhírek
Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Partner

Toxinos kukorica és alacsony fehérjetartalmú búza – mit hoz a jövő?

2024.10.28.

Az idei év kihívásai a mezőgazdaságban nemcsak a mennyiségi termésadatokban, hanem a minőségben is megmutatkoztak. A búza fehérjetartalma és a kukorica toxinfertőzöttsége jelentős kérdéseket vet fel a következő szezonra nézve. Párkányi Gábor, a Mertcontrol ügyvezető igazgatója részletesen bemutatja az idei termés minőségét és a jövőbeni kilátásokat.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
FitoNatur KationMix
Pest, Nagytarcsa

FitoNatur KationMix

21 140 HUF / kanna

Magro.hu Piactér

Több mint 3.000 hirdetés 71 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás