Megdöbbentő számokat lehet olvasni azzal kapcsolatban, hogy éves szinten mennyi élelmiszert dobunk ki a kukába úgy, hogy az még fogyasztásra alkalmas lenne. A probléma világ, uniós és országos szinten is jelen van a mindennapokban. Egyes országokban pedig már törvényileg tiltják a pazarlást.

Annyiféle élelmiszer van manapság a boltokban, hogy ember legyen a talpán, aki könnyen tud választani közülük. Ebből adódóan előfordul, hogy olyan dolgokat is megveszünk, amire igazából nincs is szükségünk. És az később a szemétben végzi. Az egész világot tekintve évente mintegy 1,3 milliárd tonna élelmiszer kerül úgy a kukába, hogy az még fogyasztható lenne. Hát nem döbbenetes mennyiség, miközben egyes országokban éheznek az emberek?

Rengetegen éheznek a világon, mégis, sok élelmiszer landol a kukában
 

A pazarlási ranglista tetején Észak-Amerika és Óceánia ül. Évente fejenként 300 kilogrammnyi ételt dobnak az említett területen élők a szemétbe. Az Európai Unióban Hollandia, Franciaország, Anglia és Németország áll a nem túl előkelő ranglista élén.

Apropó, EU!

Az Európai Unióban évente 88 millió tonna élelmiszer landol a kukákban. Rendszerint olyat dobunk a kukába, aminek az előállítása óriási erőforrásokat emészt fel. Gondoljunk csak bele, hogy a mezőgazdaság használja fel az édesvízkészlet 70 százalékát.

Hazánkban egy év alatt 2 millió tonna élelmiszert dobunk ki. Ez azt jelenti – ha lebontjuk egy főre -, hogy az uniós átlagnál többet pazarol a magyar ember. A pazarlást a háztartási hulladékok komposztálásával, a helyi termékek előnyben részesítésével, és a jól átgondolt vásárlással is csökkenteni lehetne.

Franciaországban törvényileg tiltják a pazarlást. Az erről rendelkező törvény értelmében a szupermarketek nem dobhatják ki az eladatlan élelmiszereket. Az így megmaradt készletet - minőségtől függően persze - vagy jótékonysági szervezeteknek kell felajánlani, vagy pedig állati takarmány is lehet belőle.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Az autósok lesznek a jövő évi adóemelések egyik legnagyobb vesztesei

2024.11.22.

A kormány által benyújtott adótörvény-módosítások alapján jövőre több, az autósokat érintő adó is emelkedik, az infláció mértékéhez igazodva.

Tudja mik azok a kunhalmok és miért, mitől kell azokat megvédeni?

2024.11.22.

A kunhalmok megóvása és népszerűsítése csak akkor lehet sikeres, ha a helyi közösségek is felelősséget vállalnak ezekért a természeti és kulturális értékekért.

Meddig marad velünk a hó?

2024.11.22.

Az előttünk álló három napban változó időjárás várható: pénteken borult, csapadékos idő után estétől fokozatosan csökken a felhőzet, szombaton többnyire napos, helyenként hózáporos idő várható élénk széllel, vasárnap pedig délen naposabb, északon felhősebb, de jellemzően csapadékmentes lesz az idő.

Óriási potenciál van az mRNS-technológiában a Nobel-díjas kutatók beszámolói szerint

2024.11.22.

A nukleozid-módosított mRNS-technológia óriási potenciállal bír az új orvosi terápiák kifejlesztésében – jelentette ki Drew Weismann, a Pennsylvaniai Egyetem Nobel-díjas immunológia professzora a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE) szervezett konferencián.

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás