Itthon is probléma az élelmiszerek pazarlása
Megdöbbentő számokat lehet olvasni azzal kapcsolatban, hogy éves szinten mennyi élelmiszert dobunk ki a kukába úgy, hogy az még fogyasztásra alkalmas lenne. A probléma világ, uniós és országos szinten is jelen van a mindennapokban. Egyes országokban pedig már törvényileg tiltják a pazarlást.
Annyiféle élelmiszer van manapság a boltokban, hogy ember legyen a talpán, aki könnyen tud választani közülük. Ebből adódóan előfordul, hogy olyan dolgokat is megveszünk, amire igazából nincs is szükségünk. És az később a szemétben végzi. Az egész világot tekintve évente mintegy 1,3 milliárd tonna élelmiszer kerül úgy a kukába, hogy az még fogyasztható lenne. Hát nem döbbenetes mennyiség, miközben egyes országokban éheznek az emberek?
A pazarlási ranglista tetején Észak-Amerika és Óceánia ül. Évente fejenként 300 kilogrammnyi ételt dobnak az említett területen élők a szemétbe. Az Európai Unióban Hollandia, Franciaország, Anglia és Németország áll a nem túl előkelő ranglista élén.
Hirdetés
Apropó, EU!
Az Európai Unióban évente 88 millió tonna élelmiszer landol a kukákban. Rendszerint olyat dobunk a kukába, aminek az előállítása óriási erőforrásokat emészt fel. Gondoljunk csak bele, hogy a mezőgazdaság használja fel az édesvízkészlet 70 százalékát.
Hazánkban egy év alatt 2 millió tonna élelmiszert dobunk ki. Ez azt jelenti – ha lebontjuk egy főre -, hogy az uniós átlagnál többet pazarol a magyar ember. A pazarlást a háztartási hulladékok komposztálásával, a helyi termékek előnyben részesítésével, és a jól átgondolt vásárlással is csökkenteni lehetne.
Franciaországban törvényileg tiltják a pazarlást. Az erről rendelkező törvény értelmében a szupermarketek nem dobhatják ki az eladatlan élelmiszereket. Az így megmaradt készletet - minőségtől függően persze - vagy jótékonysági szervezeteknek kell felajánlani, vagy pedig állati takarmány is lehet belőle.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés