A legújabb fejlesztések, a szabályozási kérdések és a technológia fenntarthatósági lehetőségei álltak a Drón Fórum 2024 rendezvény középpontjában, amelyet a Széchenyi István Egyetem Digitális Fejlesztési Központja, az Edutus Egyetem és a Cloud For Intelligent Airplace (CloudIA) Zrt. rendezett november 14-én, a Győri Innovációs Parkban. Az esemény megszervezését az Európai Unió jelenlegi magyar soros elnökségének azon célja ösztönözte, hogy az iparági vezetők, a kutatók és a döntéshozók közös gondolkodással alakítsák a drónhasználat jövőjét.

Az elmúlt években a dróntechnológia rendkívül dinamikusan fejlődött, a folyamatos innovációknak köszönhetően pedig újabb és újabb alkalmazási lehetőségei jelentek meg a mezőgazdaságtól az egészségügyön és a katasztrófavédelmen át az infrastruktúra-üzemeltetésig - írta a Kisalföld.

A legújabb fejlesztések, a szabályozási kérdések és a technológia fenntarthatósági lehetőségei álltak a Drón Fórum 2024 rendezvény középpontjában - Fotó: Dudás Máté, Széchenyi Istán Egyetem
A legújabb fejlesztések, a szabályozási kérdések és a technológia fenntarthatósági lehetőségei álltak a Drón Fórum 2024 rendezvény középpontjában - Fotó: Dudás Máté, Széchenyi Istán Egyetem

Ebben a folyamatban meghatározó szereplő Magyarországon a győri központú Széchenyi István Egyetem, amelynek Digitális Fejlesztési Központja kutatás-fejlesztéseinek egyik fókuszában ez a terület áll. Az intézmény szorosan együttműködik az Edutus Egyetemmel, így megegyeztek, hogy közösen létrehozott leányvállalatukkal, a CloudIA Zrt.-vel rendezik meg a Drón Fórum 2024 rendezvényt a hazai és nemzetközi drón-ökoszisztéma meghatározó szereplőinek bevonásával.

A résztvevők és a témák

A tartalmas programon – amelynek házigazdája Szujó Zoltán televíziós kommentátor volt – több mint százan vettek részt három földrész tíz országából. Olyan elismert szakemberek tartottak előadást, mint Jakub Karas, a cseh Pilóta Nélküli Légi Járművek Szövetség (Unmanned Aerial Vehicle Alliance) elnöke, dr. Eduardo García González, a Polgári Légiforgalmi Szolgáltatók Szervezete (Civil Air Navigation Services Organisation, CANSO) vezető munkatársa, Bongseok Kang, a Korea Testing Laboratory (KTL) csoportvezetője, Emilien Watelet, a belga ID2Move igazgatója és Ludvigh Károly, az ABZ Innovation Kft. ügyvezetője. Ők a drón-ökoszisztéma, a drónhasználat-szabályozás és a drónok városi jelenléte témaköreiben osztották meg gondolataikat a hallgatósággal.

A nap folyamán más témákat – így a drónok szórakoztató- és médiaipari szerepét, valamint dróndetektálási és -elhárítási kérdéseket – körüljáró kerekasztal-beszélgetésekre is sor került neves vendégekkel, többek között Alexander Lena osztrák üzletemberrel, az OPREM Group társigazgatójával, Molnár Zsolttal, a Rotors & Cams Zrt. vezérigazgatójával, valamint Tuzson Gergellyel, a Repülő- és Légisport-szövetség elnökével, a Légtér.hu Kft. egyik ügyvezetőjével.

A fórum megnyitóján prof. dr. Horváth Zoltán, a Széchenyi István Egyetem Gépészmérnöki, Informatikai és Villamosmérnöki Karának dékánja hangsúlyozta: az egyetem elkötelezett abban, hogy a dróntechnológia, IoT-megoldások és innovatív platformok révén is támogassa az ipari és társadalmi fejlődést. Kijelentette, az intézmény Magyarországon élen jár a dróntechnológia fejlesztésében és alkalmazásában. Megjegyezte: a fórum lehetőséget nyújt arra is, hogy a résztvevők közösen alakítsák a dróntechnológiai fejlesztések irányait és jövőjét.

A megnyitó rangját emelte, hogy online Julie Garland, a Közös Európai Drónszövetség (Joint European Drone Associations) elnöke is szólt a jelenlévőkhöz, bemutatva a 2021-ben alakult egyesülést, amelynek 19 ország különböző szervezetei a tagjai.

Az eseményen CloudIA Zrt. ügyvezetője, dr. Szauer Balázs hangsúlyozta: az Európai Unió drónokkal és adatvédelemmel kapcsolatos szabályozása már most is elégséges, de a felhasználók ismereteinek bővítése ebben a témában is nagyon fontos.

Szilasi Péter Tamás, az Edutus Egyetem vállalati és nemzetközi kapcsolatok igazgatója arról beszélt, hogy a drónok rendkívül jól használhatók az iskolai oktatásban, amit jelez, hogy a World Robot Olympiad nemzetközi robotépítő és programozó versenysorozatban is lesz majd drón kategória. Kiemelte, hogy fontos kihívás a pedagógusok felkészítése az új technológiák használatára.

A fórum – ahol a szakmai programok mellett drónbemutatón is részt vehettek az érdeklődők – helyszínéül szolgált a szakmai eszmecseréknek, és ígéretes hazai, valamint nemzetközi együttműködésekhez járult hozzá - írta a cikk.

További híreink

Világrekord-közeli dámtrófeát ejtettek el Magyarországon

2024.12.04.

Veszprémvarsány határában egy cseh bérvadász egy aranyérmes dámbikát ejtett el, amely a magyar vadgazdálkodás történetének egyik legkiemelkedőbb trófeája lett.

Több 100 palackot törtek szét a francia szőlőtermelők tüntetésén

2024.12.04.

A szőlészek az olcsó külföldi borok nagyarányú behozatala ellen tiltakoztak, kormányzati beavatkozást sürgetve Franciaország déli részén, Béziers városában.

Öntözési közösségek: új fegyver a szárazság ellen

2024.12.04.

Az elmúlt másfél évben az agrártárca 286 öntözési közösséget ismert el, amelyeket vissza nem térítendő támogatásokkal is segítenek.

Sok helyen módosíult a AKG pályázati felhívás, hozzuk a részleteket

2024.12.04.

Megjelent a KAP Nemzeti Irányító Hatóság 58/2024. számú közleménye az „Agrár-környezetgazdálkodási kifizetések (AKG)” című (KAP-RD19a-1-24 kódszámú) felhívás módosításáról, sok részletet változtattak meg.

A magyar sertéshús új aranykorát építenék: hogyan érte el az éves fogyasztás a 30 kilót?

2024.12.04.

A Vidékfejlesztési Program keretében közel 450 sertéstartó vállalkozás részesült 85 milliárd forint támogatásban, és további 10,2 milliárd forint áll rendelkezésre az állatjóléti támogatásokra.

Havas eső és havazás érkezik

2024.12.04.

A következő három nap időjárását erősen felhős, párás idő jellemzi majd, helyenként gyenge csapadékkal, csütörtökön nyugaton több napsütéssel, pénteken pedig egy érkező csapadéksávval, amely esőt, havas esőt és havazást hozhat, miközben a hőmérséklet 1 és 7 fok között alakul.

Partnerhírek
Partner

Védjük a gyökereket az Agrováció termékével

2024.12.03.

A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.

Partner

AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?

2024.11.29.

Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 1.100 hirdetés 104 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás