Hirdetés
Január 1-től szigorú szabályok védik a gazdákat a felvásárlókkal szemben
2025. január 1-jétől új jogszabályok léptek életbe, amelyek célja a gazdálkodók és kisgazdaságok pozíciójának megerősítése a felvásárlókkal szemben. A friss törvényi szabályozásoknak köszönhetően a termelők gyorsabban hozzájuthatnak árujuk ellenértékéhez, miközben szigorúbb szankciók sújtják azokat a felvásárlókat, akik nem tartják be a fizetési határidőket.
Az Országgyűlés által elfogadott termelővédelmi törvénycsomag egyik legfontosabb eleme, hogy a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek kifizetésének 30 napos határideje megszegése immár közigazgatási bírságot von maga után. Ha egy felvásárló ismételten megszegi ezt a szabályt, akár a tevékenységétől is eltilthatják. Az Agrárminisztérium célja ezzel a termelők gazdasági biztonságának növelése, valamint az átláthatóbb felvásárlási folyamatok megteremtése.
Szankciók a késedelmes fizetésekért
A mezőgazdasági termékek vásárlóinak az áru átvételétől számított 30 napon belül ki kell fizetniük az ellenértéket, feltéve, hogy a termelő az átvételt követő 15 napon belül helyesen kiállítja a számlát. E szabály megsértése eddig csak polgári peres úton volt szankcionálható, 2025-től azonban közigazgatási bírságot is kiszabhatnak. Ismételt szabálysértés esetén a felvásárló tevékenységét is megtilthatják.
Hirdetés
Új szerződési szabályok és mintaszerződések
A gazdák védelmét szolgáló további intézkedésként a felvásárló vállalkozásoknak már 2024 közepétől be kellett építeniük szerződéseikbe a kockázatmegosztásra vonatkozó előírásokat a sertés-, baromfi- és zöldség-gyümölcs ágazatban. A szabályok betartását 2025-től szigorúan ellenőrzik, és a nem megfelelő szerződéseket alkalmazó vállalkozásokat szankcionálhatják. Az ágazati szakmaközi szervezetek mintaszerződésekkel segítik a jó gyakorlatok elterjesztését.
Új együttműködési forma: a termeltetői szerződés
Egy másik újdonság a termeltetői együttműködés jogintézménye, amely a termelők és termeltetők között létrejövő, kölcsönös érdekeken alapuló kapcsolatot szabályozza. Ebben a rendszerben a termeltetők – például élelmiszerfeldolgozók, nagykereskedők vagy bérhízlalást végző termelők – szerződésben rögzítik az általuk nyújtott szolgáltatások feltételeit, amely lehet akár tenyésztés vagy hízlalás.
Átláthatóbb mezőgazdasági folyamatok
Az Agrárminisztérium várakozásai szerint az új szabályok jelentős előrelépést hoznak a magyar mezőgazdaságban, mivel kiszámíthatóbbá és tervezhetőbbé teszik a gazdasági kapcsolatokat, miközben javítják a termelők pozícióját a piacon.
Forrás: AM
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Megjelent a Mezőgazdasági kisüzemek beruházási támogatása pályázat
A korábbi tervezethez képest némileg változtak a pályázati kiírás feltételei.
Hogyan juttassam ki a nitrogénműtrágyát és melyik műtrágyát válasszam?
Legkésőbb januárban meg kell tervezni az őszi vetések nitrogén-fejtrágyázását, hiszen közeleg az az időszak, amikor a búza és a repce ismét fejlődésnek indul, és akkor bizony nem szabad késlekedni.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatSörárpa lombtrágya C-komplex Réz-kén-cink, alacsony fehérje, jó osztályozottság, sörárpa minőség
1 150 HUF / l
+ áfaVinasz műtrágya, lombtrágya, növénykondicionáló AÖP 1 pont
Több mint 3.200 hirdetés 145 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés