A januári meleg nem árt a legtöbb növénynek, csak a kártevők és kórokozók
Aggódnak a gazdák az évszakhoz képest szokatlan januári meleg időjárás miatt. Azonban a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) szerint a legtöbb növényre ez nem lesz negatív hatással, mivel a természet ilyenkor még javában pihen, a szőlő és a gyümölcsök is úgynevezett mélynyugalmi állapotban vannak.
Rosszat hozhat a januári meleg?
Az agrárkamara felhívta a figyelmet arra, hogy bár a napokban - helyi jelleggel - főként a dísznövényeknél rügyezést figyeltek meg, elmondható, hogy a növénykultúrákat többnyire még nem zavarta meg a mélynyugalmi állapotban a meleg idő. Ez csak egyes mikroklímáknál, egy-egy melegebb területen és meghatározott talajszerkezet esetében fordult elő. Anyagunkat a Magyar Mezőgazdaság oldal cikke alapján állítottuk össze.
A Kamara tájékoztatása szerint a várható lehűlés segíthet abban, hogy a növények visszataláljanak a normális életciklusukhoz. Az igazi veszélyt az jelenthetné, ha rövid időn belül nagy hőingadozások következnének be.
Hirdetés
A NAK szerint a növények a december-januári mélynyugalmi szakaszban a leginkább ellenállóbbak. Ilyenkor a nagy meleg és a nagy hideg is csak nagyon ritkán, különleges egyéb feltételek teljesülése mellett tehet kárt bennük. Azonban az átmeneti, néhány napos erősebb felmelegedés nem indítja meg az élettevékenységüket. Amennyiben a szokatlanul meleg időszakot viszont kemény fagyok követik, az veszélyeztetheti az őszi vetésű szántóföldi kultúrákat is. Főként az őszi káposztarepce fiatal hajtásait érhetik emiatt komoly károk.
A természet rendje szerint február elején, közepén váltanak át a növények az úgynevezett kényszernyugalmi szakaszba. Ezt követően a felmelegedés hatására elindul a nedvkeringésük, valamint megduzzadnak a rügyek. A növények abban a fázisban és azt követően válnak érzékenyebbé, különösképpen a tavaszi fagyokra.
Lesz gond a kártevőkkel és a kórokozókkal
A meleg miatt azonban az utóbbi években egyre nehezebb a növényvédelem, mert több az áttelelő kártevő és kórokozó. Ezek a tavaszi kedvező körülmények beálltával rögtön károsítani, illetve fertőzni kezdenek. Ezért erre a gazdáknak az idei évben is fokozottan kell majd figyelniük. A januári meleg miatt épp időben lehet felkészülni a hívatlan vendégek fogadására, ehhez ebben a cikkünkben írtunk egy ajánlót a Kártevők elleni védekezés lehetőségei című könyvre.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés