Véget ért a baromfitartók átfogó ellenőrzése. Az egy hetes vizsgálatsorozatot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) a Baromfi Termék Tanács és a kormányhivatalok együttműködésével hajtotta végre szeptember végén. Járványvédelem szempontjából többségében mindent rendben találtak.

A vizsgálat célja a baromfitartó telepek járványvédelmének ellenőrzése volt. Ez azért fontos, mert az állattartók az előírások betartásával sokat tehetnek az ágazat kockázatok csökkentéséért és megelőzéséért. Ilyen kockázat az újabb madárinfluenza járvány is. A szakemberek a szemlét vegyes tapasztalatokkal zárták. Az auditról a NÉBIH számolt be.

Járványvédelem: jobb, de van hova fejlődni
Bács-Kiskun, Békés és Csongrád megye a központban

A szeptember végi nagyszabású járványvédelmi vizsgálatot azért szervezte meg a hatóság, hogy lecsökkentse a madárinfluenza újbóli megjelenésének kockázatát. A szakemberek elsősorban a madárinfluenzával leginkább veszélyeztetett megyékben mérték fel a baromfiágazat járványügyi készültségét.

A NÉBIH ellenőrei a felkeresett állattartók egyikénél sem tapasztaltak olyan hiányosságot, ami azonnali intézkedést igényelt volna. Minden telep körbe volt kerítve, az állományokat mindenhol zártan, fedett helyen etették. Sehol sem lépték túl az előírt telepítési sűrűséget, így – ha azt a járványügyi helyzet megkövetelné – megvalósulhat az állatvédelmi szempontoknak is megfelelő zárt tartás. Csaknem mindenhol megvoltak az állatok és a takarmány nyomon követését biztosító dokumentumok. A takarmányt is úgy tárolták, hogy azzal a vadon élő madarak ne érintkezhessenek. A legalapvetőbb járványvédelmi feltételek ezáltal mindenhol teljesültek.

Ötletes járványvédelem

A felelős, átgondolt állattartói magatartás eredményeként az ellenőrök több helyen találkoztak olyan megoldásokkal is, amelyek lehetővé tették, hogy alacsony költséggel, ötletesen valósítsák meg az Országos Főállatorvos előírásait. Ilyen például a kerítés vonalában lévő régi, használaton kívüli épület átalakítása takarmánytárolóvá. Ezt úgy, hogy a takarmányszállító járműveknek ne kelljen a telepre behajtani. Vagy épp fekete-fehér rendszerű öltözőként használtak egy alkalmas módon kettéosztott és működtetett lemezkonténert.

Járványvédelem rossz példákkal

Ugyanakkor voltak sajnos rossz állattartói gyakorlatok is. Ez pedig fokozhatja a madárinfluenzával történő fertőződés kockázatát. Több telepen volt például derékig, vagy mellmagasságig érő gaz, ami kiváló búvó-, de akár fészkelőhelyet is jelent a vadmadarak számára. Több gazdaságban voltak gazdasági vashulladékból, betonoszlopokból, néhol kommunális szemétből álló rakások, kupacok, amelybe szívesen költöznek be az egerek és a patkányok. Volt olyan gazdaság, ahol a lakótér a telep részeként helyezkedett el. Ez pedig indokolatlanul és veszélyesen nagy átmenő forgalmat idézett elő az állattartó telepen. Pedig ezen létesítmények esetében a cél éppen az, hogy a forgalmat csökkentsék.

Szemléletváltásra van szükség

A vizsgálat tapasztalatait összefoglalva érezhető volt  a javulás. De az igazi szemlélet- és gondolkodásmód változása még várat magára. Az állattartáshoz kapcsolódó járványvédelmi beruházások megvalósításában és azok mindennapi használatában van még hova fejlődni.

Az állattartók többsége továbbra is csak a hatóság által előírt, az újratelepítéshez szükséges (ellenőrizhető és büntethető) minimum feltételeket teljesíti. Bár a felkészültség javult az előző néhány évhez képest, emiatt még mindig nem éri el a hatékony és az eredményes járványvédelem szintjét, amivel elkerülhető lenne egy, a tavalyihoz hasonló méretű járvány kialakulása. A valódi változáshoz még hosszú évek munkájára lesz szükség  az állattartók, az integrátorok, a különféle szakmai szervezetek és a hatóság részéről is.

Megosztás

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás