Nagykorúak lettek hazai szójatermesztők: az idei aszályos időjárás ellenére elért 2,9 tonnás átlaghozamok ezt igazolják - mondta Nagy István agrárminiszter a Szója Fórumon a budapesti Vajdahunyadvárban. A miniszter a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület közös rendezvényén elmondta, hogy idén Magyarországon 174 ezer tonna szója termett mintegy 60 ezer hektáron. Ez viszont nem fedezi a hazai szükségleteket, ráadásul jelentős részét külföldön értékesítik. Az Agro Napló anyagát szemléztük. Eszerint a nemzeti fehérjestratégiában megfogalmazott cél az, hogy legalább 100 ezer hektárra emelkedjen a szója vetésterülete. Továbbá a megtermelt mennyiség érje el a 300-350 ezer tonnát, ami az ország import szójaszükségletének nagyjából a felét fedezi. Nagy István szerint ezt akár már 3 éven belül is el lehetne érni.
A hazai szójafeldolgozás erősítésre szorul és növelni kell a fehérjenövények termőterületét is Magyarországon
Stratégiai célunk nemcsak a GMO-mentes szójatermesztés bővítése, de a belföldi feldolgozás és felhasználás ösztönzése is. Bár hosszabb távon biztos a növekvő kereslet, rövid távon komoly kockázatot jelent a tőzsdei áringadozás és a kínai ASP járvány terjedése – folytatta az agrárminiszter.
Több élelmiszer, több fehérje kell
Hosszabb távon mindenképp teljesítménykényszerben lesz a hazai mezőgazdaság, mivel 10 éven belül a világ élelmezésében mintegy 40 százalékkal bővül a fehérjeigény, amit vagy húsból, vagy különféle fehérjenövények felhasználásával lehet majd kielégíteni. E tekintetben is megkerülhetetlen a szója az élelmezési szempontból kedvező aminosav összetétele miatt, vagyis a termény mindenféleképpen felértékelődik - mondta Nagy István.
A hazai agrárium fehérjeigényét azonban jelenleg sem szójából, sem egyéb fehérjenövényből nem tudjuk kielégíteni. Ezért fontos lenne, hogy újra felelevenítsük a tájadottságainknak megfelelő, lassan feledésbe merülő alternatív fehérjenövényeink termesztésével kapcsolatos ismereteket - mondta a miniszter. Szerinte a magborsó, a szegletes lednek, a lucerna takarmányozási célú hasznosításáról sem mondhatunk le, azonban a gazdaságos termesztéshez, felhasználáshoz is szükség van további kutatásokra, nemesítő munkára.
Együttműködés a fehérjenövények termesztésének fellendítéséért
A fórumon a NAK, a Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület, valamint a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) stratégiai együttműködési megállapodást írt alá. Ebben többek között a legfrissebb kutatási eredmények, az innovációs tartalmak széles körben elérhetővé tétele és megosztása szerepel.  A megállapodást Zászlós Tibor, a kamara mezőgazdaságért felelős országos alelnöke, Gyuricza Csaba, a NAIK főigazgatója, és Vadász Attila, az egyesület elnöke írta alá. 
Gyuricza Csaba az aláírás után elmondta, hogy 2017-ben kezdődött a nemzeti fehérjetakarmány program kidolgozása, amelyet átalakított koncepcióval és tartalommal indítanak el 2019-ben, az ágazati szereplők összefogásával.
4-5 éven belül olyan eredményt akarunk felmutatni, amely érdemben hozzájárul a szója vetésterület növeléséhez. De azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a fehérjeprogram nem szójaprogram, ezért az alternatív fehérjenövényekkel, ipari melléktermékkel kapcsolatos takarmányozási technológiák, receptúrák kutatása is komoly figyelmet kap majd - mondta a főigazgató.
[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=gxtjJqAkvpg[/embedyt]

Megosztás

További híreink

A NitroVolt zöld technológiája új korszakot nyit a műtrágyatermelésben

2024.11.24.

A NitroVolt nevű dán startup a magvető tőkebevonás révén a jövőbe ugrik a kibocsátásmentes ammóniatechnológiával, amely lehetővé teszi a gazdálkodók számára, hogy közvetlenül hozzáférjenek a fenntartható műtrágyaforráshoz.

Intelligenciából jeles: csak a szükséges helyre és mértékben juttatja ki a tápanyagokat a műtrágyázó rendszer

2024.11.24.

A Stout intelligensen adagoló műtrágyázó rendszere olyan megoldás, amely átalakítja a kereskedelmi gazdálkodók trágyázáshoz való hozzáállását. Ez a technológia a növénytrágyázás olyan megközelítését vezeti be, amely a pontosságra, a költséghatékonyságra és a fenntarthatóságra összpontosít.

Invazív fajok támadása: Mosómedvék és nutriák okozta kihívások Magyarországon

2024.11.23.

Két gyérítési akció zajlott le a magyarországi mosómedvék és nutriák állományának visszaszorítása érdekében az elmúlt hónapokban, a feladat azonban korántsem fejeződött be. Mivel mindkét inváziós faj gyorsan terjed, és országszerte számtalan nehezen kezelhető problémát okozhat, további terjedésük lassítása természetvédelmi, vízügyi és mezőgazdasági szempontból is kulcsfontosságú kérdés.

Korallvirág kisokos: Fény, víz és gondoskodás lépésről lépésre

2024.11.23.

A korallvirág (Kalanchoe blossfeldiana) egy kedvelt szobanövény, amely színes virágaival és kevés gondozási igényével hódít a növénykedvelők körében. Különleges tulajdonságai és változatos színei miatt sokan választják, ám a megfelelő gondozásával kapcsolatban mégis sok kérdés merülhet fel. Összegyűjtöttük a leggyakrabban feltett kérdéseket és válaszokat, hogy mindenki megtalálja a legjobb módszereket ennek a gyönyörű növénynek az ápolására.

A területalapú támogatási rendszerről beszélt a NAK elnöke

2024.11.23.

Nélkülözhetetlen eleme a területalapú támogatási rendszer a hatékony és fenntartható mezőgazdasági művelésnek - mondta Papp Zsolt György, a NAK elnöke

Újra videón szerepel egy bükki medve

2024.11.23.

Az elmúlt években megbarátkoztak a medvék a Bükkel és Nógráddal.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás