A folyókat övező árterek kiemelten fajgazdag ökoszisztémákat tartanak fent. Ennek oka, hogy átmenetet jelentenek a vizes és a szárazföldi területek között, így rengeteg tápanyag halmozódik fel bennük, ami kedvez a biodiverzitásnak is. Azonban számos folyó esetében megszüntették ezeket a területeket, ami nem csak a biológiai sokféleség, de a vízminőség rovására is megy. A Dunát például ártereinek 70-80 százalékától fosztották meg. Ezeket főként mezőgazdasági területekké alakították, amivel megfosztották az ökoszisztémák funkcióitól és szolgáltatásaitól.

Egy bizonyos szintig a folyók képesek lebontani a beléjük mosódó tápanyagokat, részben a mederben, részben pedig az árterületeiken. Az IDES projektben résztvevő kutatók meghatározták, hogy mennyiben járulnak hozzá a nitrogén mennyiségének csökkentéséhez az árterek a Duna folyó mentén - írta a Phys.org cikkére hivatkozva a Magyar Mezőgazdaság. Az IDES egy olyan nemzetközi projekt, melynek célja a Duna és mellékfolyói vízminőségének javítása az ökoszisztéma-szolgáltatásokon alapuló integrált ártéri menedzsmenttel.

A folyókat övező árterek kiemelten fajgazdag ökoszisztémákat tartanak fent

A vizsgálat területe a Duna volt

„A tanulmányunk különleges része az, hogy most először óriási területet vizsgáltunk, mivel a Duna Európa második legnagyobb vízgyűjtőjével rendelkező folyója” – mondta el a Leibniz Édesvízi ökológiai és Szárazföldi Halgazdálkodási Kutatóintézet (Leibniz Institute of Freshwater Ecology and Inland Fisheries - IGB) tudósa és a tanulmány társszerzője, Dr. Andreas Gericke.

A kutatók a témával kapcsolatban arra voltak kíváncsiak, mennyire képesek a tápanyagok lebontásában segíteni a még meglévő árterek. Ehhez a csapat az Leibniz Édesvízi ökológiai és Szárazföldi Halgazdálkodási Kutatóintézetben kifejlesztett MONERIS modellt alkalmazta, ami képes meghatározni a különböző forrásokból érkező tápanyagok mennyiségét – például a levegőből, mezőgazdasági műtrágyázásból, és szennyvíztelepekről – és előre jelzi ezek sorsát, valamint felbukkanását a vízrendszerben.

Így károsodik és javul a víz

A legtöbb a mezőgazdaságból (44 százalék) származik, ezután következnek a városi kibocsátók (30 százalék). A bekerülő anyagok kétharmada eléri a Fekete-tengert, míg harmada, nagyjából 160 ezer tonna a víztestekben lebomlik. Ahhoz, hogy megbecsüljék az árterek nitrát-visszatartási képességét, a kutatók a MONERIS-számításokat további modellekkel egészítették ki a Dunára és mellékfolyóira, a Szávára, a Tiszára és a Jantrára vonatkozóan. Ezeken a részeken 3842 négyzetkilométer árteret találtak, ami a Duna-medence összes aktív árterének közel felét teszi ki.

„A legtöbb nitrát a vízhálózatban bomlik le, például planktonok vagy baktériumok (denitrifikáció) veszik fel. Azonban az árterek szerepe sem elhanyagolható a tápanyag visszatartást tekintve” – mondta Andreas Gericke. 

Az eredmények szerint a még funkcionálisan működő árterek 33 ezer 200 tonna nitrátot bontanak le évente, ami a beérkezett mennyiség 6,5 százaléka. A modellezésből származó eredmények alapján a kutatók úgy becsülik, hogy a nitrát megkötése 14,5 százalék is lehet, ha nagyjából 1300 négyzetkilométer még megmenthető árteret és holtágat csatolnának vissza a fő víztestekhez.

Ezek a projekt eredményei

„Az eredményeink meggyőzően mutatják, hogy van értelme az árterek megőrzésének és visszaállításának. Nem csak azért, mert képesek a tápanyagokat lebontani, hanem mert a biodiverzitás védelmében is fontos szerepük van a számtalan más ökoszisztéma szolgáltatás mellett” – mondta Martin Tschikof, a bécsi Természeti Erőforrások és Élettudományok Egyetemének (BOKU) Hidrobiológiai és Vízgazdálkodási Intézetének munkatársa, a tanulmány vezető szerzője. 

A leegyszerűsített feltételezések és adatok csak visszafogott következtetéseket eredményeznek. Azonban még így is jó alapot biztosítanak ahhoz, hogy nagyobb figyelmet kapjanak az árterek és azok helyreállítása Európa nagy vízgyűjtő területein, a jó vízminőség megtartása vagy visszaállítása érdekében - írták.

Megosztás

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás