A nitrogén hasznosítása már hosszú évek óta téma a növénytermesztők körében. Mindenki tisztában van vele, hogy a kijuttatott mennyiségnek csupán töredékét használják fel a növények, ez viszont pénzkidobás a gazdáknak és felesleges terhelés a környezetnek. Mexikóban most erre a problémára találtak megoldást kutatók.

Nitrogént kijuttatni a növényekre a fejlődés szempontjából létfontosságú, azonban irdatlan nagy költség is egyben. A nitrogén hatóanyagnak ugyanis csak a 30 százalékát veszik fel a növények, a maradék 70 százalék viszont kimosódik a talajból, vagy éppen dinitrogén-oxid formájában távozik a légkörbe, károsítva ezzel az ózonréteget. Megvonni viszont nem lehet a növényektől, ugyanis a hatóanyag nélkül nem lehetne megfelelő mennyiségű terményt termelni a világ szántóföldjein.

A búzának kifejezetten jót tenne a nitrogénmegkötő elővetemény
 

Erre a problémára sokan próbáltak már megoldást találni, most azonban a cimmyt.org írása szerint mexikói kutatók úgy tűnik, rátaláltak a megoldás kulcsára. Rájöttek ugyanis, hogy léteznek olyan növények, amelyek megkötik az elemet és lehetővé teszik a nitrogán későbbi hasznosítását a területen később termesztett növények számára. Ilyen nitrogén-inhibíciós (BNI) növény például több Brachiaria fűféle is.

Az ilyen fűfélék beillesztése a vetésforgóba jó hatással lehet mind a növénytermesztésre, mind az állattenyésztésre. Ugyanis ezek a fűfélék alkalmasak szarvasmarhák takarmányozására is, valamint a később itt termesztett növényeknek sokkal kevesebb nitrogént kell kijuttatni, mint normál esetben. Ez elsősorban a búzatermesztésben lehet forradalmi, ugyanis a világ nitrogén műtrágya felhasználásának 20 százaléka a búzában kerül kijuttatásra.

Sőt, a mexikói kutatók már azzal próbálkoznak, hogy ezt a nitrogén megkötő és átalakító képességet más növényekbe is bevigyék. Ezzel hatalmas mértékben lehetne javítani a felhasznált nitrogén hasznosítását, valamint visszafogható lenne a nitrogén-oxid légkörbe kerülése.

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás