A nitrogén hasznosítása már hosszú évek óta téma a növénytermesztők körében. Mindenki tisztában van vele, hogy a kijuttatott mennyiségnek csupán töredékét használják fel a növények, ez viszont pénzkidobás a gazdáknak és felesleges terhelés a környezetnek. Mexikóban most erre a problémára találtak megoldást kutatók.

Nitrogént kijuttatni a növényekre a fejlődés szempontjából létfontosságú, azonban irdatlan nagy költség is egyben. A nitrogén hatóanyagnak ugyanis csak a 30 százalékát veszik fel a növények, a maradék 70 százalék viszont kimosódik a talajból, vagy éppen dinitrogén-oxid formájában távozik a légkörbe, károsítva ezzel az ózonréteget. Megvonni viszont nem lehet a növényektől, ugyanis a hatóanyag nélkül nem lehetne megfelelő mennyiségű terményt termelni a világ szántóföldjein.

A búzának kifejezetten jót tenne a nitrogénmegkötő elővetemény
 

Erre a problémára sokan próbáltak már megoldást találni, most azonban a cimmyt.org írása szerint mexikói kutatók úgy tűnik, rátaláltak a megoldás kulcsára. Rájöttek ugyanis, hogy léteznek olyan növények, amelyek megkötik az elemet és lehetővé teszik a nitrogán későbbi hasznosítását a területen később termesztett növények számára. Ilyen nitrogén-inhibíciós (BNI) növény például több Brachiaria fűféle is.

Az ilyen fűfélék beillesztése a vetésforgóba jó hatással lehet mind a növénytermesztésre, mind az állattenyésztésre. Ugyanis ezek a fűfélék alkalmasak szarvasmarhák takarmányozására is, valamint a később itt termesztett növényeknek sokkal kevesebb nitrogént kell kijuttatni, mint normál esetben. Ez elsősorban a búzatermesztésben lehet forradalmi, ugyanis a világ nitrogén műtrágya felhasználásának 20 százaléka a búzában kerül kijuttatásra.

Sőt, a mexikói kutatók már azzal próbálkoznak, hogy ezt a nitrogén megkötő és átalakító képességet más növényekbe is bevigyék. Ezzel hatalmas mértékben lehetne javítani a felhasznált nitrogén hasznosítását, valamint visszafogható lenne a nitrogén-oxid légkörbe kerülése.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás