Lehet, hogy a szüleinknek volt igazuk, amikor azt mondták, hogy együnk több zöldséget. Egy új tanulmány kimutatta, hogy az általunnk is rendszeresen fogyasztott brokkoli tartalmaz bizonyos molekulákat, amelyek védik és elősegítik a bélrendszer egészségét, valamint gátolják a betegségek kialakulását. Ez tovább erősíti a bizonyítékot, hogy ez a zöldség valóban szuperélelmiszer.

A Penn State University tudósai egereken végeztek vizsgálatokat, és megállapították, hogy a brokkoliban lévő molekulák egy olyan receptorhoz kötődnek, amely segít megvédeni a vékonybél nyálkahártyáját.

A Pittsburghi Gyermekkórház szerint kulcsfontosságú, hogy jól működő vékonybéllel rendelkezzünk, mivel az emésztési folyamat során ez végzi a munka nagy részét (Fotó: Pixabay)

Egészségmegőrző bélbolyhok

Megállapították, hogy amikor ez a kötődés megtörténik, akkor „számos olyan tevékenységet indít el, amely befolyásolja a bélsejtek működését”.

Vannak bizonyos sejtek, amelyek a bélbolyhokat bélelik, és amelyek segítenek az egészségünk megőrzésében. Ezek közé a sejtek közé tartoznak a pókhálósejtek, amelyek a bélfal mentén egy „védő nyálkaréteget” képeznek, valamint a Paneth-sejtek, amelyek emésztőenzimeket tartalmazó lizoszómákat termelnek.

A kutatók összefüggést találtak a brokkoli fogyasztása és az ilyen típusú sejtek megléte között.

A Pittsburghi Gyermekkórház szerint kulcsfontosságú, hogy jól működő vékonybéllel rendelkezzünk, mivel az emésztési folyamat során ez végzi a munka nagy részét.

Más kutatások szerint a több keresztesvirágú zöldség, például brokkoli fogyasztása segíthet a rák és a 2-es típusú cukorbetegség előfordulási arányának csökkentésében.

„Mindannyian tudjuk, hogy a brokkoli jót tesz nekünk, de miért? Mi történik a szervezetben, amikor brokkolit eszünk?” – tette fel a kérdést közleményében Gary Perdew, a Penn State Állami Egyetem H. Thomas és Dorothy Willits Hallowell Mezőgazdasági Tudományok Tanszékének vezetője.

Majd így folytatta: „Kutatásaink segítenek feltárni azokat a mechanizmusokat, amelyek segítségével a brokkoli és más élelmiszerek jótékonyan hatnak az egerek és valószínűleg az emberek egészségére is. Ez erős bizonyítékot szolgáltat arra, hogy a keresztesvirágú zöldségeknek, mint a brokkoli, a káposzta és a kelbimbó, a normál egészséges étrend részét kell képezniük.”

A vizsgálat elvégzése érdekében – az eredményeket a Laboratory Investigation című folyóiratban tették közzé – a kutatók egerek egy csoportját olyan étrenddel etették, amely 15% brokkolit tartalmazott, ami az emberek esetében körülbelül napi három és fél csésze zöldségnek felel meg.

Egy kontrollcsoport egeret is etettek egy olyan „tipikus laboratóriumi étrenddel”, amely nem tartalmazott brokkolit.

Milyen mértékben aktiválódtak a receptorhoz kötődő molekulák?

Miután az egereket a különböző étrendekkel etették, a tudósok elemezték az állatok szöveteit különböző tulajdonságok szempontjából. Többek között azt is, hogy milyen mértékben aktiválódtak az arilhidrogén-receptor ligandumok, vagyis a receptorhoz kötődő molekulák.

A vizsgálat eredményeként megállapították, hogy azoknál az egereknél, amelyek nem kaptak 15% brokkolit tartalmazó étrendet, nem volt AHR-aktivitás, és ez „megváltozott bélgátfunkciót” eredményezett.

Konkrétan, a brokkolit nem kapó egereknél kisebb volt a pókhálósejtek és a védő nyálka száma a vékonybélben, valamint kisebb volt a táplálék tranzitideje, és csökkent a Paneth-sejtek és a lizoszóma-termelés szintje.

„A brokkolit nem kapó egerek bélrendszerének egészsége számos olyan módon károsodott, amelyekről ismert, hogy összefüggésbe hozhatók a betegségekkel” – mondta Perdew.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás