Őszi káposztarepce fajtabemutatót tartottak a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Nyírtelek közeli Gyulatanyán. A kísérleti telep vezetője, Augusztinyi András mellett részt vett a tanácskozáson Jakab István, az országgyűlés alelnöke, a MAGOSZ elnöke, Várszegi Gábor, a NÉBIH Mezőgazdasági, Genetikai Erőforrások Igazgatóságának vezetője, valamint Rácz Imre, a NAK Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei elnöke is.

A rendezvényről a Magyar mezőgazdaság készített beszámolót, ezt az anyagot szemléztük. 

Őszi káposztarepce fajtabemutatót tartottak a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Nyírtelek közeli Gyulatanyán - képünk illusztráció
Őszi káposztarepce fajtabemutatót tartottak a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Nyírtelek közeli Gyulatanyán - képünk illusztráció

A lehetőségekről és a jövőről is szó volt

Jakab István szerint fontos kérdés, hogy vajon tudunk-e és miként lehet alkalmazkodni a klímaváltozás valamennyi következményéhez. Hazánkban együtt állnak rendelkezésre a legkorszerűbb gépek, a legkiválóbb hibridek, a hozzáértő szakemberek, mégis botladozunk. A klímaváltozás miatt megváltozott csapadékviszonyokra ez idáig még nem adtunk hatásos választ, vetünk, ha a termőtalaj csontszáraz, akkor is.

Rácz Imre a szakmai okok között arról szólt, hogy az ország északkeleti részében a talajból hiányzik a téli csapadék, így a nyári kalászosoknál fél, közepes termés várható. Az ukrajnai készletek kimerültek, ennek hatására hazánkban a gabona iránti kereslet javult, emiatt a gazdák hangulata is jobb lett. Kérdésben fogalmazta meg, hogy meddig tűrhetjük még azt, hogy a kereskedők nagy haszonnal dolgoznak, a termelőnek pedig alig jut valami. Az országnak ebben a térségében meghatározó (volt) a burgonya, jelenleg 840 hektáron termesztik és 30 hektáron folytatnak vetőgumó-szaporítást. Ebben legalább az önellátás szintjét jó lenne elérnünk, egyelőre ez vágyálomnak látszik.

A gazdaságátadás nehezen megy. Kiépült a jégkárelhárítási rendszer, s ahelyett hogy ennek örülnénk, ma az a közvélekedés, hogy azért nem esik Szabolcsban az eső, mert a jégkárelhárító rendszerek üzemelnek. Ennél jobb hír, hogy a térségben 2200 gazda ajánlott fel területet vízvisszatartás céljára.

Várszegi Gábor összefoglaló értékelésben mutatta be a vetések helyzetét. Az őszi káposztarepce jelenleg 177 ezer hektár, 2019-ben ennek még a kétszerese volt. Az április 5-i határszemlék tanúsága alapján 60 százalékuk kiváló minősítésű, 10 százalék pedig gyenge. Az elmúlt évi rep­ceeredményünk hektáronként 3,13 tonna volt, így az éves össztermés kis híján 600 ezer tonna lett. Ennél a növénynél a fajtakínálat átlagon felüli, az EU fajtalistán 1785 repce szerepel, Az itthoni fajtalistánk 181 hibrid repcét és 10 szabadelvirágzású fajtát tartalmaz. A nemesítő cégek között vezet a RAPOOL, a Bayer-Monsanto, a KWS, a Limagrain, a BASF és a Lidea - fogalmazott.

Az őszi búza vetésterülete 1 millió hektár alá csökkent, a tényleges adat 945 224 hektár. A vármegyék közötti rangsort Jász-Nagykun-Szolnok vezeti 190 ezer hektárral, ezt követi Békés 100 000 hektárral. Érdekesség, hogy a Nyugat-Dunántúl (Győr-Moson-Sopron, Vas, Zala) szinte hektárra ugyanennyi. Az őszi árpa jó ideje már számottevően kompenzálja azt a hiányt, ami az őszi búzánál mutatkozik, ennek az átlagtermése az elmúlt évtizedben 3-5,5 tonna között mozgott és egyszer elérte a hektáronkénti 6,6 tonnát is - fogalmazott.

A bemutató és tanácskozás mindig jó alkalom arra, hogy ne csak a híresztelésekre hagyatkozzunk, hanem megbízható forrásokból is megtudjuk a valós értékeket is. Ezzel már a különböző sanda irányultságú megjegyzések érvényüket vesztik, nem kell elhinni, ha valaki saját érdekét szem előtt tartva arról beszél, hogy rogyásig vannak a raktárak - hangzott el a programon. 

Gyulatanyán viszont nagyon sok tapasztalattal lett gazdagabb az, aki tett pár lépést és megnézte az őszi káposztarepce fajtakísérletet. Ebben az évben 165 parcellán, 4 ismétlésben vizsgáznak a repcék.

Tavaly, nyár végén ők is porba vetettek, de rögtön adtak kétszer 15 milliméter kelesztő öntözést  területre, s majd amikor megtörtént a tápanyag-kijuttatás, akkor további 30 milliméterrel újraöntöztek. A korábbi években Gyulatanyán az őszi káposztarepce kísér­letek 4,5-5 tonnát adtak öntözve, a hozzáértők véleménye szerint idén 5-5,5 tonnás hektáronkénti átlagra lehetett volna számítani.

Sajnálatos módon ebbe beleszóltak a madarak, érzékelhető és látható a madárkár minden következménye. Ráadásul a bemutató után jég verte el a repcét, igaz a kár mértéke még kezelhető, jobbára csak a növényen látható fehér foltok jelezték a jég hatásait - írták.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás