Közzétette a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara az első júliusi összesítő jelentését az országos jégkármérséklő rendszer teljesítményéről. A 2021. június 28. és július 11. közötti időszak izgalmasan alakult, a zivataros napok bemutatása generátorok bekapcsolásának és a meteorológia helyzet szempontjából is több eseményt rögzített. A több napig tartó kánikulát és hőhullámot július 9-én egy hidegfront zárta, amely heves zivatarokkal, szupercellákkal érkezett. Az időszak alatt az időjárás 12 napon tette szükségessé a generátorok üzemeltetését.

Július 1-én hazánk időjárását a fölöttünk átvonuló hidegfront és a magasban hozzá kapcsolódó hidegörvény, továbbá keleti országrészben nedvesebb, labilisabb levegő együttesen alakította, amelyek kedveztek a heves zivatarok kialakulásának. A déli órákban Miskolc északi területén heves zivatarok alakultak ki, néhol felhőszakadás és jégeső is volt. Miskolcon a legfejlettebb cellákat jég kísérte és felhőszakadás is kialakult a város északi részén. A délutáni órákban több szupercella is kialakult az ország északkeleti területein Kisvárda, Sárospatak és Tiszatelek környékén. A jégkármentesítő rendszer működéséről itt lehet további részleteket megtudni. 

Sokszor kellett bekapcsolni az országos jégkármérséklő rendszer egységeit júliusban - Fotó: Magro.hu, CSZS, Kerecsend

Hidegfront, csapadék

A változékony, csapadékosabb időjárás egészen július 3-ig tartott. Ezt követően egy nagy kiterjedésű anticiklonnak köszönhetően nyugodt időjárásban volt részünk július 4. és 8. között. A több napig tartó kánikulát és hőhullámot július 9-én, pénteken ismét egy hidegfront zárta, amely heves zivatarokkal, szupercellákkal érkezett, melyeket több helyen viharos erejű szél és jég kísért. Július 10-én, szombaton a Kárpát-medence időjárását aznap éjfélig, az előző napon érkezett frontrendszer hidegfrontja határozta meg, melynek hatására az ország keleti, délkeleti területein alakultak ki zivatarok. Július 11-én, vasárnap a Kárpát-medence fölé már jóval nagyobb nedvességtartalmú és meglehetősen labilis légállapotú levegő áramlott, ami kedvezett a hevesebb zivatarok kialakulásának, néhol jelentősebb mennyiségű csapadék is hullott. A jégkármérséklő rendszer működéséről itt írtunk részletesebben.

Forróság, szárazság

Július 14-én pedig már meleg, szinte trópusi időjárás volt a jellemző. Az éjszakai órákban sem frissült fel nagyon a levegő, szinte országszerte 20 fok feletti minimumokat mérhettünk. Az Országos Meteorológiai Szolgálat Budapest Ferihegy állomásán 25,1 foknál nem volt hidegebb egy napon át, így új fővárosi napi legmagasabb minimum-hőmérséklet rekord született. Korábban ezen a napon Budapesten a legmagasabb minimum-hőmérsékletet Budapest belterület állomáson jegyezték fel 2010-ben 24,2 fokkal.

A szélsőségek válogatása és ellenőrzése a mérések kezdete óta tart, ennek ellenére előfordulhat, hogy a bemutatottnál szélsőségesebb értékek is bekövetkeztek, vagy esetleg hibás érték maradt az adatok között, különösen a XX. század első felében, amely időszakról túlnyomó részben csak kéziratos formában vannak adatok.

Az abszolút szélsőértékek, vagyis az eddig mért legnagyobb, legkisebb értékek rendszerint csak egy-egy földrajzi helyre és nagyon rövid időszakra vonatkoznak. Ellenőrzésük és elfogadásuk ezért mindig részletes vizsgálatot igényel. Bekövetkezésük gyakran különböző meteorológiai jelenségek véletlenszerű egybeesésének és bizonyos lokális hatások megerősödésének következménye. Az is előfordulhat, hogy a mérés körülményeinek megváltozása, vagyis az eredeti adatok inhomogenitása miatt képvisel rekordot az idősor egyébként átlag körüli eleme - írta az OMSZ.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás