Négy olyan területet azonosított Vázsonyi László, a VulcanAgro Kft. fejlesztőmérnöke, ami szerinte döntően meghatározza a magyar agrárium és a benne dolgozó gazdálkodók helyzetét a következő években. A szakember úgy látja, hogy sok vesztes lesz és nyertesek helyett a túlélők jelentik majd az ellenpólust.

Az idei rossz szezon után mi várható a hazai mezőgazdaságban a következő években?

Négy olyan terület van, ami döntően meghatározza a következő évek agráriumát Magyarországon. Az első a tápanyagok, pontosabban a műtrágyagyártás kérdése. Ez az Európai Unión belül továbbra is akadozik. Nagy volument nem fognak előállítani a következő hónapokban sem, mert a drága gázt nem fogják műtrágyára "elpazarolni", amíg nincs ellátásbiztonság. Azok az üzemek fognak működni, amelyek a legkisebb energiaráfordítással a legnagyobb értéket tudják előállítani, és ebben az összevetésben a műtrágyagyárak a sor végén kullognak. Ha el is indul némelyik, akkor sem a műtrágyagyártás lesz a fókusz, hanem az egyéb segédanyagok, például gázok vagy az AdBlue gyártása. A magyar nitrogén- és komplex műtrágyák piaca importvezéreltté vált. Az lesz a meghatározó, hogy külföldről be tudnak-e ilyen termékek érkezni az országba.

A másik nagy probléma az árfolyamok alakulása. A műtrágya, a termény, de még a legtöbb gép vagy a gázolaj kereskedelme is jellemzően dollár elszámolású. A dollár dinamikus erősödése a forinthoz, de az euróhoz képest is, felfelé húzza az árakat. A FED egyelőre nem nyitott a kamatcsökkentésre, így az árfolyam tartósan magasan maradhat. Egy bizonyos műtrágyamennyiség biztosan elérhető lesz, de nem alacsony áron. Ha pedig sok gazda a kijuttatás előtt csak egy-két nappal korábban szeretne műtrágyát beszerezni, problémákba fog ütközni, mert nem lesz elegendő mennyiség.

Előre kell tehát gondolkodni, és ami elérhető, azt kell megvásárolni. Változtatni kell a szokásokon, mert több mázsa műtrágya kijuttatása kigazdálkodhatatlan és aszályban nem is működik. Ezért nagy jelentősége lesz az olyan kiegészítő termékeknek, mint a komplex fejtrágyák, lombtrágyák, biostimulátorok, amikkel mégiscsak lehet többet termelni. A következő időszak nagy vesztesei inputoldalról pedig a talajjavítók és egyéb olyan szerek lesznek, amik egy-egy évre kihagyhatók.

A harmadik nagy probléma a finanszírozás - a meglévő kamatszintek mellett. Egyetlenegy gyártó, integrátor vagy kereskedő sem akar hatalmas készleteket fenntartani külső finanszírozásból, ezért likviditáskivonás történik a piacról. Eltűnik a pénz a piacról, az előre vagy azonnali fizetés válik mindennapossá.

És mi a negyedik terület?

A klímaváltozás miatt elért rossz termésátlagok, ami szakemberek szerint gyakoribbá válhat a következő szezonokban. A terményárak ugyan most jóval magasabbak mint egy évvel korábban, de jellemzően most inkább stagnálnak vagy csökkennek. Ukrajna felől pedig hatalmas nyomás van már hónapok óta a terménypiacon. Ebben a környezetben próbál érvényesülni a magyar agrárium az átlagos vagy annál gyengébb terméseredményeivel; ahol néha még az önköltséget sem fedezi egy-egy táblának a bevétele.

Nem könnyű helyzet, ugyanakkor a termelők kényszerpályán mozognak. Szerintem, a következő időszak arról szól majd, hogy csak a leglényegesebb műveleteket végzik el, a leglényegesebb technológiákat alkalmazzák, és amin lehet, spórolnak. Miközben zajlik az éghajlatváltozás az egyre hosszabb száraz és meleg időszakokkal és kimerült, víztartalék nélküli talajokkal. Sajnos a támogatási összegek sem növekednek és egyre több előírást teljesítve lehet csak ezeket lehívni.

Nehéz időszak előtt áll tehát a magyar agrárium. Egyszerre lenne szükség beruházásokra, öntözésfejlesztésre, növénykultúra és technológia váltásra. Sok vesztese lesz a következő időszaknak és nyertesek helyett a túlélők jelentik majd az ellenpólust.

Ha a gazdálkodóknak nem is sikerült jól, Önök milyen eredményeket értek el az értékesítésben?

Mi növekedési pályán mozgunk. A harmadik negyedévünk a valaha volt legjobb lett, többet értékesítettünk, mint két évvel ezelőtt egész évben. Ezen a téren nem panaszkodhatunk. A portfóliónkban az egyes termékkategóriák súlya viszont jelentősen átalakulni látszik. A talajjavítóknak - legyen az meszezőanyag vagy kén, vinasz vagy melasz - stagnál az értékesítése, miközben a folyékony alap- és fejtrágyák, nitrogének, komplex- és lombtrágyák értékesítése a 2-3-szorosára nőtt. A legszükségesebb tápanyagok megvásárlása viszi előre a cégünket. A szakmát felülírja a szükség, a pillanatnyi helyzet, mert senki sem tudja megjósolni a következő időszak történéseit.

Minden kapható most a portfóliójukból?

98%-ban beszerezhető tőlünk minden, amit a portfóliónk tartalmaz. Egy-egy hatóanyag miatt akadnak elvétve ideiglenes ellátási problémák. Azoknál a termékeknél fordul ilyen elő, például, melyek ammónium-nitrátot is tartalmaznak. Ezt nagyon nehezen lehet importálni az EU-ba, mert a szállítása több feltételhez kötött. A hiány felborított egy-két receptúrát, de mással azért lehet helyettesíteni. Ugyanakkor a fejlesztések nem állnak le. Új fejtrágyával bővült a kínálat, szuszpenziós lombtrágyával vagy hamarosan mikró-granulátumokkal is. Minden termékünk CE regisztrációja pedig a végéhez közeledik. Van munka tehát bőven és mi a magyar piacban hiszünk.

Hogyan kezelik ezt a nehézséget?

Ennek kiküszöbölésére a VulcanAgro többhónapos készletekkel dolgozik. Több, mint egyhavi értékesítésünk mindig késztermékben van, további egy-két hónapnyi pedig alapanyagban. Három-négy hónap alatt pedig jelen állás szerint nem tud alapanyaghiány kialakulni. Csak pénz kérdése a beszerzésük.

Amit még kiemelnék itt, hogy jelentős alapanyag áremelkedés - szerencsére - már több hónapja nem történt, csak 3-5 százalékon belüli korrekciókra került sor. A nyár előtti időszakban tapasztalt hihetetlen drágulás elmúlt. Az árszint elérte azt a pontját, ahol már nem lehet tovább emelni, mert megszűnik a kereslet. Mivel az ipar már korábban beárazta a magasabb gyártási árakat, ha lesz is még a jövőben alapanyag-áremelkedés, egyszámjegyű lesz a drágulás.

Ilyen sok gond közepette, segítik-e valamilyen akcióval a termelőket?

Akció nélkül már nem is lehet létezni. Nemrég indultak a fejtrágya, alaptrágya és lombtrágya akciós csomagjaink. Olyan kampányokat indítunk, amelyek inkább az elvetett állomány kezelésére alkalmasak. Ezek futnak majd a tél végéig. A termelők a megszokottakhoz képest keresnek valamilyen alternatívát. Ezeket az alternatívákat próbáljuk meg akcióban tartani, felhívni a figyelmüket, hogy tápanyag nélkül intenzív gazdálkodást nem lehet folytatni.

A betakarítás befejeztével az lenne a legfontosabb, hogy a termelők összeállítsák a következő szezon technológiáját. Ebben is tudunk segíteni, hiszen vannak olyan akcióink, amiben megrendeléskor csak 25% előleget kell befizetni. Így a termelő lefixál egy árat és mennyiséget, és csak akkor fizeti ki a fennmaradó összeget, amikor a tél végén vagy a tavasz elején kivisszük neki az árut. Ezek akkora biztonságot nyújtanak, amit ma még nehéz elképzelni. Ha egyszerre fog a sok termelő december-februárban felébredni és rendelni, rá fognak döbbenni, hogy az eladói oldalon ehhez nem lesz meg a megfelelő kapacitás. Ha valaki biztonságosan szeretne intenzíven gazdálkodni, és legalább egy közepes/jó termésátlagot megcéloz, akkor a vetést követően üljön le, számoljon, és tervezze meg a technológiát. Tudjuk, hogy nem könnyű a döntést meghozni ebben a nehéz helyzetben. Engedjék meg, hogy adjunk néhány szakmai javaslatot!

(x)

Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás